Maltepe mitingi: İmamoğlu'ndan İstanbul halkına 'yeni nesil belediyecilik' sözü

  • Mahmut Hamsici
  • BBC Türkçe, İstanbul
maltepe kalabalık

Kaynak, AFP

Fotoğraf altı yazısı,

İmamoğlu Maltepe'deki miting alanında yüzbinlerce İstanbullu'ya seslendi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun "İstanbul'a Yeni Bir Başlangıç Buluşması" için kutlamalar, Maltepe'deki miting alanından saatler önce "yollarda" başladı.

Trende, metroda, otobüste, metrobüste, vapurda, motorda bir araya gelenler mitinge elde bayraklar; sloganlar, şarkılar ve marşlar eşliğinde gittiler.

İlginin yoğunluğu nedeniyle Anadolu yakasında özellikle metro ve Marmaray'da kelimenin tam manasıyla izdiham yaşandı.

Hizmetler yer yer protesto edildi.

İstasyonlarda izdiham

Marmaray'ın Süreyya Plajı istasyonunda bir ara öyle bir yığılma oldu ki, raylara atlayanlar oldu ve "Lütfen raylardan çıkın" anonsları yapıldı.

Maltepe miting alanı, CHP'nin 2017'deki Adalet Yürüşü'nün son durağıydı. 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce de son mitingini burada yapmıştı.

duraktaki kalabalık

Ancak bu sefer ortada CHP'lileri aşan bir kitle vardı.

Benzer mitinglerde olandan çok daha fazla oranda başörtülü kadınlar, Kürt gençler, aralarında Ülkücülerle özdeş "Çırpınırdı Karadeniz" şarkısı okuyanlar...

Mitingi düzenleyenlerin de özel çabasının katkısıyla (parti bayrağı getirilmemesi gibi çağrılar vs...) bu bir CHP mitingine dönüşmedi.

Zaten adı da miting değil "İstanbul'a Yeni Bir Başlangıç Buluşması" konmuştu.

Adında "yeni" geçen miting birçok yeniye sahne oldu.

kalabalıktan bir kare

Kaynak, AFP

Mehter takımından 'Yaşa Mustafa Kemal Paşa'

Kitle, muhtemelen yeşil zemin üzerine beyaz üç hilalden oluşan sancak taşıyan mehter takımının sahne almasını beklemiyordu.

Ama mehteran "İzmir Marşı"nı söyleyince, kalabalık coşkuyla parçaya eşlik etti.

mehter takımı

Kaynak, DHA

Yine etkinliğin başlarında bir imamın çıkıp dua etmesi de bu tür mitingler için yeniydi.

İmam en güçlü "Amin" karşılığını Hakkari'de yaşamını yitiren askerleri anarken aldı. Konuşmasının sonunda "El Fatiha" deyip kitleyi Fatiha Suresi'ni okumaya çağırdığında da katılanların çoğu ellerini açıp dua etti.

dua anı

Kaynak, DHA

Yenilik vurgulu konuşma

İmamoğlu'nun konuşmasında da bol bol "yeni" vurgusu vardı.

Yeni başlangıcın beş temelde alandaki anlayış farklılığıyla yapılacağını söyledi İmamoğlu ve bunları özetle şöyle sıraladı:

"İstanbul'e yeni nesil siyaset anlayışı, yeni nesil belediyecilik, yeni nesil yerel demokrasi, yeni nesil yurttaşlık anlayışı ve yeni nesil toplumsal anlayış hakim olacak."

imamoğlu sahnede

Kaynak, AFP

İmamoğlu konuşmasında sürekli "Ne olursa olsun vazgeçmeyeceğiz" vurgusu da yaptı ve kalabalıktan kendisine zor zamanlarda destek istedi.

Gün içinde CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na düzenlenen saldırıya da değindi İmamoğlu. Ancak seçtiği cümlelerle, bunun mitingdeki kutlama havasını değiştirmesine izin vermemeye çalıştı.

İmamoğlu'nun en çok alkış aldığı sözlerinden biri, daha önce de söylediği, "Belediyenin artık kişilere, vakıflara, cemaatlere hizmet vermeyeceği" vaadi oldu.

Miting alanına ulaşmak için epey çaba sarf eden İstanbulluların bu bölgeden ayrılmaları da zaman aldı. Yüz binlerce kişi dağılırken uzun yollar yürümek zorunda kaldı.

kalabalıktan bir kare

Kaynak, Getty Images

İstanbul'daki buluşmaya katılanlar mutlu ve umutluydu.

Ancak kimi katılımcılar, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin "Gönül Belediyeciliği Kazandı" pankartlarının asılı durmaya devam ettiği yollardan evlerine dönerken, aralarında şu kaygıyı tartışmıyor değildi:

"Acaba YSK seçimleri iptal eder mi?"