Kılıçdaroğlu'na saldırı - 'Bana yapılan saldırı, Türkiye'nin birliğine ve bütünlüğüne yapılmış bir saldırıdır'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cuma günü PKK'lılarla çıkan çatışmada hayatını kaybeden sözleşmeli piyade er Yener Kırıkcı'nın Ankara'nın Çubuk ilçesindeki Akkuzu mahallesinde düzenlenen cenaze töreninde, bir grubun saldırısına uğradı.

Bölgeden zırhlı araçla uzaklaştırılan Kılıçdaroğlu daha sonra yaptığı açıklamada, "Bana yapılan saldırı, Türkiye'nin birliğine ve bütünlüğüne yapılmış bir saldırıdır" dedi.

Yener Kırıkcı, Hakkari'de Irak sınırındaki çatışmada yaşamını yitiren 4 askerden biriydi. Pazar günü Kırıkcı için cenaze namazının kılınacağı camiye giden Kılıçdaroğlu'nu grup önce sesli olarak protesto etti. Cenaze namazının ardından ise grup Kılıçdaroğlu'na fiziksel saldırıda bulundu.

Cenaze törenine Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da katılıyordu.

Jandarma, korumalar ve polis Kılıçdaroğlu'nun etrafını sararak saldırıyı önlemeye çalıştı.

Kılıçdaroğlu, gruptan uzaklaştırılarak aracıyla mahallede bulunan bir eve götürüldü. Güvenlik güçleri bir süre evin çevresinde toplanan kalabalığı dağıtmaya uğraştı. Ardından Milli Savunma Bakanı Akar, Kılıçdaroğlu'nun tutulduğu eve giderek kalabalığa dağılmaları çağrısında bulundu.

Ancak Akar'ın çağrı sırasında "Değerli arkadaşlarım, şu ana kadar mesajlarınızı verdiniz. Tepkinizi gösterdiniz" demesi, CHP'lilerin tepkisini çekti.

Ankara Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada, Kılıçdaroğlu'na saldırının faillerinden Osman Sarıgün'ün Sivrihisar'da yakalandığı belirtildi. Anadolu Ajansı'nın aktardığı açıklamada, olayla ilgili beş şüphelinin ifade işlemlerinin sürdüğü açıklandı.

Kaynak, DHA

CHP Ankara Milletvekili Emir: Şehit hepimizin şehidi

Kılıçdaroğlu'nun olay sonrası güvenlik gerekçesiyle götürüldüğü evde yanında olan CHP Ankara Milletvekili Murat Emir yaşananları şöyle anlattı:

"Emniyet Genel Müdürü geldi. AKP'li, MHP'li milletvekilleri geldi. Sonra Milli Savunma Bakanı geldi. Hatta çıkarken Bakan eşlik ederek biraz da kitle sakinleştirmeye çalışıldı. Etkili güvenlik önlemleri alınamaması, oranın müdahale etmeye uygun olmayan bir köy olması gibi konular üzerinde durulabilir. Bunlar affedilebilir de. Ancak affedilemeyecek olan kendi siyasi gelecekleri için kendi iktidarları için Türkiye'yi bölen, ülkenin yarısını terörist ilan eden siyasetçilerdir.

"Herkesin bu olaya bakarak daha sorumlu, sağduyulu davranması lazım. Bir şehit cenazesinde asla olmaması gereken olaylar oldu. Şehit hepimizin şehidi. Biz sonuna kadar vatanımızın birliği bütünlüğünden yanayız. Ancak ülkeyi bu hale getirenler sağduyulu konuşmayan, söylemi, politikaları, duruşuyla Türkiye'yi bölen, ayrıştıran siyasetçilerdir. Herkesin aklını başına toplaması gerekiyor artık."

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman, Kılıçdaroğlu'nun uğradığı saldırıyla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

CHP Genel Merkezi önünde geniş güvenlik önlemleri

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, polise ait zırhlı araçla çıkarıldığı evden saat 16:20 sıralarında Ankara'daki CHP Genel Merkezi'ne ulaştı. Kılıçdaroğlu'nu parti merkezi önünde partililer karşıladı.

