Adnan Oktar ve 'müritlerine' yönelik operasyon: Gözaltılar var

Adnan Oktar gözaltında Telif hakkı Getty Images
Image caption Adnan Oktar, sağlık kontrolü için hastaneye getirilirken, konuşması polisler tarafından engellenmeye çalışıldı

Kamuoyunda Adnan Hoca olarak bilinen Adnan Oktar ve kendisini 'Adnan Hoca'nın müridi' olarak tanımlayanlara yönelik İstanbul merkez olmak üzere 5 ilde operasyon başlatıldı.

Sabaha karşı başlatılan operasyonla ilgili olarak, İstanbul Emniyet Müdürlüğü "Adnan Oktar Suç Örgütü" ifadesinin de yer aldığı şu açıklamayı yaptı:

"Emniyet Müdürlüğümüz Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından Adnan Oktar Suç Örgütüne yönelik olarak;

Suç işlemek amacıyla örgüt kurma, çocukların cinsel istismarı, cinsel saldırı, reşit olmayanla cinsel ilişki, çocuğun kaçırılması veya alıkonulması cinsel taciz, şantaj, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, siyasi ve askeri casusluk, dini inanç ve duyguların istismar edilmesi suretiyle dolandırıcılık, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, özel hayatın gizliliğini ihlal, resmi belgede sahtecilik, terörle mücadele kanununa muhalefet, tehdit, cebir, iftira, halkı askerlikten soğutma, hakaret, suç uydurma, yalan tanıklık, nitelikli dolandırıcılık, kaçakçılıkla mücadele kanuna muhalefet, vergi usul kanununa muhalefet, rüşvet, eğitim ve öğretim hakkının engellenmesi, eziyet, kişisel verilerin kaydedilmesi siyasi hakların kullanılmasının engellenmesi, ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin engellenmesine dair kanuna muhalefet suçlarından 11.07 2018 tarihinde 235 şüpheliye yönelik olarak operasyon başlatılmıştır"

Adnan Oktar kimdir? 1970'lerde kurulan 'Adnan Hoca Grubu'ndan, 34 ayrı suçlamayla gelen gözaltıya

Telif hakkı DHA
Image caption Gözaltına alınanlar sağlık kontrolünden geçirilerek Emniyet Müdürlüğü'ne götürülüyor.

'Kırgın değilim ama şaşkınım.'

Hava destekli operasyonda Adnan Oktar ve çok sayıda kişinin gözaltına alındığını, Çengelköy'deki evinde gözaltına alınan Oktar'ın korumalarının kısa bir süre polise direndikleri de iddia edildi.

Cumhuriyet gazetesinde, gözaltı işlemleri sırasında telefonla ulaşıldığı söylenen Oktar'a atfen şu açıklamalar yer aldı:

"İngiliz istihbaratı uzun süredir bize operasyon yapılmasını istiyor. Bu konuda Türkiye'ye heyet gönderildi. Tayyip beyin İngiltere ziyareti sırasında da bu talep kendisine iletildi. Seçimlerde Tayyip Erdoğan ve AK Parti'yi destekledik. Biz vatanına milletine bağlı insanlarız. PKK'ya, vatan millet düşmanlarına operasyon yapılaması gerekirken bize yapılıyor. Bu operasyondan Tayyip beyin de içişleri bakanının da haberi olduğunu düşünmüyorum. Kırgın değilim ama şaşkınım."

Adnan Oktar'a ait olan ve internet üzerinden yayın yapan A9 kanalının Facebook hesabındaki son mesajlardan biri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yemin töreni ile ilgiliydi:

"Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi vatanımıza, devletimize, milletimize hayırlı olsun. Tayyip Hocam hayır yolunda olduğu için, İttihadı İslam yolunda olduğu için inşaAllah sırtı yere gelmeyecek."

"İngiliz derin devletinin oyunu"

Gözaltına alınanlar Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Bu sırada medya mensuplarının operasyonla ilgili sorularına, Oktar, "İngiliz derin devletinin oyunu" yanıtını verdi.

Birkaç ay önce iddiaları ile öne çıkan Ceylan Özgül de şikayetçi

Kendisini "uzun süre bu yanlışa düşenlerden ve aldananlardan" olarak tanımlayan ve grubun içinden "kaçarak" ayrıldığını söyleyen Ceylan Özgül de şikayetçi olarak son soruşturmaya katıldığını duyurdu.

Özgül, Instagram hesabından Mart ayı içinde yaptığı "kamuoyuna duyuru" başlıklı açıklamada, "içeride her türlü maddi, manevi ve bedeni işkencelerin yaşandığı şeytani oluşumlar mevcut." ifadesini kullanmıştı.

Ceylan Özgül, şantaj, tehdit ve algı operasyonlarının yapıldığını da iddia etmişti.

İlgili Konular