İYİ Parti kurultayı: Meral Akşener yeniden genel başkan seçildi

Meral Akşener "Gel dediniz, geldim" dedi.

Kaynak, DHA

Fotoğraf altı yazısı,

Meral Akşener "Gel dediniz, geldim" dedi.

İYİ Parti 2. Olağanüstü Kurultayı'nda Meral Akşener yeniden genel başkan seçildi.

Oylama öncesi konuşmasında Akşener, "Veda niyetine 'ben sizi çok sevdim be' demiştim. Bu sözümü alıp elimi ayağımı bağlayan bir hamleye çevirdiniz: 'Biz de seni çok sevdik be' dediniz. Kararınıza teslim oldum. Görev, töre gereğidir.. Töre konuştu, Han sustu. İradenize boyun eğdim. 'GEL' dediniz, geldim." sözleriyle yeniden aday olduğunu açıklamıştı.

Ankara ATO Congresium'da düzenlenen kurultaydaki oylamada Akşener 881 oy aldı. 1123 delegenin olduğu kurultayda kullanılan 888 oyun 7'si geçersiz sayıldı geri kalan oyların hepsini Akşener almış oldu.

Meral Akşener oylama öncesi konışmasında, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye'ye maliyeti her geçen gün artıyor" dedi.

Akşener, "Ekonomide, dış politikada, yargıda, eğitimde hızla dibe vuruyoruz. Ekonomiyi soktukları darboğazdan kurtarmak için, büyük bedeller ödeyebiliriz. Dış politikada, sürekli milli menfaatlerimize aykırı kararlar alınıyor. Bunları telafi etmek için, yarın çok daha büyük tavizler vermek zorunda kalabiliriz. İyi Parti olarak, bütün bu konuların takipçisi olacağız. Milletin hakkını, hukukunu var gücümüzle koruyacağız" diye konuştu.

Akşener, daha önce yaptığı genel başkanlığa adaylığını koymayacağı açıklamasına ve adaylığı için gelen desteklere ilişkin de şunları söyledi:

"Türkiye'ye yakıştırdığımız demokrasi anlayışımız da, şahsi prensiplerim de bunu gerektiriyordu. Allah şahittir ki, meselenin altı da budur, üstü de budur. Önü de budur, ardı da budur. O andan sonra ise içinde yer almadığım ve asla müdahil olmadığım bir süreç yaşandı. İYİ PARTİ camiası, kararımın hilafına ortaya bir irade koydu, ısrarcı oldu.

'MHP, İsviçre çakısı rolünde'

Akşener MHP'yi de eleştirip, "İYİ Parti, AK Parti ve CHP'nin bir kumpas ağzı gibi konumlandığı, yanlarına da her işe yarayan, İsviçre çakısı rolündeki, MHP'nin iliştirildiği siyasi tabloyu değiştirmiştir.Türkiye, memleketi beslemek yerine, türlü oyunlarla birbirlerini besleyen, siyaset erbabı yüzünden, bugünlere geldi" dedi.

Konuşmasında seçim sonuçlarına da değinen Akşener, "Her türlü engelleme çabasına, imha gayretine rağmen, İYİ Parti, ayağını sağlam basıp, dimdik duracağı bir alan kazanmıştır. Sorumluluğumuzu, yükümlülüğümüzü arttıran %10 oy, İYİ Parti'nin sıçrama tahtasıdır.Biz, kınayanların kınamasına aldırmadan, siyaset yapacağız" diye konuştu.

MHP: İsviçre çakısı değil, Türk'ün egemenlik kılıcı

Akşener'in MHP'yi eleştirilerine partinin genel başkan yardımcısı ve İstanbul milletvekili Semih Yalçın yanıt verdi.

Yalçın yazılı açıklamasında şunları söyledi:

"MHP'nin çakıya benzetilmesine gelince… İşte orada Meral Akşener'e, "Yavaş ol bakalım!" demek icap etmektedir. MHP İsviçre çakısı değildir ama Türk'ün egemenlik kılıcını temsil etmektedir. O kılıç hem adalet dağıtır hem de bozguncuların, fesat ve fitne çıkaranların, tefrika yaratanların boynunu vurur. MHP'nin her işe yaradığı doğrudur çünkü MHP büyük bir liyakat ve ehliyetle milletin vicdanını, sağduyusunu temsil etmektedir."