Güvenlik güçleri genel merkez önünde geniş güvenlik önlemleri aldı.

BBC Türkçe'den Ayşe Sayın, CHP Genel Merkezi önünde toplananların özellikle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya yönelik tepki gösterdiğini aktardı.

Soylu geçen yıl Haziran ayında yaptığı açıklamada valiliklere talimat gönderdiğini ve "CHP il başkanlığını bundan sonra şehit cenazelerinde protokole kabul etmeyin" dediğini belirtmişti. Soylu "Onların gideceği adres PKK terör örgütü mensuplarının cenazeleridir" demişti.

Soylu'nun açıklamaları üzerine CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Soylu'yu istifaya çağırmıştı.

Kaynak, Ayşe Sayın

Kılıçdaroğlu: Türkiye'nin birlik ve bütünlüğüne yapılmış bir saldırıdır

Kılıçdaroğlu Genel Merkez binasında bir süre kaldıktan sonra Genel Merkez önünde bekleyenlere otobüs üzerinden bir konuşma yaptı ve "Bana yapılan saldırı, Türkiye'nin birliğine ve bütünlüğüne yapılmış bir saldırıdır" dedi.

Kaynak, DHA

Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

"Bu ülkede kimliği inancı ne olursa olsun 82 milyonu kucaklayan bir genel başkanım. Şavşat'tan Ardanuç'a giderken PKK terör örgütünün saldırısına uğramıştım. Aynı saldırının benzerini bugün yaşadım. Onlar sanıyorlar ki ben geri adım atacağım, bir milim geri atmayacağım."

"Şehitler bizim şehidimizdir, bizim onurumuzdur. Benim şehit cenazesine gitmemi istemiyorlar, ne için istemiyorlar? Sanıyorlar ki baskı kuracağız, tehdit edeceğiz,. Katılacağım, sonuna kadar katılacağım, o şehitler 82 milyonun şehididir.

"Bu olayda beni üzen durum şudur; beni üzen şehide yapılan saygısızlıktır. Şehidin cenaze namazı bile doğru dürüst kılınamadı. Baba, anne acılı, o köyde oturanların hiç birisinin kabahati ve kusuru yoktur. Dışardan gelenlerin tezgahıdır bu, ama bu bizi yıldıramaz."

"Bu saldırıların sebebi ne biliyor musunuz? İlk kez CHP bu ülkede barışın, huzurun egemen olması için mücadele etti, ilk kez farklı siyasi kmilkteki insanlar ülkenin birliği için bir araya geldiler. Bu ülkeye baharı getireceğiz, söz veriyorum ülkenin her karışında bahar olacak".

CHP Sözcüsü Öztrak: Ankara Valisi ve İçişleri Bakanı istifa etmelidir

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Faik Öztrak ise "Ankara Valisi ve İçişleri Bakanı, daha önce sarfetmiş olduğu sözler de dikkate alınarak derhal istifa etmelidir" dedi.

Öztrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ı da eleştirdi:

"Milli Savunma Bakanına da bir sorumuz vardır, Genel Başkanımızı linç etmek isteyen, 'O evi yakın' diye bağıran hainlere dönüp de 'Mesajlarınızı verdiniz' demek ne anlama gelmektedir? Bu organize güruh ne mesajı vermiştir? Bu nasıl cümledir? Bu kendini bilmezlerin vermek istediği mesaj bellidir. Kimlerin değirmenine su taşıdıkları da bellidir. Bugün ve bu saatten sonra artık sorumluluk makamındakiler kullandıkları dile özen göstermelidirler."

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da İstanbul Maltepe'de düzenlediği "İstanbul'a Yeni bir Başlangıç Buluşması"nda "Ne yazık ki bugün talihsiz bir olay yaşandı ama kendisi (Kılıçdaroğlu) çok iyi, güleryüzlü şekilde sizleri selamladı. Bu hareketi yapanlar vatandaşlarımız değil, talimat almış kişilerdir. Benim vatandaşım böyle bir şey yapmaz, görüşü ne olursa olsun yapmaz. Göreceksiniz bu sefer sevgi kazanacak" dedi.

