İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan Yüksekova saldırısı açıklaması: PKK 40 yıl önce de bebek katiliydi, bugün de bebek katili

Nurcan Karakaya'nın fotoğrafı

Kaynak, DHA

Fotoğraf altı yazısı,

Nurcan Karakaya'nın fotoğrafı

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde, astsubay eşini ziyaretten dönen Nurcan Karakaya'nın kullandığı otomobilin geçişi sırasında, yola tuzaklanmış olan el yapımı patlayıcı infilak etti. Karakaya ve 11 aylık bebeği hayatını kaybetti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "PKK 40 yıl önce de bebek katiliydi, bugün de bebek katili" dedi.

Sivas'ta düzenlenen cenaze törenine ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

Erdoğan, "İdam konusundaki hassasiyetimizi biliyorsunuz. Parlamentodan geçtiği anda benim için onaylamamak diye bir şey yoktur, onaylarım" dedi.

25 yaşındaki Nurcan Karakaya olay yerinde hayatını kaybetmiş, ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan bebeği Mustafa Bedirhan Karakaya de yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı.

Anadolu Ajansı ve Demirören Haber Ajansı (DHA), patlayıcının PKK tarafından tuzaklanıp patlatıldığını aktarırken bölgede operasyonlar başlatıldı.

Kaynak, DHA

DHA, Nurcan Karakaya'nın Yüksekova'daki askeri üs bölgesinde görev yapan astsubay eşini ziyaret gittiğini, ziyaretten dönerken Karakaya'nın kullandığı aracın Susak Deresi yakınlarından geçişi sırasında patlamanın meydana geldiğini aktardı.

Karakaya ve bebeği için bugün Dağ Komando Tugay Komutanlığı'nda tören düzenlendi. Törende, anne ile oğulun cenazeleri askerler tarafından alana getirildi ve burada önce özgeçmişleri okundu, daha sonra da dua edildi.

Cenazeler, daha sonra memleketlerine gönderilmek üzere Yüksekova'ya nakledildi ve Sivas'taki törenin ardından defnedildi.

Kaynak, DHA

Sosyal medyada PKK'ya tepki gösterildi

Saldırı sonrasında Twitter'da #BebekKatiliPKK etiketiyle 200 bine yakın mesaj paylaşıldı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Katillerinin yeri hem bu dünyada hem de ahirette cehennem olacaktır" dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da başsağlığı mesajı yayınladı ve "inlerine girileceğini" söyledi.

AKP Bursa Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu da, "Bu vicdan yoksunu hainlere karşı süren mücadelemiz bulundukları bataklığı kurutuncaya kadar aynı kararlılıkla devam edecektir" diye konuştu.

Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul Milletvekili Rumeysa Kadak ise İngilizce Twitter mesajında hayatını kaybeden Nurcan Karakaya ile bebeğinin fotoğraflarını paylaştı ve "PKK terör örgütü bugün Nurcan Karakaya ile 11 aylık bebeğini uzaktan kumandalı bomba düzeneğini patlatarak öldürdü. PKK masum sivilleri öldürmeye devam ediyor! Hepimiz teröre karşı sesimizi yükseltmeliyiz" dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi İstanbul Milletvekili Mehmet Bülent Karataş ise mesajında "Bebek katili namussuzlar akıttığınız kanda boğulacaksınız" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Mahmut Tanal ve partinin eski vekillerinden Mustafa Balbay da saldırıya tepki gösterenler arasındaydı.