Metin Akpınar ve Müjdat Gezen'e adli kontrol şartı ve yurt dışına çıkış yasağı

Akpınar, Gezen

Kaynak, DHA

Halk TV'de katıldıkları bir programda yaptıkları yorumlar nedeniyle haklarında soruşturma açılan sanatçılar Metin Akpınar ve Müjdat Gezen ifadeleri sonrası adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, haftada bir gün karakolda imza verecek iki sanatçının yurt dışına çıkışlarının yasaklandığını açıkladı.

Açıklamada, Müjdat Gezen'in "Cumhurbaşkanına Hakaret" suçundan, Metin Akpınar'ın ise "Halkı T.C. Hükümetine Karşı Silahlı İsyana Tahrik" ve "Cumhurbaşkanına Hakaret" suçlarından adli kontrol talebiyle mahkemeye sevk edildikleri belirtildi.

Anadolu Adalet Sarayı'nın bahçesinde kamera karşısına avukatı Celal Ülgen ile birlikte geçen Müjdat Gezen, "Buyur Celalciğim, ben konuşacaksam yeni bir suç oluşturabilir, Onun için konuşmak istemiyorum. Hakareti yapan Cumhurbaşkanı, hakaretten yargılanan Müjdat Gezen. Adli sistem değişmiş hayırlı uğurlu olsun" dedi.

Kaynak, DHA

Fotoğraf altı yazısı,

Celal Ülgen açıklama yaptı

Gezen'in ardından avukatı Celal Ülgen konuştu.

'Yanlı yansız, bağımlı bağımsız medyanın sorgulaması gerekiyor'

Ülgen, "Artık Türkiye'de sorun haline gelmiş bir yaraya parmak basmanın zamanı geldi ve geçiyor. Türkiye'de Cumhurbaşkanı'na hakaret suçundan suçlanan sayısız bilim adamı, sanatçı, gazeteci, yazar var. Eğer siz Cumhurbaşkanını eleştiriyorsanız bizim savcılarımız tarafından bu Cumhurbaşkanına hakaret olarak algılanıyor ve hakkınızda soruşturma açılıyor. Bunu sorgulamamız gerekir. Yanlı yansız, bağımlı bağımsız medyanın sorgulaması gerekiyor. Çünkü bu durum en çok siyasi iktidara zarar verecek" dedi.

'Akpınar'ın faşizmin olduğuna dair bir beyanı da olmamıştır'

Ardından Metin Akpınar'ın avukatı İrem Hekimoğlu da kameraların karşısına geçti.

Hekimoğlu, "Söylenen sözler demokrasinin tanımı yapılarak söylenmiş sözlerdir. Ülkemizde faşizmin olduğuna dair bir beyanı da olmamıştır. Bütün bunları reddettik. Kendisi denetimli kontrolle serbest bırakıldı. Şu anda sağlığı da iyi. Şu anda bir sıkıntımız yok. Sabah 9'dan beri buradayız" dedi.

Kaynak, DHA

Fotoğraf altı yazısı,

İrem Hekimoğlu açıklama yaptı

Akpınar: Cumhurbaşkanımıza karşı bir hareketimiz katiyen olmaz

İfade vermesinin ardından Kadıköy'deki evine gelen Akpınar, burada bir açıklama yaptı:

"Savcılık görevini yaptı. Bizden savunmamızı aldı. Söylediğimiz sözlerle ilgili yorumlarımızı aldılar. Biz de dilimiz döndüğünce inandığımız doğruları tekrar anlatmaya çalıştık. Bize isnat edilen suçlarla hiç ilgimiz olmadığını anlatmaya çalıştık. Bizim Sayın Cumhurbaşkanımızı hedef gösteren, onun ismini anan, ona karşı bir hareketimiz katiyen olmaz. Biz ülkemizin refahı, milletimizin refahı için tercih ettiğimiz temenni ettiğimiz demokrasiyi anlatmaya çalıştık. Bunları anlattık. Hâkim bey de adli kontrol serbestliğine karar bağladı. Bizi azat ettiler. Ben işimi yaptım, görevimi yaptım."

Kaynak, DHA

Fotoğraf altı yazısı,

Metin Akpınar

Gezen: Hakareti yapan Recep Tayyip Erdoğan, hakaret etmekten yargılanan ben

Müjdat Gezen de ifade vermesinin ardından vardığı evine girmeden adliyede söylediği sözleri tekrarladı:

"Söyleyeceğimizi söyledik. Hakareti yapan Recep Tayyip Erdoğan, hakaret etmekten yargılanan ben. İşte Türkiye'de sistem buraya gelmiş."

Kaynak, DHA

Halk TV programında neler söylendi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tepki gösterdiği program Cuma akşamı Halk TV'de yayımlandı.

Uğur Dündar tarafından sunulan ve Halk Arenası adlı programa konuk olan Metin Akpınar, "Bu kutuplaşma ve karmaşadan kurtulmamızın tek çaresi demokrasidir. O noktaya ulaşabilirsek kavga gürültü olmadan bu işin içinden çıkarız" demişti.

Akpınar bu değerlendirmesini, "Ulaşamazsak ise belki lideri ayağından asarlar, belki mahzenlerde zehirlenerek ölür, belki de başka liderlerin yaşadığı kötü sonları yaşayabilirler" sözleriyle sürdürmüştü.

Kaynak, Twitter: @ugurdundarsozcu

Fotoğraf altı yazısı,

Uğur Dündar yayından bu fotoğrafı paylaştı

Aynı programın diğer konuğu Müjdat Gezen ise "Recep Tayyip Erdoğan, sen bizim vatanseverliğimizi sınayamazsın, haddini bil" demişti.

Erdoğan, 'Yargıya hesabını versinler' demişti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pazar günü İstanbul'da katıldığı bir toplantıda yaptığı konuşmada Akpınar ve Gezen ile ilgili olarak, "Beni ipe götüreceklermiş. Bunu sanatçı görünümü altındaki müsveddeler yapıyor. Senin her yerin sanatçı olsa ne yazar. Biz bu yola farklı çıktık. Senin haddine mi? Biz şehadete inanmış insanlarız. Biz bunların bedelini rahatlıkla ödemeye hazır insanlarız" demişti.

Kaynak, Getty Images

Erdoğan konuşmasında ayrıca şu ifadeleri kullanmıştı:

"Bunlar sanatçı müsveddesi, yargıya hesabını versinler. Bunun bedelini ödeyecekler. Bu ülkenin cumhurbaşkanını ipte sallandıracaksın. Şimdi git yargıda bedelini öde."

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Erdoğan'ın açıklaması sonrası Metin Akpınar ve Müjdat Gezen hakkında soruşturma başlatıldığını duyurmuştu.