Milletvekili adayları: Hangi partinin listesinde kimler var?

TBMM

Kaynak, AFP

24 Haziran'daki genel seçime katılacak olan siyasi partiler, milletvekili aday listelerini Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) sundu.

Olası eksiklerin tamamlanması ve itirazların incelenmesinin ardından ise kesin aday listelerinin 30 Mayıs Çarşamba günü ilan edilmesi bekleniyor.

YSK, seçimlere 11 partinin katılabileceğini açıklamıştı.

Ancak, YSK'nın seçime katılabileceğine karar verdiği Demokrat Parti, Millet İttifakı'na dahil olan İYİ Parti; Büyük Birlik Partisi de Cumhur İttifakı içindeki Adalet ve Kalkınma Partisi listelerinden milletvekili adayı gösterecek. Bağımsız Türkiye Partisi ise seçimlere katılmama kararı aldı.

Seçime katılacak siyasi partilerin aday listelerinde kimler var?

Kaynak, Getty Images

Adalet ve Kalkınma Partisi:

Milletvekili aday listesini bizzat Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hazırladı.

Erdoğan'ın listeyi hazırlarken çok dar bir kadroyla birlikte çalıştığı ve açıklanmadan önce listeden yalnızca Başbakan Binali Yıldırım ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun'un haberdar olduğu belirtildi.

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin 316 milletvekilinden 149'u liste dışı kalırken, 167 milletvekili tekrar aday gösterildi.

Aday gösterilmeyenler arasında beş de bakan bulunuyor. Bu bakanların üçü ekonomi yönetiminden isimler. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile Maliye Bakanı Naci Ağbal, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci listede yer almadı.

Listede yer almayan diğer iki bakan ise daha önce aday olmayacağını açıklayan Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik ile Bilim ve Sanayi Bakanı Faruk Özlü.

Partinin aday listesinin 126'sını kadınlar oluştururken, en genç isim ise Kocaeli'nden 11'inci sırada aday gösterilen 18 yaşındaki Elif Nur Bayram oldu.

Kaynak, Getty Images

Cumhuriyet Halk Partisi:

Parti Meclisi, Pazar günü üç saate yakın süren toplantısında milletvekili aday listesine son şeklini verdi. Ancak daha sonra gelen tepkiler üzerinde Pazartesi günü listede bazı değişiklikler yapıldı.

Listede çok sayıda yeni isme yer verilirken, Millet İttifakı içinde yer alan Saadet Partisi'nede kontenjan ayrıldı.

Son kurultayda parti içi muhalif girişime destek veren isimlerin büyük bir kısmı liste dışı kaldı. Ancak muhalif hareketin öncülerinden biri olan partinin eski Sözcüsü Selin Sayek Böke, İzmir ikinci bölge ikinci sıradan aday gösterildi.

CHP'nin yeniden aday göstermediği mevcut milletvekilleri arasında Tur Yıldız Biçer, İlhan Cihaner, Mustafa Balbay, Barış Yarkadaş, Eren Erdem, Zeynep Altıok, Gaye Usluer, Niyazi Nefi Kara, Hüsnü Bozkurt, Rıza Yalçınkaya, Musa Çam ve Erdal Aksünger yer alıyor.

Fikri Sağlar'ın yeniden milletvekili adayı gösterilmemesine tepki olarak Anamur ve Tarsus ilçesi dışında Mersin'de il ve 11 ilçe örgütünün istifa ederken, Konya'da ise Abdüllatif Şener'in adaylığı rahatsızlık yarattı.

Kaynak, Getty Images

Halkların Demokratik Partisi

Halkların Demokratik Partisi'nin Kasım 2015'teki seçimlerinde 59 sandalye kazandı ancak son iki yıl içerisinde 11 kişinin milletvekilliği düşürüldü.

24 Haziran seçimlerinde hakkında kesinleşmiş ceza bulunan tutuklu isimler tekrar aday gösterilmedi. Bu isimler arasında eski Eş Başkan Figen Yüksekdağ, Ferhat Encü ve Abdullah Zeydan yer alıyor.

Selahattin Demirtaş da cumhurbaşkanı adayı olduğu için milletvekilliğine aday gösterilmedi.

Adaylık listesinde öne çıkan isimler arasında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) mağduru akademisyenler, gazeteciler, sanatçılar, Halkların Demokratik Partisi bileşenlerinden temsilciler yer alıyor.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan İstanbul'dan, Sezai Temelli ise Van'dan aday oldu. Parti sözcüsü Ayhan Bilgen yeniden Kars'tan aday olurken, Grup Başkanvekilli Meral Danış Beştaş Siirt'ten aday.

Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu'nun İstanbul olan seçim bölgesi değiştirilerek Ankara birinci bölgeden aday gösterilirken, Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir de yeniden Ağrı'dan aday gösterildi.

2011 yılında OdaTV davasından tutuklanarak bir yıl; Aralık 2016'da da Cumhuriyet gazetesi davasından tutuklanarak 15 aya yakın bir süre cezaevinde kalan gazeteci Ahmet Şık da İstanbul'dan ikinci bölge birinci sıra adayı oldu.

Kaynak, Getty Images

Milliyetçi Hareket Partisi

Milletvekili aday listesini hazırlayan ve YSK'ya sunan ilk parti.

Milliyetçi Hareket Partisi'nin milletvekili aday listesi, geçen hafta içinde YSK'ya sunuldu.

Partinin mevcut 35 milletvekilinden 13'ü liste dışı kaldı.

Bu isimler arasında eski Grup Başkanvekili Oktay Vural ve 2014 yılında cumhurbaşkanlığına aday olan Ekmeleddin İhsanoğlu da yer alıyor.

Genel Başkan Devlet Bahçeli ise bir kez daha Osmaniye'den birinci sırada aday oldu.

Kaynak, AFP

İYİ Parti

İlk kez seçimlere girmeye hazırlanan İYİ Parti, Cumhuriyet Halk Partisi ve Saadet Partisi ile birlikte Millet İttifakı'nın içinde yer alıyor.

İYİ Parti'den milletvekili olmak için 2 binden fazla kişinin adaylık başvurusu yaptığı belirtiliyor.

Listede Milliyetçi Hareket Partisi ve merkez sağ kökenli isimler yer alırken, partinin kurucularından Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu ise sürpriz bir kararla aday gösterilmedi.

Partinin Genel Başkanı Meral Akşener ise cumhurbaşkanlığı yarışına katıldığı için milletvekili adayı olamıyor. Ancak Akşener'in kurmaylarak gösterilen Aytun Çıray, Koray Aydın ve Ümit Özdağ farklı illerden birinci sırada yer aldı.

Listede ayrıca çok sayıda akademisyen ve emekli diplomat da bulunuyor.

İYİ Parti aday listelerinde Demokrat Parti'ye de dört kişilik kontenjan ayrıldı.