Brexit - İngiltere Parlamentosu: Hükümet AB'den erteleme istesin

İngiltere Parlamentosu Telif hakkı AFP

Brexit anlaşmasını reddeden, İngiltere'nin AB'den anlaşma olmadan ayrılmasına karşı çıkan Parlamento, kritik son önergeyi 202'ye karşı 413 oyla kabul etti. Mevcut koşullarda, 29 Mart'taki Brexit'in ertelenmesi için AB üyesi diğer 27 ülkenin tümünün onayı gerekiyor.

İngiltere Parlamentosu, hükümetin Avrupa Birliği'nden (AB), ülkenin birlikten ayrılmasını (Brexit) ertelemesi talebinde bulunmasını öngören önergeyi 202'ye karşı 413 oyla kabul etti.

Parlamento Salı günü İngiltere ile AB arasındaki Brexit anlaşmasını ikinci kez reddetmiş, Çarşamba günü ise İngiltere'nin AB'den anlaşma olmadan ayrılmasına karşı çıkmıştı.

Perşembe akşamı kabul edilen önerge ise Brexit anlaşmasının 20 Mart Çarşamba gününe kadar İngiltere Parlamentosu tarafından onaylanması halinde, Brexit'in bir kereliğine 30 Haziran'a kadar ertelenmesinin talep edilmesini öngörüyor.

İngiltere Parlamentosu'nun Çarşamba gününe kadar anlaşmayı onaylamaması halinde ise AB liderlerinin Perşembe günü başlayacak zirvelerinde İngiltere'den büyük ihtimalle, Brexit'in neden ertelendiği ile ilgili net bir açıklama isteyecekleri hatırlatılıyor.

29 Mart'taki Brexit'in 30 Haziran'dan ileri bir tarihe ertelenmesi halinde ise İngiltere'de kesinlikle Mayıs ayında Avrupa Parlamentosu seçimlerinin yapılması gerekeceğinin de altı çiziliyor.

İngiltere Başbakanı May ise daha önce Brexit anlaşmasını önümüzdeki hafta üçüncü kez Parlamento'nun onayına sunacağını açıklamıştı.

Corbyn: Alternatif plan üzerinde AB ile anlaşma sağlanabilir

Ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Jeremy Corbyn, son oylama sonrası Parlamento'da yaptığı konuşmada, partisinin alternatif planı üzerinde AB ile bir anlaşma sağlanabileceğini söyledi.Corbyn ayrıca ikinci Brexit referandumuna da destek verdi.İşçi Partisi lideri, "Bunu siyasi bir kazanım için değil mevcut çıkmazı aşmamızı sağlayacak gerçekçi bir seçenek olarak öneriyoruz" dedi.

Avrupa Komisyonu: Brexit otomatik olarak ertelenmeyecek

Avrupa Birliği'nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu ise Brexit'in otomatik olarak ertelenmeyeceğini açıkladı.Komisyon'dan yapılan açıklamada, AB'nin de bu kararı almadan önce kendi çıkarlarını gözetmesi gerektiği belirtildi.

Başbakanlık Sözcüsü: Şu an yapmak istediğimiz şey sadece kısa dönemli teknik bir erteleme talebinde bulunmak

Başbakan Theresa May'in sözcüsü, "Başbakan 29 Mart'ta AB'den çıkmayı kesinlikle istedi ve bunun için çabaladı" dedi ve ekledi:

"Başbakanlık koltuğuna oturduğundan beri yaptığı her şey bunu başarmak içindi. Bir uzatma olmasını istemedi ve anlaşmayı iki kez getirdi. Parlamento bu anlaşmayı reddetmeyi tercih etti ve şimdi hepimiz Parlamento kararlarının bizi soktuğu bu zor durumla baş etmek zorundayız. Eğer mümkünse şu an yapmak istediğimiz şey, AB'den 30 Haziran'da ayrılmamızı mümkün kılacak bir anlaşmayı garanti altına alıp sadece kısa dönemli teknik bir erteleme talebinde bulunmak."

4 farklı önerge de oylandı

İngiltere Parlamentosu kritik kararı öncesi bağlayıcı olmayan 4 önergeyi oyladı. 2. kez Brexit referandumu yapılmasına yönelik önerge 85'e karşı 334 oyla reddedildi.

Brexit'in sadece 30 Haziran'a kadar ertelenmesi ve daha fazla erteleme yapılmamasına dair önerge 311'e karşı 314'e oyla reddedildi.

Milletvekillerinin Brexit faaliyetlerine tamamen dahil olmaları ve bağlayıcı oy hakkına sahip olmalarına yönelik önerge 312'ye karşı 314 oyla, yani sadece 2 oy farkla reddedildi.

Hem Başbakan May'in anlaşmasını hem anlaşma olmadan Brexit'in tamamlanmasına karşı çıkan, Brexit'in milletvekillerine ortak bir yaklaşım benimseyebilmeleri için ertelenmesini öngören son önerge de, 302'ye karşı 318'e oyla reddedildi.

İngiltere Başbakanı May, Brexit anlaşmasını üçüncü kez Parlamento'nun onayına sunacak

Brexit ertelenebilir mi?

AB yetkilisi: Brexit süreci Titanik gemisindekilerin 'Buzdağı yoldan çekilsin' oylaması yapmasına benziyor

BBC Avrupa Editörü: AB, 'Sorumluluk İngiltere'nin' mesajı veriyor

İngiltere basınında Brexit yorumları: 'May'in başbakanlığı tehlikede'

İlgili Konular