Dolar/TL kurunda yeni rekor: 4.92'yi geçerek tüm zamanların en yüksek düzeyini gördü

TURK LIRASI DOLAR

Türk lirasının dolar karşısındaki değer kaybı devam ederken, kur Çarşamba günü 4.92'nin üzerine çıkarak tüm zamanların en yüksek değerini gördü.

Liranın, tüm zamanların en yüksek düzeyine gerilediği Çarşamba günü satışlar Asya piyasasının açılmasıyla birlikte sabahın erken saatlerinde başladı.

Japonya'daki bireysel yatırımcıların portföylerindeki lira varlıkları azaltmaya başlamalarıyla birlikte dolar/TL paritesi önce 4.8450 ile rekor kırdı.

Sabah saatlerinde piyasada işlem hacminin düşük olması da dolar/TL kurunda sert dalgalanmaların yaşanmasına neden oldu.

Bloomberg haber ajansı, bu satışların normal koşullar altında "cesur ve riskli karar almaktan çekinmeyen" Japon yatırımcıların da portföylerindeki Türk varlıklarını azaltmaya başladığının bir işareti olduğunu ifade etti.

Liranın gün içindeki değer kaybı bir ara yüzde 5'i aştı ve son 10 yılın en büyük günlük düşüşü yaşandı. Türk Lirası'ndaki değer kaybı nedeniyle İstanbul'un Tahtakale bölgesinde bulunan bazı dövizciler tabela kapattı ve döviz büfelerinde yeni döviz alım ile satış işlemleri kısa süreliğine durduruldu.

Lira daha sonra Merkez Bankası'nın faiz artırımıyla toparlandı ve dolar karşısında 4.55 düzeylerine kadar geriledi.

Böylece lira, çok sert dalgalanmaların görüldüğü ve tüm zamanların en düşük seviyesine ulaştığı Çarşamba gününü bir önceki günün kapanış düzeyine gre yüzde 0,55 değer artışıyla kapatmış oldu.

PPK acil toplandı, 300 baz puan faiz artırdı

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), Türk lirasındaki sert ve hızlı değer kaybının ardından olağanüstü bir toplantı gerçekleştirdi.

PPK, geç likidite penceresi borç verme faiz oranını 300 baz puan artırarak, yüzde 13,5'ten yüzde 16,5'e yükseltti.

PPK'dan yapılan açıklamada, piyasalardaki "sağlıksız fiyat oluşumları ve enflasyon beklentilerinde süregelen yükselişin" genel fiyatlama davranışlarına dair riskleri artırdığı belirtildi.

Açıklamada, "Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir" denildi..

Hem güçlü dolar hem Türkiye'ye yönelik kaygılar

Analistler, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) son toplantısına ait tutanakların beklendiğini ve faiz artırımına devam sinyallerinin geleceği tahminlerinden dolayı dolara genel olarak alım geldiğini söylüyor.

Fed'in bu yıl içerisinde en az iki kez daha faiz artırması bekleniyor.

Türkiye'de ise Merkez Bankası'nın bağımsızlığına dair kaygılar ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın para politikasına daha fazla müdahil olacağına dair açıklamalarının etkisi lira üzerinde satış baskısı oluşturmayı sürdürüyor.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, para politikası bağımsızlığının azalmasının not üzerinde baskı yarattığını söylerken, S&P de liradaki sert düşüşün durdurulması için harekete geçilmezse, mali durumun hızlı kötüleşebileceği uyarısı yaptı.