100 günlük eylem planı açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan: 400 proje yeni dönemin ateşleyici gücü olacak

Erdoğan Telif hakkı AFP

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cuma günü Ankara'da düzenlediği toplantıyla hükümetin 100 günlük eylem planını açıkladı.

Hükümetin ilk hedefleri arasında enflasyonun tek haneye düşürülmesi, kur baskısıyla mücadele, kamuda ve yurtiçinde tasarrufların arttırılması, israfla mücadele edilmesi, yastık altı kaynakların ekonomiye kazandırılması için teşviklerin verilmesi gibi başlıklar var.

İcraat programında projelerin yanı sıra Cumhurbaşkanlığı sistemine geçiş sürecinde de oluşturulan yeni birimlerin atamaları tamamlanıyor.

Erdoğan, ilk 100 gün içinde tamamlanacak proje sayısının 1000'in üzerinde olduğunu belirtip "Biz bunlardan daha önemli ve öncelikli gördüğümüz 400'üne programda yer verdik. 46 milyar liralık bütçeyle harekete geçirilecek 400 proje yeni dönemin ateşleyici gücü olacaktır" dedi.

Erdoğan, "savunma sanayi projelerine ayrı önem verildiğini" söyledi ve "Türkiye'nin her alanda tehdide ve baskıya maruz kaldığı bir dönemde Türkiye'nin kendi göbeğini keseceği her proje kabülümüzdür. 400 projeden 48'i savunma sanayiine aittir. Savunma sanayii projelerinden asla taviz vermeyeceğiz" diye konuştu.

Ekonomik tedbirler

Özellikle Haziran ayında yüzde 15,39 ile 14 yılın en yüksek seviyesine çıkan enflasyon, cari açık, TL'deki değer kaybı ve faiz oranlarına yönelik politikaların 100 günlük eylem planında yer buldu.

Erdoğan'ın bugünkü açıklamalarında 5 ana başlık ön plana çıktı.

Söz konsu beş başlık ve Türkiye'nin bu alanlardaki durumu ise şöyle:

  • Enflasyonun tek haneye düşürülmesi: Artan enerji maliyetleri ve TL'deki değer kaybı enflasyonun son 14 yılın en yüksek seviyesine çıkmasına neden olmuş durumda.
  • Kur baskısıyla mücadele: Türk Lirası bu yıl ABD Doları karşısında yüzde 33 değer kaybederek en çok değer yitiren gelişen ülke para birimleri arasına girmişti.
  • Faizlerin oluşturduğu maliyet baskısının azaltılması: Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önce pek çok kez kabul gören ekonomi teorisinin aksine yüksek faizlerin enflasyonu yükseltici etki yarattığını ifade etmişti. Merkez Bankası'nın politika faizi yüzde 17,75 seviyesinde bulunuyor.
  • Kamuda ve yurtiçinde tasarrufların artırılması: Türkiye'nin tasarruf oranı milli gelirin yüzde 25'i düzeyinde bulunuyor. Bu oran, Dünya Bankası verilerine göre küresel ortalamalara yakın bir seviye. Ancak Uluslararası Para Fonu IMF, son Türkiye değerlendirmesinde büyümenin sürdürülebilmesi ve bankaların kredi kullandırmaya devam edebilmesi için tasarrufların artırılması gerektiğini vurgulamıştı.
  • Yastık altı kaynakların ekonomiye kazandırılması: Özellikle hanehalkının evde tuttuğu ve 'yastık altı' olarak nitelendirilen altınların finansal sisteme dahil edilmesi bir süredir hükümetin gündeminde. Eski Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, geçen yıl 'yastık altı altın' tutarının en az 2.200 ton olduğunu söylemişti. Bu tutar bugünün altın fiyatlarıyla 100 milyar dolar üzerinde bir değere tekabül ediyor. Kamu bankaları yastık altı altınların ekonomiye kazandırılması amacıyla altın tahvili gibi finansal araçları yürürlüğe koymuş durumda.

Hükümetin 100 günlük eylem planının bir diğer önemli ayağı ise toplam 400 projenin tanıtımıydı.

Projelerden bazıları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 24 Haziran seçimleri öncesi açıkladığı beyannamede de yer alıyordu.

