1958 yılında Türkiye ve Orta Doğu

1958 yılında Türkiye ve Orta Doğu

Yayına hazırlayan: Mahmut Hamsici

BBC Arşivlerinde Türkiye programında bu hafta, Orta Doğu'da esen Arap milliyetçiliği rüzgarı ve 1958'de Irak'ta yaşanan ihtilalin Türkiye'de nasıl algılandığı ele alınıyor.

Irak'ta 1958 yılında, General Abdülkerim Kasım önderliğinde bir grup asker, iktidara el koyarak monarşik yönetimi sonladırdı. Bu olay tarihte 1958 darbesi veya 14 Temmuz Devrimi isimleriyle anılıyor.

Olayın ardından Kral 2. Faysal ve Başbakan Nuri El-Said (Nuri Said Paşa) öldürüldü.

Kral, 14 Temmuz'da CENTO toplantısı için Türkiye'ye gidecekti. Dönemin Başbakanı Adnan Menderes ve devlet erkanı da kendisini karşılamak üzere İstanbul'daki Yeşilköy Havalimanı'na gitti. Ancak o gün, Kral'ın Bağdat'taki sarayı basıldı.

BBC'nin haberinde Menderes hükümetinin ihtilale başta büyük tepki gösterip sonra tepkisini yumuşattığı belirtiliyor.

Haberde muhaleffetteki CHP'ninse Türkiye'nin büyük güçlerin çatışmalarına dahil olmaması yönünde politika yürüttüğü aktarılıyor.

BBC'nin Türkiye 60 yıllık arşivleri her hafta BBC Türkçe'de

BBC Arşivlerinde Türkiye, BBC'nin 60 yıllık arşivlerini ilk kez internet ortamında ve Türkçe alt yazılı olarak izleyicilerle paylaşıyor.

Program ile ilgili olarak sıkça sorulan sorular ve cevapları için tıklayın. Programla ilgili diğer videoları bu linkte bulabilirsiniz.

Yayınladığımız diğer arşiv programlarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. 'BBC Arşivlerinde Türkiye'yi YouTube kanalımızdan da takip edebilirsiniz.