Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanları görevden alındı: Protestolara polis müdahalesi

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı
Kayyum: Diyarbakır, Mardin, Van

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Başkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Bedia Özgökçe Ertan görevden alındı. Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mardin Valisi Mustafa Yaman, Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, belediye başkan vekili olarak görevlendirildi.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada; Mızraklı, Türk ve Ertan'ın "terör örgütleriyle iltisak-irtibatı olduğu", "terör örgütlerine destek verdikleri yönünde tespit ve deliller bulunduğu" belirtildi.

Diyarbakır, Van ve Mardin'de belediyelere kayyum atama kararını protesto etmek için bu şehirlerdeki belediye binaları önünde toplananlar, polis müdahalesi ile karşılaştı.

Telif hakkı DHA
Image caption Ahmet Türk, Adnan Selçuk Mızraklı ve Bedia Özgökçe Ertan

HDP Diyarbakır İl Örgütünün toplanma çağrısı ile bölgeye gelen, aralarında HDP'li vekillerin de olduğu protestoculara TOMA'dan tazyikli su sıkıldı.

Gazete Duvar'da yer alan habere göre, polis müdahalesi sırasında "grubun içerisinde yer alan bir kişinin burnu kırıldı."

Telif hakkı Getty Images
Image caption Diyarbakır

Aynı şekilde polis İstanbul'un Taksim Meydanı'nda toplanan kalabalığa müdahalede bulundu.

HDP İstanbul İl Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre de "İstanbul İl Örgütü, milletvekilleri ile birlikte 15.30'da Taksim Meydanında sloganlarla yürüyerek tepkilerini dile getirirken" polis müdahalesine maruz kaldı.

HDP'nin açıklamasına göre İstanbul'daki protesto sırasında 7 kişi gözaltına alındı.

Telif hakkı Getty Images
Image caption Diyarbakır


Telif hakkı EPA
Image caption HDP milletvekili Ahmet Şık da Taksim Meydanı'nda gerçekleştirilen toplanmaya katıldı

Açıklama öncesi belediyeler polis kordonuna alındı

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada üç belediye başkanının, "haklarındaki adli/idari soruşturma/kovuşturmaların selameti için" Anayasa'nın 127. maddesiyle 5393 Sayılı Belediye Kanunu'nun 47. maddesi uyarınca geçici bir tedbir olarak görevlerinden uzaklaştırıldıkları kaydedildi.

Ayrıca aynı kanunun 45. maddesi uyarınca üç ismin yerlerine belediye başkan vekillerinin görevlendirildiği kaydedildi.

Açıklamada görevden alınan belediye başkanlarıyla ilgili olarak, "bazı belediyeleri terör faaliyetlerinin desteklenmesi için militan kaynağı, mali kaynak ve araç-gerecin temin edildiği lojistik merkezlere dönüştürmeye çalıştılar" ifadeleri de yer aldı.

Telif hakkı Getty Images
Image caption Diyarbakır

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre görevden alınan belediye başkanlarından Adnan Selçuk Mızraklı hakkında 1 kovuşturma ve 8 soruşturma, Ahmet Türk hakkında 2 kovuşturma ve 4 soruşturma, Bedia Özgökçe Ertan hakkında da 1 kovuşturma ve 6 soruşturma dosyası bulunuyor.

Kararın açıklanması öncesi Diyarbakır, Mardin ve Van belediyeleri polis kordonuna alınmıştı.

Telif hakkı JAN BELEK
Image caption Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önü
Görevden alınan belediye başkanları 31 Mart yerel seçimlerinde ne kadar oy almıştı?
Diyarbakır Adnan Selçuk Mızraklı - Hülya Alökmen Uyanık %63
Mardin Ahmet Türk - Figen Altındağ %56
Van Bedia Özgökçe Ertan - Mustafa Avcı %54

HDP: İktidarın zerre kadar demokratik meşruiyeti kalmamıştır

İçişleri Bakanlığı'nın görevden alma kararları sonrası HDP Merkez Yürütme Kurulu toplandı ve toplantı sonrasında yapılan 'Susmayacağız, durmayacağız..." başlıklı yazılı açıklamada "Bu yeni ve açık bir siyasi darbedir" dendi.

'Kürt halkının siyasi iradesine karşı açık ve düşmanca bir tutum' izlendiğini söyleyen HDP, "Bu iktidarın zerre kadar demokratik meşruiyeti kalmamıştır. Halkın iradesini gasp etmek, seçim sonucunda sandıkta kazanamadıklarını devlet şiddeti, zoru ve hilesi ile gasp etmek bu iktidarın, AKP-MHP ittifakının bir olağanı olmuştur" tepkisini gösterdi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz, Büyükşehir Belediyesi önünden bir video paylaşarak, "Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ablukaya alınmış ve içeride arama yapılıyor. Emniyet Şube Müdürü'nün Belediye Eş Başkanımızın görevden alındığını sözlü ifade etmesi bu ülkenin adaletinin, hukukunun geldiği yeri işaret ediyor" dedi.

