Ankara’da yüksek hızlı tren kazası: 9 ölü, 86 yaralı

tren Telif hakkı Getty Images

Ankara-Konya seferini yapan yüksek hızlı tren ile aynı güzergahta yol kontrolü yapan bir kılavuz tren, Ankara'nın Yenimahalle ilçesine bağlı Marşandiz İstasyonu'nda çarpıştı. Ulaştırma Bakanı Mehmet Cahit Turhan, 9 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Olayda 86 kişi de yaralandı.

Turhan açıklamasında, "06.36 sularında Yenimahalle ilçemiz Motor İstasyonu civarında yol kontrolünden dönen lokomotifimiz ile kafa kafaya çarpışarak elim bir kaza meydana gelmiştir. 3 makinist arkadaşımız 5 yolcumuz hayatını kaybetmiştir. Hastaneye 48 yolcu sevk edilmiş, bunlardan biri de hastanede hayatını kaybetmiştir. Toplam 9 vatandaşımız bu kaza sonucu hayatını kaybetmiştir. Olay nedeniyle ilgili araştırma ve inceleme çalışmalarına başlanmıştır" dedi.

Yaralı sayısı ilerleyen saatlerde 86'ya yükseldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise kazayla ilgili olarak 3 kişinin gözaltına alındığını açıkladı ve "Bu kaza tüm boyutlarıyla incelenecek, sorumlular ortaya çıkartılacak ve gereken her şey yapılacaktır" dedi.

Yüksek hızlı tren, Ankara'dan Konya'ya gidiyordu.

BBC Türkçe'ye konuşan bir makinist, kazanın iki trenin aynı yöne doğru yönlendirmesi sonucu meydana geldiğini belirtti.

Birleşik Taşımacılık Sendikası Başkanı Hasan Bektaş, kazanın yaşandığı hattın sinyalizasyon sistemi olmadan açıldığını söyledi. Bektaş, "İki yıl önce burası, Kayaş-Sincan arası banliyo hattı, Başkent Ray çalışması nedeniyle trafiğe kapatıldı. Bu hatta sadece yüksek hızlı trenler çalışıyordu. Ama bu hattın iki yıl sonra bitmesi gerekiyordu, bitmeden açıldı" dedi.

Hat için "Nasıl açıldı?" diye soran Bektaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yolun bitmesi, tam anlamıyla bitmesi demek. Bütün altyapısıyla, üstyapısıyla, sinyalizasyon sistemiyle birlikte açılması gerekiyordu. Ama 2018'in Nisan'ında, 12 Nisan'da bu hat sinyalizasyonsuz bir şekilde hizmete açıldı. Bu ne demek? Bu, kazaya davetiyenin başlangıç tarihidir."

Telif hakkı Getty Images

Çarpışma sonucu köprünün bir kısmı vagonların üzerine yıkıldı.

Yaralılar da çevredeki hastanelerde tedavi altına alındı.TCDD, 9 Aralık tarihinden itibaren yeni yüksek hızlı trenlerin hareket saatlerini değiştirmişti.

Günün ilk Ankara-Konya yüksek hızlı tren seferinin saati 06:40'dan 06:30'a çekilmişti.

Bu kaza, Türkiye'de son 15 yılda meydana gelen sekizinci ölümlü tren kazası oldu.

Son olarak Temmuz 2018'de Çorlu'da meydana gelen kazada 25 kişi yaşamını yitirmişti.

Telif hakkı Getty Images

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, olayla ilgili soruşturma başlattı.

Telif hakkı Getty Images