Erdoğan ve Putin anlaştı: Türkiye ve Rusya, İdlib'de silahlardan arındırılmış bölge oluşturacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Telif hakkı Getty Images
Image caption Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Soçi'de bir araya geldi. İki lider Suriye'nin İdlib vilayetinde silahlardan arındırılmış bir bölge oluşturulmasında anlaştı. Rusya Savunma Bakanı Orgeneral Sergey Şoygu da İdlib'e askeri operasyon düzenlemeyeceklerini söyledi.

Soçi'deki Erdoğan-Putin görüşmesi 1 saat 50 dakika sürdü. Ardından heyetlerarası görüşmelere geçildi. Erdoğan ve Putin daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

Putin, 15 Ekim'e kadar İdlib'de silahlardan arındırılmış bir bölge oluşturacaklarını açıkladı.

Nusra Cephesi'ninkiler dahil olmak üzere tüm savaşçıların bu bölgeden çekileceklerini belirten Putin, "Erdoğan'ın teklifiyle ağır silahların çekilmesi kararını aldık. O bölgede kontrol Rusya ve Türk askerleri tarafından sağlanacak" dedi.

Putin'in yaptığı açıklamaya göre söz konusu silahlardan arındırılmış bölge, 15-20 kilometre derinlikte olacak.

Rusya lideri İdlib'deki isyancıların ağır silahlarını 10 Ekim'e kadar teslim etmeleri gerektiğini, bu yaklaşımın Suriye yönetimi tarafından da desteklendiğini söyledi.

Çavuşoğlu: İdlib'den sadece teröristler çıkartılacak, asker takviyesi yapmalıyız

Erdoğan: Muhalifler bulundukları alanda kalmaya devam edecek

Putin'den sonra söz alan Cumhurbaşkanı Erdoğan ise "Muhalifler ve rejimin kontrolündeki alanlar arasında silahlardan arındırılmış bir bölge oluşturulmasını kararlaştırdık. Muhalifler bulundukları alanda kalmaya devam edecek" dedi.

"Radikal grupların söz konusu alanda faaliyet göstermemesini sağlayacağız. Rusya İdlib'e saldırılmaması için gereken tedbiri alacak" diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Belirlenecek silahsızlandırılmış bölge sınırlarının iki tarafında koordineli devriye faaliyeti gerçekleştirilecek, Türkiye gözlem noktalarını tahkim edecek."

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşme öncesi, Putin ile yapacakları ortak açıklamanın bölgeye yeni bir umut getireceğini söylemişti.

İki liderin ortak basın toplantısının ardından bir açıklama yapan Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu da İdlib'e askeri operasyon düzenlemeyeceklerini açıkladı.

Suriye ordusu operasyon hazırlığındaydı

Suriye ordusu, Rusya ve İran'ın desteğiyle, silahlı muhaliflerin elindeki son büyük eyalet olan İdlib'e askeri bir operasyon hazırlığı yapıyordu.

Şam yönetimi, büyük çoğunluğu cihatçı örgütlerin kontrolündeki İdlib'e yönelik operasyonun "terörle mücadelesi" açısından kritik önem taşıdığını açıklamıştı.

Türkiye ise operasyona karşı çıkıyor ve ateşkes çağrısı yapıyordu.

Ankara ayrıca, "terör örgütleri" ile ılımlı muhalif grupların birbirinden ayrıştırılmaları gerektiğini, geniş kapsamlı değil hedefe yönelik operasyonlar yapılması gerektiğini savunuyordu.