Erdoğan'dan İmamoğlu açıklaması: Başta Ordu Valimiz'den özür dilemediği müddetçe böyle bir makama gelemez

"94 Ruhuyla Cihannüma ve Kadim Dostlar Buluşması" Telif hakkı DHA
Image caption Erdoğan, "94 Ruhuyla Cihannüma ve Kadim Dostlar Buluşması"nda bir konuşma yaptı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pazartesi akşamı yaptığı konuşmada Millet İttifakı'nın CHP'li İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı adayı olan Ekrem İmamoğlu'nu hedef aldı. Erdoğan, "Böyle bir kişi, benim milletimden başta Ordu Valimiz olmak üzere özür dilemedikçe, bir defa böyle bir adaylığa bırakın layık olmak, böyle bir makama gelemez" dedi. Erdoğan ayrıca "Milletin inancıyla, İstanbul'un tarihiyle kavgalı azgın azınlığın bu şehrin dokusunu, kadim karakterini bozmasına izin veremeyiz" diye konuştu.

Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde, Milli Görüş Hareketi'nden ayrılan isimleri çatısı altında toplayan Cihannüma Derneği ve İstanbul Dostluk Derneği'nin birlikte organize ettiği bir etkinliğe katıldı.

"94 Ruhuyla Cihannüma ve Kadim Dostlar Buluşması" adıyla düzenlenen toplantıda Erdoğan, 23 Haziran'da tekrarlanacak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, konuşmasında İmamoğlu'nu atıfta bulunarak şu ifadeleri kullandı:

"Herkesi kucaklamak için geliyorum diyen kişi, Ordu'da bu devletin, bu milletin valisine 'İt' diyor. Bu nasıl kucaklama? Sen her şeyden önce bu devletin valisine tahammül edemiyorsun ve O'na kalkıp bu ifadeyi kullanıyorsun. Sen, İstanbul gibi bir şehre belediye başkanı olmak için yola çıkıyorsun.

"Şimdi ben buradan başta İstanbullu kardeşlerim olmak üzere tüm milletime sesleniyorum: Böyle bir kişi, benim milletimden, başta Ordu Valimiz olmak üzere özür dilemedikçe bir defa böyle bir adaylığa bırakın layık olmak, böyle bir makama gelemez."

Telif hakkı DHA

Ekrem İmamoğlu'nun Ramazan Bayramı'nı Karadeniz'de geçirmesinin ardından İstanbul'a dönüşünde, Ordu Havalimanı'nda VIP bölümüne alınmaması üzerine bir gerginlik yaşanmış; İmamoğlu'nun Ordu Valisi için 'İtlik yapmıştır' dediği öne sürülmüştü.

İmamoğlu ise bu iddiaları reddederek hakaret etmediğini, "Vali'nin basitlik yaptığını" söylediğini belirtiyor.

Ordu Valiliği'nden Pazartesi yapılan açıklamada ise "VIP salonu içerisine zorla giren ve salonu işgal ederek fiili durum yaratan Sayın Ekrem İmamoğlu ve beraberindekilerin, yakışıksız tavır, davranış, eylem ve hakaret içeren söylemleri, ulusal kanallarımızda yayınlanmak suretiyle tüm Türkiye kamuoyunun önüne net bir şekilde koyulmuştur" denildi.

'Veri kopyalamak FETÖ sanatıdır'

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Pazartesi günü yaptığı konuşmada, aynı zamanda İmamoğlu'nun mazbatasını aldıktan sonra İBB Başkanlığı yaptığı dönemde veri yedekleme işlemi gerçekleştirmesiyle ilgili de yorumda bulundu. Erdoğan, "18 günde bak neler yaptım diyor. Ben söyleyeyim neler yaptığını. 18 günde başkanvekillerinin odalarının kilitlerini sökmekle meşgul oldu. Veri kopyalama diye bir olayın içerisine girdi. Madem seçildin bu işlerle neden uğraşıyorsun? Bu FETÖ sanatıdır" sözlerini kullandı.

Erdoğan aynı zamanda İmamoğlu'yla ilgili olarak, "CHP'nin adayı ve onu parlatan lobiler 18 gün süreyle işgal ettikleri koltuğu, İstanbul'un 25 yıllık kazanımları yanında tüm geçmişiyle hesaplaşmanın aracı haline dönüştürmenin gayreti içine düşmüşlerdir. Belediyenin verilerinin nereye aktarılacağı belli olmayan bir şekilde kopyalanmaya çalışılmasından, gönüllü kuruluşlarımıza yapılan yardımlara kadar her konuda adeta bir öc alma, bir hesaplaşma siyaseti güdülmüştür" şeklinde konuştu.

Telif hakkı EPA
Image caption İmamoğlu, bugün Küçükçekmece'de bir miting düzenledi

Erdoğan'dan önce bir konuşma yapan AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ise " İstanbul'u ne dediğini bilmeyen, ne yaptığını bilmeyen, ayak üstünde 50 tane yalanı sahaya pazarlayıp süren birilerine teslim edemeyiz" dedi.

Canlı yayında 'veri kopyalama' iddiası konuşulmuştu

Pazar akşamı Cumhur İttifakı'nın AKP'li adayı Binali Yıldırım ve Millet İttifakı'nın CHP'li adayı Ekrem İmamoğlu, 17 yıl sonra ilk defa bir geleneği canlandırarak gazeteci İsmail Küçükkaya'nın moderatörlüğünde ve canlı yayında bir tartışmaya katılmıştı

Bu canlı yayın sırasında da Binali Yıldırım, İmamoğlu'nun İBB Başkanı olduğu 18 gün içinde verilerin kopyalanması talimatı vermesine değinmişti.

Yıldırım'ın doğrudan ithamda bulunmasa da İmamoğlu'nun 18 günlük belediye başkanlığı döneminde yapmak istediği verilerin kopyalanması işlemini Gülen yapılanmasının işlemlerine benzetmişti.

Telif hakkı DHA

İmamoğlu ise bunun veri kopyalama değil, yedekleme işlemi olduğunu, "veri tabanlarının yedeklenerek Büyükşehir'de korunması için yaptıklarını" aktarmıştı:

"Bu bir veri yedekleme işlemidir. Veri yedeklemesi için veri kopyalaması yapılır ve yedeklenir. Verilerde bir afaki değişiklik yapılabilir, bize de ihbarlar geliyordu, kaldı ki yapamadık, yetişmedi ki bu da hukuksuz bir karar; hiç ilgisi olmayan bir kişinin hukuksuz bir kararıdır. Veri yedekleme, bu kadar basit, kolay bir işlemi başka bir yere taşımanın gereği yok. Bunun güvenlik açısından hiçbir riski yok, çünkü yine büyükşehir belediyesinde, yedeklenip muhafaza edileceği yer orası olacaktı."