Ümraniye'de 2 kişinin hayatını kaybettiği göçük ile ilgili soruşturma başlatıldı

Ümraniye

Kaynak, DHA

İstanbul Ümraniye'de metro inşaat sahasının olduğu caddede meydana gelen göçükte 2 kişi hayatını kaybetti. Yaşamını yitiren ikinci kişinin naaşına da ulaşıldı. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, olaya ilişkin soruşturma başlattı.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan yazılı açıklama şöyle:

"Cumhuriyet Başsavcılığımızca ilgili kolluk birimlerine olay yerinde kapsamlı inceleme yapılması, inşaatın sahibi, teknik sorumlusu, personelden sorumlu görevliler ile ilgili diğer kişilerin kimliklerinin tespiti ve savunmalarının alınması, tanık beyanlarına başvurulması ve olay anına ait kamera görüntülerinin temin edilip incelenmesi yönünden talimat verildi."

Olayda hayatını kaybedenler, bir inşaatın güvenlik kulübesinde gece nöbetinde bulunan ve toprak altında kalan güvenlik görevlileri.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi: Sorumluları varsa gereği yapılacaktır

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturma kararı öncesi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal gazetecilere olayla ilgili açıklama yaptı.

Mevlüt Uysal, tünel açıldıktan sonra makas değiştirme çalışması yapılırken göçük meydana geldiğini, teknik incelemeler yapılacağını söyledi.

Kaynak, Getty Images

Fotoğraf altı yazısı,

Mevlüt Uysal

"Metro çalışmasında güvenlik birinci önceliğimiz" diyen Uysal, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İhmal varsa gerekli işlemler yapılacaktır. Sorumluları varsa gereği yapılacaktır.

"Yan taraftaki tahliye edilen binalar ile ilgili çalışmalar yapılacak. Akşama kadar durum belli olacak, teknik olarak bir sıkıntı varsa o binalar boşaltılacak. Ancak şu an öyle bir durum yok. Ailelerimizin yanındayız onların tedbirini alıyoruz."

Göçüğün meydana geldiği bölgede Dudullu-Bostancı metro hattının Parseller İstasyonu ile Depo Sahası durakları arasındaki tünelinin genişletme çalışmaları yapılıyordu.