Muğla-Dalaman'daki yangın kısmen kontrol altına alındı

yangın Telif hakkı Getty Images

Muğla'nın Dalaman ilçesindeki ormanlık alanda Çarşamba öğle saatlerinde başlayan yangın, bu sabah kısmen kontrol altına alındı. Gece ara verilen helikopterle yangın söndürme çalışmaları, sabahın erken saatlerinde yeniden başladı. Karadan müdahale ise bölge sakinlerinin de yardımıyla gece boyunca devam etti.

Rusya ziyaretini yarıda keserek sabah erken saatte Muğla'ya varan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli "Henüz tamamen durduruldu ya da soğutma çalışmaları yapılıyor diyemem ama yangın kontrol altında." dedi. Gazetecilerin "Bir daha büyüme tehlikesi yok mu?" sorusuna ise "Tabii ki ilerleyen saatlerde hava şartlarının değişikliğine göre, tam kontrol altına alınmadan bunu söyleyemeyiz." yanıtını verdi.

350 hektarlık alanı etkileyen yangında alevler iki eve zarar verdi. İki mahallede 34 ev boşaltıldı.

Kayadibi ve Taşlıca Mahalleleri'nde yaşayanlar, eşyalarını traktörlere ve kamyonetlere yükledi. Köylüler de ahırlardaki hayvanlarıyla birlikte evlerinden ayrıldı.

Muğla'da yangının çıkış saatinde hava sıcaklığı 37 dereceyken, nem oranı yüzde 18'di.

Gece saatlerinde bir süre ara verilen ancak gündüz yeniden başlayan helikopterle söndürme çalışmalarının yanı sıra, karadan çalışmalar 105 arazöz, 18 dozer ve iş makinası ile 520 personelin katılımıyla sürüyor. Yangın söndürme çalışmalarına destek vermek için Ankara, Eskişehir, Balıkesir, Bursa, Konya, Kütahya, Antalya, İzmir, Denizli ve Aydın'dan da ekipler Muğla'ya gönderildi.

'Bir butik otel ve 350 hektar alan zarar gördü'

Tarım ve Orman Bakanlığı, sabaha karşı yaptığı açıklamada yangına ilk müdahalenin 13 dakikada yapıldığını, 'can kaybının yaşanmadığı yangında bir butik otel ve 350 hektar alanın zarar gördüğünü' belirtti:

"Kayadibi Mahallesi ve bölgedeki seralar tedbir amaçlı boşaltılırken, havanın kararması nedeni ile sadece karadan müdahale devam ederken, sabahın ilk ışıkları ile beraber yeniden havadan müdahale de devam edecektir. Yangında herhangi bir can kaybı yaşanmazken, ilk tespitlere göre bir butik otel ve 350 hektar alan yangından etkilenmiştir."

Telif hakkı DHA

Yangınının çıkış nedeninin belirlenmesi için Muğla İl Jandarma Komutanlığı'nca 20 kişilik özel ekip kuruldu.

Yangının sebep olduğu duman, yaklaşık 60 kilometre uzaklıktaki Fethiye'den de görülebiliyor.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün de, gece saatlerinde Twitter hesabından bir paylaşım yaparak sabah saatlerinde helikopterlerin yeniden çalışmaya başlayacağını ve "yangının kontrol altına alınacağını" yazmıştı:

Yangını söndürme çalışmalarına bölgede yaşayanlar da, gece boyunca evlerinden taşıdıkları su ve evlerine bağladıkları hortumla katkıda bulundu.

Telif hakkı DHA
Image caption Bölgede yaşayanlar yangın söndürme çalışmalarına yardımcı oluyor

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca da gündüz saatlerinde yangının görüntülerini Twitter hesabından paylaştı.

Yangın, Göcek kasabasına da yaklaştı.

Göcek Doğa ve Hayvan Dostları Derneği'ne ait barınaktaki 250 kedi ve köpek de tahliye edildi. Barınak görevlisi Sina Karadağ, "Alevler bulunduğumuz yere doğru yaklaşıyor. Bu hayvanları kurtarmamız gerekiyor. Hasta olanları öncelikli olarak gönderiyoruz. Sağlıklı olanları yangından kaçsınlar diye bırakacağız" dedi.