Telif hakkı BASIN 'LAN KURUMU

Kanal İstanbul: İki butik şehir inşa ediyoruz

Erdoğan'ın 2011 yılında Başbakanlık yaptığı dönemde açıkladığı ve "Çılgın Proje" adı takılan Kanal İstanbul için ihale süreci başlatılıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kanal İstanbul'la ilgili olarak şunları söyledi:

"Kanal İstanbul projesinin çevre düzeni ve imar düzeni planlarını onaya sokuyoruz. Türkiye'nin bu büyük strateji projesini hayata geçirmeye kararlıyız. Ve bununla Karadeniz'i Marmara'ya bağlıyoruz. Bunun bize kazandırdığı çok önemli stratejik durum Boğaz'da yaşadıklarımızdır.

"Bir keresinde Selimiye'nin önünde bir Romen tankeri yandı ve bu 7 ay devam etti. Kısa süre önce Kandilli'de bir yalıya bir kuru yük gemisi bindirdi. Bu sabah yine bir tanker aynı şekilde arıza yaptı.

"Kanal İstanbul'un iki yanında iki butik şehir inşa ediyoruz. Bisiklet yollarından otomobiline varıncaya kadar onlar da sahil şeridinde yürüyüş yollarıyla akacak. Bir Süveyş, bir Panama kanalı olacak da niçin bir Kanal İstanbul neden olmasın? Bunun durdurulması gibi bir şey yok. Biz bu projeyi olmazsa olmaz görüyoruz ve yapacağız.

Telif hakkı Konya Büyükşehir Belediyesi
Image caption Konya'da bulunan Atatürk Stadı'nın yıkımı işlemleri başlamış durumda. Stadın bulunduğu yerin millet bahçesine dönüştürülmesi planlanıyor.

'Beton yığınlarından kurtulmak gerek'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçimlerden önce açıkladığı bu iki projeye dair detaylar da 100 günlük eylem planında yer aldı.

Erdoğan, "5 adet Millet Bahçesi'ni uygulamaya soktuk. Atatürk Havalimanı'nı üçüncü havalimanı bittikten sonra yavaş yavaş taşıyoruz. Türkiye'nin en büyük Millet Bahçesi Atatürk Havalimanı olacak. Her taraf beton yığınlarıyla dolu, bunlardan kurtulmak gerek" dedi.

'Ekonomik savaşla karşı karşıyayız'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomiyle ilgili de "100 günlük icraatlarımızı bütçeden taviz vermeden hazırladık" dedi ve dövizlerin TL'ye çevrilmesi çağrısında bulundu.

Erdoğan'ın ekonomiye ilişkin konuşması şöyle:

"Ekonomik bir savaşla karşı karşıyayız, biz bu ekonomik savaştan da galip çıkacağız. Bu tuzakları bize çok kurdular, hepsini aştık, aşacağız. 100 günlük icraatlarımızı bütçeden taviz vermeden hazırladık. Tasarrufu azami düzeye çıkaracak tedbirleri alıyoruz. Kamu nakit yönetiminde verimliliği sağlıyoruz. Yastık altından gelin dövizlerinizi çıkarın, dolarları euroları altınları çıkarın, gelin bunları nakte çevirin. Yerli milli direnişinizi tüm dünyaya karşı koyun.

"Kredi derecelendirme kuruluşlarının raporlarını gördük. Şimdi biz Çin piyasasına gidiyoruz. İlk defa Çin Yuanı cinsinden tahvil ihracı yapıyoruz. Kalkınma Bankası'nı cari açığın düşürülmesine katkı sağlayacak, yüksek teknolojinin üretilmesine katkı sağlayacak şekilde oluşturuyoruz. Alternatif finansman kaynaklarına yöneliyoruz. İnteraktif vergi dairesinde verilen hizmet sayısını çıkarıyoruz."

'Basra ve Musul Başkonsoloslukları yeniden açılacak'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dış politikaya ilişkin de diplomatik misyonların sayısının 163'ten 240'a çıkarıldığını belirtip Basra ve Musul Başkonsoloslukları'nın da yeniden açılacağını duyurdu:

"Bugün Türkiye kriz ve felaket bölgelerinde bayrağı ilk aranan, kendisinden ilk yardım beklenen ülke durumuna gelmiştir. Türkiye'nin terör örgütleriyle yurt dışında yürüttüğü mücadele kesintisiz devam ediyor. Musul ve Basra konsolosluklarımızı tekrardan faaliyete sokuyoruz. NATO'nun Irak'taki misyonuna Türkiye'den bir komutan yardımcısı aranıyor. Filistin yalnız değilsin."

İlgili haberler