Erdoğan: Taksim'de güya Kadınlar Günü için bir araya gelen bir grup ezana terbiyesizlik etti

ERDOGAN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 8 Mart'ta İstiklal Caddesi'nde düzenlenen Feminist Gece Yürüyüşü sırasında "ezana ıslıklarla, sloganlarla terbiyesizlik edildiğini" öne sürdü. Yürüyüşe katılanlar ise ezanın protesto edildiği iddiasının doğru olmadığını söyledi.

Erdoğan, Adana'da düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, "Taksim'de CHP ve HDP'nin öncülüğünde güya Kadınlar Günü için bir araya gelen bir grup, ezana ıslıklarla, sloganlarla terbiyesizlik ettiler. Biz 'belediye işi gönül işi' diyerek milletimize herkesi kucaklayan bir belediye yönetimi taahhüt ediyoruz. Onlar ise bayrağımıza ve ezanımıza saygısızlık yaparak doğrudan istiklalimize ve istikbalimize saldırıyor" dedi.

Erdoğan, ezan ve bayrak meselesinin siyaset değil, onur meselesi olduğunu belirtti.

Erdoğan, "Eğer biz 3-5 oy için onlara göz yumarsak ecdadımızın da evlatlarımızın da yüzüne bakamayız. Onun için bu ezan ve bayrak düşmanları ile sonuna kadar mücadele edeceğiz" dedi.

Erdoğan, miting sırasında kurulan dev ekranda Feminist Gece Yürüyüşü'nden görüntüler de gösterdi.

İstanbul'da feminist politika yapan kadınların bir araya gelerek oluşturduğu bir grup tarafından yapılan 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü, bu yıl 17'inci kez düzenlendi.

Ancak geçmiş yıllardan farklı olarak, bu kez polis toplanan gruba biber gazı ve plastik mermi kullanarak sert şekilde müdahale etti ve yürüyüşün tamamlanmasını engelledi.

Sosyal medya tepkili: Ezan protestosu doğru değil

Erdoğan'ın açıklamaları sosyal medyada tartışma yarattı ve tepki topladı. Bazı gazeteciler ve yürüyüşe katılanlar attıkları mesajlarla, ezanın slogan ve ıslıklarla protesto edildiği iddiasının doğru olmadığını söyledi.

Yürüyüşe katılan oluşumlardan Feminist Gündem, Twitter hesabından attığı mesajda, "Ezan okunan yere paralel çekim gerçeği yansıtmıyor!" yazdı ve ıslıkların ezanı değil, barikat kurup kadınların yürüyüşüne engel olmaya çalışanları hedef aldığını söyledi. Ayrıca yürüyüşü herhangi bir siyasi partinin düzenlemediği belirtildi.

Başka sosyal medya kullanıcıları da Erdoğan'ın ezanın ıslıklandığı yönündeki sözlerinin doğru olmadığını öne süren mesajlar attı: