Eski CHP milletvekili Eren Erdem tutuklandı

Eren Erdem Telif hakkı EREN ERDEM/FACEBOOK

Bu sabah gözaltına alınan CHP Parti Meclisi Üyesi ve eski İstanbul Milletvekili Eren Erdem çıkarıldığı İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuklandı. Mahkeme "kaçma şüphesi bulunduğu" gerekçesiyle Erdem'in tutuklanmasına karar verdi.

Eren Erdem hakkındaki kararı davayı izleyen bir diğer eski CHP milletvekili Barış Yarkadaş duyurdu.

Eren Erdem mahkemenin kararı sonrası Silivri Cezaevi'ne gönderildi.

Erdem; "Silahlı terör örgütü içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek", "Gizli tanığı deşifre etmek" ve "Soruşturmanın gizliliğini ihlal" ile suçlanıyor.

Eski CHP milletvekilinin 9,5 yıldan 22 yıla kadar hapsi isteniyor.

Son genel seçimde CHP tarafından milletvekili adayı yapılmayan Eren Erdem bu sabah Ankara'da gözaltına alınmıştı.

CHP'nin PM üyelerinden Necati Yılmaz, Erdem'in gözaltına alınması sonrası Twitter hesabında, "Eren Erdem neden listelerde yer bulamayıp, dokunulmazlığı olmaksızın korunmasız bırakıldı?" diye yazmıştı.

İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi daha önce Eren Erdem'e yurt dışına çıkış yasağı koymuştu.

CHP Sözcüsü Tezcan: Eren Erdem'in tutuklanması siyasi bir operasyon

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Eren Erdem'in bugün haksız ve hukuka aykırı bir şekilde tutuklandığını söyledi.

Bülent Tezcan, "Eren Erdem'in tutuklanması, başından sonuna kadar kurgulanmış siyasi bir operasyondur. Bu tutuklama Türkiye'de hiç kimsenin can ve mal güvenliğinin, hukuki güvenliğinin olmadığının kanıtıdır" dedi.

Erem Erdem bugün tutuklanmadan önce duruşmaya ara verildiği sırada "Bülent Tezcan'a söyleyin bu onun eseridir" demişti.

Erdem 2 ay önce Artı TV'de yaptığı açıklamada, kendisini geçmişte Zaman gazetesine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun gönderdiğini, MİT tırları ile ilgili tutanakları da kendisine Bülent Tezcan'ın verdiğini söylemişti.

Tezcan'ın Erdem'e yanıtı ise "O dönem Eren Erdem gazeteciydi. Belgeleri isteyen gazetecilere verdik" demişti.

'Hükümeti görev yapamaz hale getirdi'

Eren Erdem hakkında, bir dönem genel yayın yönetmenliğini yaptığı 2014'te kapatılan Karşı gazetesindeki çalışmaları nedeniyle dava açılmıştı.

Erdem hakkındaki iddianamede "FETÖ tarafından Erdem'e ulaştırılan birçok yasa dışı kayıt ve dokümanın gazetede yayımlandığı", Erdem'in "FETÖ/PDY'nin amaçları doğrultusunda hareket ettiği, basın ve yayın organlarını kullanarak kamuoyu algısı oluşturmaya, böylece hükümeti görevini yapamaz hale getirmeye çalıştığı" belirtilmişti.

İddianamede beyanlarına yer verilen gizli tanık "Ayçiçeği", haberlerin bazen CD, bazen dosya kağıdı şeklinde gizli belge olarak geldiğini, bu haberlerin Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu'nun (TUSKON) danışmanlık firmasından, bazen çiçeklerin arasında bazen de saksılara saklamak suretiyle bazen de çikolataların içerisinde CD'lerle gönderildiğini söylemişti.