Adnan Selçuk Mızraklı: Burada çok farklı bir niyet var

Sosyal medyada görevden alındığına ilişkin haberlerin yayılması sonrası BBC Türkçe'ye konuşan Adnan Selçuk Mızraklı, seçmen iradesinin bütün değerlerin üzerinde olduğunu söyledi.

"Burada çok farklı bir niyet var. Bu, Türkiye'deki siyaset ikliminin başka bir yere evriltilmesi, bundan sonraki siyasetin aritmetiğinden tutun ruhuna kadar, Türkiye'deki demokrasi değerlerine kadar, temsili bütün mekanizmalara olan güveni sarsacak bir darbe durumudur" diyen Mızraklı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Buna sadece görevden alma olarak bakmamak gerek. Orada üç büyük il tarif ediyor. Ama ortaya çıkan durumun gerek parlamento düzeyinde seçilmişler açısından güçlü yansımaları olacak, gerekse de yerellerde seçilmişler açısından ciddi sonuçları olacak.

Image caption Görevden alınan Diyarbakır Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, görevden almaları 'siyasal darbe' olarak niteliyor.

"Türkiye bundan sonra başka bir Türkiye olarak yoluna devam eder. Artık demokrasi çıtası itibariyle bir kat daha aşağıya düşmüş bir yerden devam eder."

Öte yandan Diyarbakır'da bazı evlere baskınlar yapıldığı ve gözaltına alınanlar arasında Demokratik Bölgeler Partisi MYK üyesi Sevim Biçici ile HDP il yöneticisi Kadir İnanır'ın da olduğu öğrenildi.

Telif hakkı JAN BELEK

Diyarbakır, Van, Mardin belediyelerinin internet siteleri kapatıldı

İçişleri Bakanlığı'nın belediye başkanlarını görevden aldığı Diyarbakır, Van ve Mardin'de büyükşehir belediyelerine ait internet siteleri kapatıldı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin internet sitesine "Bakım aşamıasında, sitemiz en kısa sürede yayın hayatına başlayacak" notu düşüldü.

Telif hakkı MARDIN.BEL.TR

Mardin Büyükşehir Belediyesi'nin internet sitesine ise "çok yakında sizlerleyiz" notu yazıldı.

Van Büyükşehir Belediyesi'nin internet sitesinde de benzer şekilde "sitede bakım ve güncelleme çalışaması yapılmaktadır, lütfen daha sonra ziyaret ediniz" notu yer alıyor.

Mardin Büyükşehir Belediyesi'nin resmi Twitter hesabından ise belediye başkanlığına atanan Mardin Valisi Mustafa Yaman'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile fotoğrafı "Mardinimiz için yeniden işbaşındayız" mesajıyla paylaşıldı .

29 ilde 418 kişi gözaltına alındı

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan bir diğer açıklamada ise 29 ilde yürütülen operasyonlarda 418 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Diyarbakır'da gözaltına alınanlar arasında Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Merkez Yürütme Konseyi üyesi Sevim Biçici, HDP il yöneticisi Kadir İnanır ve Şiyar Dağ da var.

HDP'nin Diyarbakır Eş Başkanları Zeyyat Ceylan ve Hülya Alökmen Uyanık'ın da yapılan polis baskını sırasında evlerinde olmadıkları öğrenildi.

Zeyyat Ceylan 31Mart yerel seçimlerinde Diyarbakır'ın en büyük merkez ilçesi Bağlar'dan belediye başkanı seçildi. Ceylan, Kanun Hükmüne Kararname (KHK) ile öğretmenlikten ihraç edildiği için YSK kararı ile mazbatası verilmeyen sekiz HDP'li belediye başkanından biri.

Hülya Alökmen Uyanık da yine KHK ile görevine son verilen eski bir sağlık çalışanı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı adayı olarak yerel seçimlere girdi ve belediye meclis üyeliğine seçildi. Uyanık da, Ceylan gibi KHK'lı olduğu için meclis üyeliği mazbatasını alamadı.

Telif hakkı DHA
Image caption CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "Büyük çoğunlukla halkın tercih ettiği belediye başkanlarını görevden almak iktidarın kendi varlığını tartışmaya açmasıdır" diyerek görevden almalara tepki gösterdi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel: AKP faşizmi seçti

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel Twitter'dan paylaştığı mesajda görevden almalara tepki gösterdi ve "AKP iktidarı yine demokrasiyi değil faşizmi seçti" dedi.

CHP İstanbul milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye başkanlarının görevden alınmasının "siyasal darbe" olduğunu söyleyerek tepki gösterdi.

Tanrıkulu paylaştığı Twitter mesajında kayyum atamalarının hukuka aykırı olduğunu söyledi.

İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu ise alınan kararla ilgili olarak, "Bunun anlamı sadece demokrasinin iptal eğilmesi değil, aynı zamanda halkın meşru siyasetten umudu kesmesinin istenmesidir" dedi.