Zümrüt Apartmanı: Kitabın yazarı Abdullah Şevki Yurtvermez ile yayıncısı Alaattin Topçu adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı

Abdullah Şevki Yurtvermez Telif hakkı DHA
Image caption Abdullah Şevki Yurtvermez

Zümrüt Apartmanı isimli kitabında çocuk istismarını anlattığı satırlar infial yaratan yazar Abdullah Şevki Yurtvermez ile kitabın yayıncısı Alaattin Topçu, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturma kapsamında gözaltına alındıktan sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Demirören Haber Ajansı'nın (DHA) haberine göre Abdullah Şevki Yurtvermez ifadesinde, kitabı ABD'de yaygın olduğunu belirttiği "kirli gerçeklik" akımına göre yazdığını ve edebi bir eser ortaya koymaya çalıştığını söyledi.

Yurtvermez, kitaptan 500 tane basıldığını ve basılan kitapların tamamının satıldığını, kendisinde tek kitap bulunduğunu ve buna da polisin el koyduğunu belirtti.

DHA, Yurtvermez'in ayrıca kitabın dağıtımı öncesi Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bandrol için başvuru yapıldığını, suç unsuru bulunması halinde bandrol verilmeyeceğini söylediğini aktardı.

Yine DHA'nın haberine göre yayıncı Alaattin Topçu ise kitabı okumadığını söyledi.

Telif hakkı Getty Images
Image caption Kıtap

'Müstehcenlik' suçundan tutuklanmaları istenmişti

Abdullah Şevki Yurtvermez'in Zümrüt Apartmanı adlı kitapta çocuk istismarını anlattığı satırlar, sosyal medyada infial yarattı.

Kurgu Kültür Merkezi Yayınları tarafından yayımlanan kitap için çok sayıda sosyal medya kullancısı, Twitter üzerinden Kültür ve Turizm Bakanlığı'na açıklama yapma çağrısında bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Abdullah Şevki Yurtvermez ile kitabın basım ve dağıtımından sorumlu kişiler hakkında suç duyurusunda bulundu.

Abdullah Şevki Yurtvermez ve kitabın yayıncısı Alaattin Topçu, Türk Ceza Kanunu'nun 226. maddesi uyarınca "müstehcenlik" suçundan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmanın ardından Salı akşamı Ankara'da gözaltına alındı.

İlgili Konular