Çorlu'da 24 kişinin hayatını kaybettiği tren kazası sonrası 2'si makinist 5 görevli ifadeye çağrıldı

helikopter

Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde bir yolcu treninin devrildiği kazada 24 kişinin hayatını kaybettiği, 318 kişi yaralandı. Kazaya ilişkin soruşturma kapsamında 2'si makinist 5 kişi ifadeye çağrıldı.

Pazar günü Edirne-Uzunköprü'den İstanbul'a doğru hareket eden yolcu treninin 5 vagonu raydan çıktı.

Metrelerce sürüklenen tren, Çorlu'nun Sarılar Köyü yakınlarında devrildi.

Arazinin çamurlu olması nedeniyle yardım ekipleri bölgeye geç ulaşabildi.

Ulaştırma Bakanlığı trende kayıtlı 362 yolcu ve 6 personelin olduğunu açıkladı.

Ajansların aktardığı görüntülerde, sağlık uzmanlarının rayların üzerinde oturan yaralılara müdahale ettiği görüldü.Türk Silahlı Kuvvetleri de bölgeye helikopter gönderdi.

Kazadan kısa süre sonra Sağlık Bakanlığı yetkilileri 10 kişinin hayatını kaybettiğini, 73 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan kazanın "aşırı yağışlar nedeniyle menfez ile ray arasındaki toprağın boşalmasından" kaynaklandığını belirtti.

Sosyal medyada bazı kullanıcılar hava şartlarının kazaya sebep gösterilmesine tepki gösterdi.

Sabah 06.00 itibariyle arama kurtarma çalışmaları sona erdi.

Pazartesi saat 07:00'de Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Arslan,"14:20 ile 15:10 arası yaklaşık 50 dakikalık süreçte metrekareye 32 kg yağmur düşmüş, bu da oradaki menfezde olağanütsü bir şişmeye neden olmuş, yağmurun raylar ile menfez arasındaki malzemeyi götürmesi sonucu boşluk oluşturmuştur" dedi.

Arslan ayrıca, söz konusu boşluğun makinistler tarafından görülmesinin mümkün olmadığını, bunun ancak lokomotif geçtikten sonra fark edildiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kazaya ilişkin "Yolcu trenindeki bazı vagonların raydan çıkması neticesinde meydana gelen kaza, her boyutuyla soruşturulmaktadır" diye konuştu.

Demirören Haber Ajansı (DHA), tren kazası sonrası ekiplerin zarar gören rayları yerinden çıkarıp zemini düzelttiğini, daha sonra buraya ray döşediğini aktardı.