Seçim sonuçları - İstanbul'da Ekrem İmamoğlu önde, AKP 'itiraz edeceğiz' diyor

chp önünde kutlamalar Telif hakkı Getty Images

31 Mart yerel seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarına göre CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Ekrem İmamoğlu %48,79 oy oranı ile Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) adayı Binali Yıldırım'ın önünde yarışı tamamladı. İmamoğlu, "Bu işin matematiksel süreci sona erdi" derken, AKP ise sandıklarda usülsüzlük yapıldığı iddiasıyla sonuçlara itiraz edeceklerini açıkladı.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Ankara ve İstanbul'da sandık sonuç tutanakları ile sayım-döküm çizelgesi arasında "uyumsuzluklar" tespit ettiklerini, "itiraz etmelerinden daha doğal bir şey de olmayacağını" söyledi.

Çelik, partisinin genel merkezinde yaptığı değerlendirmede " Meşru bir süreç gidiyor. Sürece herkes saygı duymalıdır. Yüksek Seçim Kurulu hukuk içerisinde süreci işletecektir. Biz, sandığa giden her oyun takipçisiyiz" dedi.

Anadolu Ajansı (AA), günün ilk saatlerinde uzun süre İstanbul'a ilişkin verilerini güncellememiş, son dakikalara kadar baş başa yarışan iki aday da zaferini ilan etmişti.

Pazartesi sabahı ajans oyların güncellenmiş halini paylaştı. Bu verilere göre İmamoğlu oyların yüzde 48,79'unu, Yıldırım ise yüzde 48,51'ini aldı.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven de İmamoğlu'nun "27 bin 889 oyla Binali Yıldırım'ın önünde olduğunu" açıkladı.

İmamoğlu, Resmi Twitter hesabındaki profil bilgisini "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı" olarak güncelledi ve "Bu işin matematiksel süreci sona erdi" sözleriyle başkanlık yarışını kazandığını ilan etti.

Telif hakkı Getty Images

CHP seçim koordinasyon merkezinde bir basın toplantısı düzenleyen İmamoğlu, "Bir an önce İstanbul'a hizmete başlamak istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı'nın da bir an önce bu sürecin başlamasını desteklemesini diliyorum" dedi.

Yıldırım: Oy farkının 10 katından fazla iptal edilen oy var

Öte yandan AKP'li yetkililerden İstanbul'a ait sonuçlara itiraz edileceğine ilişkin üst üste açıklamalar yapıldı.

Binali Yıldırım, sürecin burada bitmediği mesajını verdi.

"Geldiğimiz noktada Ekrem İmamoğlu bizden daha fazla oy almış gözüküyor" diyen Yıldırım, açıklamasının devamında ise İmamoğlu ile aralarındaki oy farkının "10 katından fazla" iptal edilen oy olduğunu vurguladı, "bazı usulsüzlükler, hatalı girişler" tespit edildiği gerekçesiyle de sonuçlara itiraz edeceklerini kaydetti.

Telif hakkı AFP

Yıldırım, seçimlerden hemen sonra yaptığı "Kazandık" açıklamasına ilişkin sorulara ise, şöyle yanıt verdi:

"Biz, YSK'dan önce resmi sonuçları belirleriz. Dün 23:15 itibariyle gelen sonuçlarda da böyle bir durum gördük ve çıkıp sonuç açıkladık. Ondan bu yana yaşananlar ise bizim için yeni bir durumdu."

İstanbul Belediye Başkanı'nın YSK tarafından tespit edileceğine vurgu yapan Yıldırım, "Şüphesiz YSK mazbatayı kime verirse başkan o olacak. Biz tebrik etmesini biliriz, ancak sürecin devam ettiğini hatırlatmak gerekiyor" diye de ekledi.

"İstanbul'da sonucu etkileyecek usulsüzlükler fazlasıyla mevcut"

Yıldırım'ın ardından AKP İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak da bir basın toplantısı düzenledi.

Parti teşkilatına ulaşan tutanaklar olduğunu söyleyerek elindeki bazı belgeleri gösteren Şenocak, "Partimizin bir haksızlıkla karşı karşıya kaldığını tespit ettik. İstanbul'da sonucu etkileyecek usulsüzlükler fazlasıyla mevcut. Bunu ispat etmeye fazlasıyla hazırız" dedi.

Telif hakkı Getty Images

Şenocak şöyle devam etti:

"YSK'nın kesin sonuçlarını olgunlukla beklemeye devam ediyoruz. Biz başkaları gibi her seçim sonuçlarında mızmızlanan, hazımsızlıkla sağa sola saldıran taraf olmadık. Şeffaf bir sonucun peşine düşmemize farklı anlamlar yüklemesinler. Bizim elimizdeki verilere göre İstanbul'da sonuç, AK Parti ve sayın Binali Yıldırım'dır. "

Özhaseki: Tutanaklarda epeyce hata var, sonucu ne kadar etkiler, göreceğiz

Yerel seçimlerde başkent Ankara da 25 yıl sonra el değiştirdi.

Anadolu Ajansı'nın son güncellemesine göre Ankara'da CHP'nin adayı Mansur Yavaş oyların yüzde 50,90'ını, AKP'nin adayı Mehmet Özhaseki ise yüzde 47,10'unu aldı.

Mehmet Özhaseki de seçim sonuçlarına ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Telif hakkı Getty Images

AKP'nin bazı 'tutanak hataları' sonucu başkentteki seçim sonuçlarına itiraz edeceğini belirten Özhaseki, şöyle devam etti:

"Bunun temel sebebi ille de biz alalım kaygısı değil, oraya atılmış bir oyun bile zayi edilmemesi duygusudur. Oradan da çıkacak sonuçların her ne olursa olsun bizler tarafından kabul göreceğinin bilinmesi lazım."

Akşam saatlerinde bir açıklama yapan AKP Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan da, "Bizim açımızdan bu seçim henüz Ankara'da sonuçlanmamıştır" mesajını verdi.

Özcan, "Islak imzalı sandık sonuç tutanaklarını YSK'nin sonuçlarıyla karşılaştırdığımızda partimiz adına ciddi anlamda yanlış ve eksiklikleri tespit etmiş bulunmaktayız" diye konuştu.

AKP Genel Sekreteri Fatih Şahin de "birleştirme tutanaklarında hatalar olduğunu" gerekçe göstererek Ankara'da sonucun partisinin lehine döneceğini öne sürmüştü.