Türkiye ile ABD anlaştı: TSK Suriye'de harekâtı durduracak, YPG 5 gün içinde sınırdan 32 km güneye çekilecek

Pence ve Erdoğan Telif hakkı Getty Images

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin ardından basın açıklaması yaparak ABD ve Türkiye'nin Suriye'de ateşkes için anlaştığını duyurdu.

Pence, Suriye'nin kuzeydoğusundan Halk Savunma Birlikleri (YPG)'nin 120 saat içinde çekileceğini ve ABD'nin bunu sağlayacağını belirtti.

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nde konuşan Pence, "YPG'nin Türkiye'nin 20 mil (32 km) sınırından güvenli çekilmesini sağlayacağız" dedi ve çekilmenin başlamış olduğunu açıkladı.

Pence, Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı'na bu süre boyunca ara verileceğini, Suriye'nin kuzeydoğusundan YPG'nin çekilmesinin ardından derhal sona erdireceğini söyledi.

"İki üke güvenli bölge çalışması kapsamında ortak çalışacaktır" diyen Pence, ABD'nin Türkiye'ye yaptırım uygulamayacağını ifade etti.

Telif hakkı Getty Images
Image caption ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ve Başkan Yardımcısı Pence, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşmenin ardından basın açıklaması yaptı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Bu bir ateşkes değildir

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, ABD'nin "güvenli bölgenin önemini ve işlevselliğini kabul ettiğini" belirterek "Bu alanın kontrolü Türkiye'de olacak" dedi.

Çavuşoğlu, "PKK/YPG'nin güvenli bölgeden çıkması için operasyona ara veriyoruz. Bu bir ateşkes değildir. Ateşkes meşru iki taraf arasında olur" diye devam etti.

Türkiye'nin operasyona ara vereceğini söyleyen Çavuşoğlu, "Şartlar gerçekleştikten sonra, yani YPG çekildikten sonra biz ancak harekatı durdurabiliriz" diye konuştu.

Telif hakkı Getty Images

İki ülkeden ortak yazılı açıklama

Türkiye ve ABD'li yetkililerin bugün Ankara'da yaptığı görüşmelerin ardından iki ülke ortak yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, güvenli bölgenin öncelikle Türkiye'nin kontrolünde olacağı, YPG'nin ağır silahlarının toplanacağı ifade edildi.

İki ülkenin ittifakı teyit edilirken, Suriye'de sahadaki duruma dair şu ifadeler yer aldı:

"Güvenli bölge, evvelemirde (öncelikle) Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kontrolünde olacak ve her iki taraf, güvenli bölgenin her veçhesiyle uygulanmasında eşgüdümü artıracaktır.

"Türk tarafı Barış Pınarı Harekatı'na, güvenli bölgeden YPG'nin 120 saat içinde geri çekilmelerini teminen ara verecektir. Barış Pınarı Harekatı, bu geri çekilmenin tamamlanmasını müteakip durdurulacaktır.

"Her iki taraf Türkiye'nin, YPG ağır silahlarının toplanması ve YPG tahkimatları ile tüm muharip mevzilerinin kullanılmaz hale getirilmesi dahil, milli güvenlik kaygılarının giderilmesini teminen bir güvenli bölge kurulmasının devam eden önemi ve işlevselliğinde mutabık kalır.

"Barış Pınarı Harekatı durdurulduğunda, Başkanlık Kararnamesi uyarınca hayata geçirilen mevcut yaptırımlar kaldırılacaktır."

Telif hakkı AFP
Image caption Suruç'un karşısında yer alan Kobani'de yıllar sonra ilk defa Suriye bayrağı dalgalanıyor.

Çavuşoğlu ve Pence'ten Kobani konusunda farklı açıklamalar

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, iki ülkenin vardığı anlaşmanın ardından, Kobani konusunda farklı açıklamalar yaptı.

Harekatın başlamasından sonra, Kürtlerin Rusya ve Suriye ile anlaşması üzerine Suriye askerleri bir süre önce Kobani'ye girmişti.

Pence, anlaşma kapsamında Türkiye'nin Kobani'de askeri faaliyette bulunmama sözü verdiğini söyledi.

Çavuşoğlu ise Kobani konusunda ABD'ye herhangi bir garanti vermediklerini vurguladı.

Kobani'de artık Rusya ve Suriye hükümetine bağlı güçler olduğunu belirten Çavuşoğlu, Menbic ve Kobani'nin durumunu onlarla görüşeceğini açıkladı.

İki ülkenin imzaladığı yazılı anlaşmada da Kobani hakkında özel bir madde bulunmuyor.

Image caption SDG Genel Komutanı Mazlum Kobani

SDG: Anlaşmayı kabul ediyoruz, gerekenleri yapacağız

Reuters haber ajansı, Kürtçe yayın yapan Ronahi TV'ye dayandırdığı bir haberde, Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) Genel Komutanı Mazlum Kobani'nin "Türkiye ile anlaşmayı kabul ediyoruz ve başarıya ulaşması için gerekenleri yapacağız" sözlerine yer verdi.

Reuters, Suriye hükümetine yakın çizgideki Al Mayadeen televizyonuna dayandırdığı bir haberde ise Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın siyaset ve medya danışmanı Buseyna Şaban'ın, Türkiye ile ABD arasında varılan anlaşmayı "muğlak" bulduğunu bildirdi.

ABD Başkan Yardımcısı Pence'in açıklamasının ardından konuşan Şaban, Şam'ın, Suriye'de bir başka Irak Kürdistanı'nı "kabul edemeyeceğini" ifade etti.

Şaban'ın, Kürtlerin liderliğindeki Suriye Demokratik Güçleri ile şimdiye dek "önemli adımlar" atıldığını, ancak sorunlarının tümünün hemen çözülemeyeceğini söylediği belirtildi.

Trump: "Haşince" sevgi göstermek gerekti

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye ile vardıkları anlaşmaya dair Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Bu noktaya gelebilmek için, onların iyiliği adına biraz 'haşince' sevgi göstermek gerekti" dedi.

Trump, paylaştığı bir dizi mesajda şunları söyledi: "Bu anlaşma üç gün önce ASLA yapılamazdı. Bu noktaya gelebilmek için, onların iyiliği adına biraz 'haşince' sevgi göstermemiz gerekti. Bu uygarlık için müthiş bir gün. Gerekli, biraz da sıra dışı bir yolda ilerlerken beni desteklediği için için ABD'den gurur duyuyorum. İnsanlar bu 'anlaşmayı' yapmak için yıllardır uğraşıyordu. Milyonlarca hayat kurtulacak. Herkese tebrikler."