Financial Times: OYAK'ın sahibi olduğu Ataer Holding, British Steel'i almak istiyor

İngiltere'deki British Steel fabrikası Telif hakkı Getty Images
Image caption İngiltere'deki British Steel fabrikası

İngiltere'de yayımlanan Financial Times gazetesi, Ordu Yardımlaşma Kurumu'nun (OYAK) sahibi olduğu Ataer Holding'in batık İngiliz çelik üreticisi British Steel'i satın almak istediğini yazdı.

Gazeteye konuşan ve isimlerinin yazılmasını istemeyen iki kaynak, Ataer Holding'in konuyla ilgili İngiliz hükümetiyle pazarlık yaptığını söyledi.

Kaynaklardan biri, Ataer Holding'in satışın ardından İngiliz hükümetinin bazı finansal kolaylıklar sağlaması talebiyle geldiğini fakat bunun şirketlere devlet yardımını kısıtlayan Avrupa Birliği (AB) kurallarına karşı gelmesi nedeniyle zorluk oluşturduğunu söyledi.

Mayıs ayında iflas eden British Steel için bir alıcı aranıyordu.

Gazeteye konuşan kaynaklar, British Steel'i almak için bir İngiliz şirketi olan Liberty House'un da teklif verdiğini yazdı.

Birkaç gün içinde şirketin kime satılacağına karar verilmesi beklenirken, satışın siyasi özü nedeniyle bunun kolay bir karar olmayacağı belirtiliyor.

Yaklaşık 5 bin çalışanı var

British Steel'in İngiltere'de 5 bin civarında çalışanı bulunuyor.

Ataer Holding, Erdemir'in de yüzde 49,3'ünün sahibi.

Financial Times, bu satışın gerçekleşmesi durumunda Erdemir'in de daha fazla sayış kanalı bulacağını yazdı.

Daha önce basında yer alan haberlerde British Steel'i Erdemir'in almak istediği aktarılmıştı.

Bunun üzerine Erdemir'den 14 Temmuz'da şu açıklama yapılmıştı:

"Uluslararası medya kuruluşlarında yayınlanan ve ulusal medyaya da yansıyan bazı haberlerde, kurumumuzun British Steel şirketinin satın alınmasına yönelik teklifte bulunduğu iddia edilmiştir. Erdemir olarak bu iddianın gerçek dışı olduğunu belirtir, kurumumuzun söz konusu şirketle herhangi bir ilgisi olmadığını kamuoyunun bilgisine sunarız."