Şule Çet soruşturmasında iki zanlı tutuklandı

Şule Çet

Üniversite öğrencisi Şule Çet soruşturması kapsamında daha önce serbest bırakılan zanlılar Çağatay A. ve Berk A., Cumartesi akşamı tutuklandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Cumartesi günü iki zanlının gözaltına alındığını ve "cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" ve "cinsel saldırı" suçlarından tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildiklerini açıklamıştı.

İki zanlının tutuklanmasının ardından Şule Çet'i temsil eden avukat Umur Yıldırım BBC Türkçe'ye yaptığı açıklamada, "Savcılığın nitelemesinde eksiklik var. 'Kasten adam öldürme' suçu da yer almalıydı. Ancak yine de tutuklama kararından ötürü mutluyuz, çünkü öncelikli olarak bu kişilerin tutuklanmasını istiyorduk. Artık deliller ve otopsi raporu ortada, iddianamade diğer suçların da yer alacağını umuyoruz. Olması gereken de bu" dedi.

Şule Çet, Ankara'da 29 Mayıs sabahının erken saatlerinde bir plazanın 20. katından düşerek hayatını kaybetmişti.

Çet'in yakınları ve kadın hakları örgütleri, genç kadının cinsel saldırıya uğradığını ve öldürüldüğünü savunuyordu.

Daha önce gözaltına alınan iki zanlının tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilmelerine rağmen serbest bırakılmaları üzerine, Şule Çet'in ölümünün aydınlatılması için sosyal medyada kampanya başlatılmış ve protesto gösterileri düzenlenmişti.

Çet'in otopsi raporunda, tırnaklarının altında bir erkeğe ait DNA bulgularının tespit edildiği belirtiliyordu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın açıklamasında, 5 Haziran'da iki şüphelinin "taksirle ölüme neden olma" suçundan adli kontrol talebiyle Ankara Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne mevcutlu olarak sevk edildikleri, Ankara 1'inci Sulh Ceza Hakimliği'nin iki şüpheli hakkında yurt dışına çıkış yasağı ve adli kontrol şartı getirdikleri belirtiliyor.

Açıklamada, soruşturma devam ederken şüphelilerin yeni deliller ışığında "cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma" suçundan tutuklanmaları talebiyle 14 Haziran'da Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildiği, ancak mahkemenin her iki şüpheliyi serbest bıraktığı kaydediliyor.

'Ölüm sebebi hakkında kesin kanaate henüz varılamadı'

Adli Tıp Kurumu Ankara Grup Başkanlığı'nca düzenlenen otopsi raporunda Şule Çet'in kesin ölüm sebebi hakkında kanaate varılamadığı, kesin ölüm sebebinin tespiti amacıyla tüm evrakların İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderildiği de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın açıklamasında yer alıyor.

Açıklamada, olay yerinde bulunan ve Çet'e ait olduğu değerlendirilen telefonun da Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde halen incelendiği belirtiliyor.