Piyasalar seçim sonuçlarını nasıl yorumluyor?

Piyasalar Telif hakkı Getty Images

Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden Cumhurbaşkanı seçilmesine ve Cumhur İttifakı'nın genel seçimi kazanmasına piyasaların verdiği ilk tepki pozitif oldu.

Pazar günü resmi olmayan seçim sonuçlarının belli olmasının ardından Türk Lirası, Asya piyasalarındaki ilk işlemlerde ABD Doları karşısında yüzde 3 değer kazandı.

Cuma günü 4,66 civarında kapanan Dolar/TL kuru seçim sonuçlarının ardından Pazartesi günü 4,5375'e kadar geriledi.

TL yüzde 3'e yakın kazançla gelişmekte olan ülke para birimleri arasında dolar karşısında değer kazanan tek para birimi oldu.

Ancak piyasaların önümüzdeki dönem politikalarına ve ekonomi yönetiminde yer alacak isimlere odaklanması ile gelişmekte olan ülke para birimlerindeki değer kaybı, pozitif havanın dönmesine yol açtı.

Dolar/TL 4,7235'e kadar yükselerek seçim öncesi seviyelere geldi. Salı günü TSİ 13:15 sıralarında ise kur 4,69 seviyesinden işlem görüyor.

Tahvil-bono piyasasında 10 yıllık tahvil faizinde Pazartesi günü 100 baz puanın üzerinde yükseliş gözlendi.

Borsa İstanbul BIST 100 endeksi ise Pazartesi gününü yüzde 1,92 düşüşle 94 bin 8 puandan günü kapadı.

Telif hakkı EPA

'Kredi notu için pozitif'

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Japan Credit Rating Agency (JCR), seçimlerin ardından iç politikada azalan belirsizliğin Türkiye'nin kredi notu için pozitif olduğunu açıkladı.

JCR, yeni Erdoğan yönetiminin makroekonomik dengesizlikleri düzeltmeye yönelik yapısal reformlara odaklanıp odaklanmayacağını ve Orta Vadeli Program'da (OVP) belirlenen hedeflere ulaşıp ulaşmayacağını izlemeye devam edeceğini ifade etti.

JPMorgan ise raporunda Erdoğan'ın ve AKP'nin zaferinin siyasi belirsizlikte azalmaya yol açacağını belirtti. Piyasaların bundan sonraki odağının yeni ekonomi yönetimi ve politikalarına kaydığı aktarıldı.

Raporda Merkez Bankası'nın baskı altında kalmasının beklenmediği ancak reformlar konusunda çok umutlu olunmadığı ifade edildi.

Telif hakkı AFP

'Daha karışık bir tepki'

ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs tarafından yatırımcılara gönderilen piyasa notunda, "Önceki seçimlerde AKP lehine sürprizler piyasaya olumlu yansırken, AKP aleyhine yaşanan seçim sürprizleri piyasalar için olumsuz olmuştu" denildi.

Goldman Sachs, piyasaların seçim sonuçlarına verdiği ilk tepkinin olumlu olduğunu; ekonomik politikalar tarafında ise belirsizliğin devam ettiğini belirtti.

Bu durumun piyasaların daha önceki Erdoğan zaferlerine kıyasla daha karışık bir tepki vermesine yol açtığı vurgulandı.

Seçim zaferinin ve 5 yıllık bir yönetimin ekonomide yavaşlamanın önüne geçmek için gereken gücü vereceği, ancak Erdoğan'ın Merkez Bankası hakkındaki son sözlerinin endişeleri artırdığı belirtildi.

Bugüne kadarki kabinelerde piyasaların sevdiği isimlerin yer aldığını, ancak yeni sistemle ekonomi yönetimindeki isimlerin parlamento tarafından seçilmeyeceği ancak cumhurbaşkanı tarafından atanacağı vurgulandı.

Telif hakkı AFP

Standard Chartered ise raporunda yeni sistemin Avrupa ile ilişkileri olumsuz etkileyebileceği ve MHP ile koalisyonun Erdoğan'ın bazı politikalarının kısıtlanmasına yol açabileceği yorumunu yaptı.

Morgan Stanley de Türk Lirası ve faizlerin kısa dönemde bir toparlanma yaşayabileceğini ancak makro politikalar açısından gerekli olduğu halde seçimlerin bir değişiklik yaratmasının beklenmediğini ifade etti.

Lirada ve faizlerde uzun süreli bir iyileşmenin dışarıdaki gelişmelere bağlı olduğu aktarıldı.

'Piyasalar ihtiyatlı yaklaşır'

Londra merkezli varlık yönetimi şirketi BlueBay Capital'dan gelişen piyasalar stratejisti Tim Ash, yatırımcılara gönderdiği piyasa notunda, "Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura gitmeyecek olması piyasalar açısından olumlu bir gelişme olarak yorumlandı. Yeni bir seçime gidilmesi riski de artık küçük. AKP-MHP ekibi artık Türkiye'nin önündeki ekonomik zorluklara odaklanabilir" dedi.

Ancak Ash piyasaların yine de yeni hükümet yapısını görene kadar Türkiye'ye ihtiyatlı yaklaşacağını düşünüyor.

Ash, "MHP'nin yeni kurulacak hükümette çok kilit bir rolü olacağını düşünüyorum. Piyasalar ortodoks ekonomi politikalarını benimsemiş olan Mehmet Şimşek ve Hatice Karahan gibi isimleri yönetim mekanizması içinde görmek isteyecektir" yorumunu yaptı.

'Bu sonuç muhtemelen TL için de pozitif olacak'

ABD merkezli finans haber ajansı Bloomberg'ün analisti Marcus Ashworth ise seçimleri piyasa açısından yorumlarken "Erdoğan'ın zaferi en azından baskı altındaki Türk piyasaları üzerindeki belirsizliği kaldırıyor ve bu sonuç muhtemelen TL için de pozitif olacak" dedi.

Ancak Ashworth, Erdoğan'ın para politikasında daha etkin bir rol oynamaya çalışması durumunda TL cinsi varlıklara gelecek alımların kısa ömürlü olabileceğini de vurguluyor.