Adnan Menderes: BBC Arşivlerinde 27 Mayıs ve Yassıada

Adnan Menderes: BBC Arşivlerinde 27 Mayıs ve Yassıada

Yayına hazırlayan: Mahmut Hamsici

Not: Bu haber ve video BBC Türkçe'de ilk olarak 25 Mayıs 2018'de yayımlandı.

Bugün Demokrat Parti Genel Başkanı ve eski Başbakan Adnan Menderes'in, 27 Mayıs 1960'taki askeri darbe sonrası idam edilmesinin 60. yılı.

BBC'nin Panorama programı 1961 yılında, darbenin birinci yıldönümünde hazırladığı haberde, Türkiye'ye giderek askeri yönetim ve demokrasi arasındaki ilişkiyi incelemişti.

Dönemin önemli gazetecilerinden James Mossman tarafından hazırlanan TV paketinde konular, Türkiye'den zengin görüntüler eşliğinde işleniyor.

Haberde, Türk ordusunun BBC için özel olarak hazırladığı tatbikatın görüntüleri ile dönemin cumhurbaşkanı Cemal Gürsel ile yapılmış bir röportaj da yer alıyor.

Konuklarına sıkıştıran sorularla sormasıyla ünlü Mossman'ın sorularından Gürsel gibi, dönemin önemli gazetecilerinden Özcan Ergüder de nasibini alıyor.

Ergüder, bir dönem BBC Türkçe'de çalışmıştı.

BBC ekibi ayrıca Yassıada'ya giderek burada mahkemeyi de görüntülemiş.

Haberden kısa süre sonra eski başbakan Adnan Menderes, eski dışişleri bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve eski maliye bakanı Hasan Polatkan idam edildi.

Aynı yıl yeni anayasa referandumda kabul edilerek yürürlüğe kondu.

BBC'nin Türkiye 60 yıllık arşivleri BBC Türkçe'de

BBC Arşivlerinde Türkiye, BBC'nin 60 yıllık arşivlerini ilk kez internet ortamında ve Türkçe alt yazılı olarak izleyicilerle paylaşıyor.

'BBC Arşivlerinde Türkiye' ile ilgili sıkça sorulan sorular ve cevapları için tıklayın. Programla ilgili diğer videoları bu linkte bulabilirsiniz.

Yayınladığımız diğer arşiv programlarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. 'BBC Arşivlerinde Türkiye'yi YouTube kanalımızdan da takip edebilirsiniz.