İmamoğlu saldırıyı yuhalamak isteyenleri de durdurdu.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de CHP Genel Merkezi'ne geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

Saldırıya tepkiler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pazar günü Kılıçdaroğlu'na düzenlenen saldırıyla ilgili olarak herhangi bir açıklama yapmadı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Şiddet, demokratik bir hak arama ve tepki verme yöntemi olamaz" diyerek Kılıçdaroğlu'na geçmiş olsun dileklerini iletti.

Hükümetten saldırıya yönelik ilk tepki ise Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'den geldi. Gül Twitter'dan yaptığı açıklamada saldırıyı kınayarak "Şiddetin hiçbir türünün demokratik siyasete gölge düşürmesine izin vermeyeceğiz!" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da saldırıyı "kabul edilemez" diyerek kınadı.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop da "Bunu yapanların bir provokasyon içerisinde olduklarını düşünüyorum. Arkasındaki planlamanın da ortaya çıkarılması gerektiği kanaatindeyim" yorumunda bulundu.

Cumhur İttifakı'nın AKP'li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım da Twitter'dan attığı mesajda Kemal Kılıçdaroğlu'na geçmiş olsun dileklerini iletti:

"Şehitlerimizin acısını yüreğimizde hissettiğimiz bu günlerde birlik ve beraberliğe daha çok ihtiyacımız var. Biz hep birlikte Türkiye'yiz. Gün ayrışma günü değil, teröre karşı birlik olma günüdür. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum."

Kaynak, DHA

Fotoğraf altı yazısı,

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli

MHP lideri Bahçeli: Olaydan memnuniyet duymak mümkün değildir

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise Kılıçdaroğlu'na düzenlenen saldırı ile ilgili açıklamasında, "Olaydan memnuniyet duymak mümkün değildir. Bunu bir siyasi partinin hele hele iktidar partisinden sonra Meclis'te sayısal çoğunluğu bulunan bir siyasi partinin liderine yapmak yakışık almaz, kabulü mümkün değildir" dedi.

Demirören Haber Ajansı'nıun haberine göre, Antalya gezisi dönüşü gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bahçeli, Kılıçdaroğlu'nu da şu sözlerle eleştirdi:

"2 gün sonra taziye evine gitsen, acısının hafiflediği bir ortamda başsağlığı dilesen ne olur. Ankara'nın dışında hangi cenaze törenlerine bu kadar iştahla katıldın? Bunların sorularını bu millet sormalı...

"Akkuzulular inançları, siyasi davranışlarıyla sert adamlar. Eğer bunlara 'Bu adam burada ne geziyor, bunu sokmayın köye' demişlerse, televizyonda yaşlı bir adam yumruk atıyor. O adama yumruk attıracak kadar ne yaptın sen Kemal Kılıçdaroğlu. Kemal Kılıçdaroğlu'nun bir tatile çıkması lazım"

Kılıçdaroğlu'na 3. fiili saldırı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 30 Mart 2014'deki yerel seçimlerin ardından Meclis'te düzenleyeceği ilk grup toplantısı öncesinde de TBMM kulisinde Orhan Övet adlı bir kişininin yumruklu saldırısına uğramıştı.

Yumruk gözüne isabet eden Kılıçdaroğlu, saldırgandan şikayetçi olmamıştı.

Kılıçdaroğlu, 25 Ağustos 2016'da ise PKK'nın hedefi olmuştu. Kılıçdaroğlu'nun da içinde yer aldığı CHP konvoyuna Artvin'in Şavşat ilçesinden Ardanuç ilçesine giderken, Yanıklı köyü yakınlarında silahlı saldırı düzenlenmişti. PKK'nın üstlendiği saldırıda 1 jandarma eri hayatını kaybetmiş, 2 asker yaralanmıştı.