Pastör Brunson Davası: ABD, tutukluluğun ev hapsine çevrilmesini yeterli bulmadı

Brunson cezaevinden çıktı

Kaynak, DHA

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İzmir'de yargılanan Amerikalı pastör Andrew Brunson'ın tutukluluğunun ev hapsine çevrilmesini memnunmiyetle karşıladıklarını ancak bu bu adımı yeterli bulmadıklarını açıkladı.

Mike Pompeo, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Pastör Brunson'un cezaevinden çıkarılmasını uzun süredir beklediklerini belirtti.

Pompeo, "Brunson aleyhinde inandırıcı bir delil görmedik. Türk yetkililere davayı bir an önce şeffaf ve adil bir şekilde çözmeleri çağrısında bulunuyoruz" dedi.

Yurt dışına çıkış yasağı kondu

İzmir 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi Çarşamba günü, Brunson'ın avukatı İsmail Cem Halavurt'un, müvekkilinin sağlık sorunlarını da gerekçe göstererek yaptığı "tutukluluğun devamına itiraz" başvurusu sonucu, pastörün adli kontrolle ev hapsine alınmasına karar vermişti.

Mahkeme, tutukluluğun ev hapsine çevrilmesi kararını şu gerekçelerle açıklandı:

"Her ne kadar 18 Temmuz 2018 tarihli oturumda sanık ve müdafi tarafından yapılan tahliye talebi reddedilmişse de CMK 104 ve 105. maddeleri uyarınca mahkememizce dosya üzerinde yapılan yeniden değerlendirme neticesinde sanığın savunmasının alınmış oluşu, sanığa isnat olunan suçlar yönünden delillerin büyük oranda toplanmış oluşu, sanık ve müdafi tarafından iletilen sağlık mazereti, sanık her ne kadar yabancı ülke vatandaşı ise de tutukluluktan elde edilecek faydanın etkin adli kontrol hükümleriyle sağlanabilecek oluşu hususları nazara alınarak tahliyesine karar verildi."

Kaynak, AFP

Fotoğraf altı yazısı,

Andrew Brunson

Buca Kırıklar F Tipi Cezaevi'nden çıkan Brunson'ın yargı süreci devam ederken konutunu terk etmesi yasaklandı.

Brunson'a yurt dışına çıkış yasağı da getirildi.

Avukat Halavurt, müvekklinin elektronik kelepçe takma zorunluluğu olduğunu açıkladı.

35 yıl hapsi isteniyor

İzmir'de Protestan cemaatine ait Diriliş Kilisesi'nin pastörü Andrew Brunson, Ekim 2016'da "Gülen yapılanmasına üye olmak" suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Andrew Brunson hakkında "FETÖ ve PKK adına suç işlediği" ve "casusluk yaptığı" iddiasıyla 35 yıl hapis cezası isteniyor.

Trump, 'Erdoğan birşeyler yapmalı' demişti

ABD Başkanı Donald Trump mahkemenin 18 Temmuz'da aldığı tutukluluğa devam kararı sonrası Brunson'ın suçsuz olduğunu söylemiş ve Twitter hasabında paylaştığı mesajda, "Erdoğan, Brunson'ın serbest kalması için bir şey yapmalı" demişti.

Trump şu ifadeleri kullanmıştı:

"Türkiye'nin cezaevindeki saygın Pastör Andrew Burnson'ı tahliye etmemesi tam bir rezalet. Çok uzun zamandır rehin tutuluyor. @RT_Erdogan bu mükemmel Hristiyan eş & babanın serbest kalması için bir şey yapmalı. Yanlış bir şey yapmadı ve ailesinin ona ihtiyacı var!"

Davada bir sonraki duruşma 18 Ekim'de yapılacak.

ABD'nin Kuzey Carolina eyaletinde doğan 50 yaşındaki Brunson, 23 yıldır Türkiye'de yaşıyordu ve tutuklandığı sırada süresiz oturma izni başvurusu yapmaya hazırlanıyordu.

Bizzat ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'den Pastör'ün iadesini talep ederken, bu tutukluluk iki ülke arasında tansiyonu yükselten konular arasında yer alıyordu.