Ceren Özdemir cinayeti ile ilgili neler biliniyor?

Ordu'daki bale öğrencisi Ceren Özdemir Telif hakkı Twitter

Ordu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi 3. sınıf öğrencisi 20 yaşındaki Ceren Özdemir'i takip ederek, evinin önünde bıçaklayarak öldürdüğünü itiraf eden zanlı 'canavarca hisle kasten adam öldürme' suçundan tutuklandı. Zanlının 2005 yılında kasten öldürmeye teşebbüs suçundan yaklaşık 14 yıl hapis yattığı ve Ekim ayı sonunda açık cezaevine alındığı açıklandı.

Başsavcılık açıklamasında, 35 yaşındaki Özgür Arduç'un, Ceren Özdemir cinayetinden 3 gün gün önce Ordu Açık Ceza İnfaz Kurumu'ndan kaçtığı duyuruldu.

Zanlı Arduç'un emniyetteki ilk ifadesinde Ceren Özdemir'i neden takibe başladığını anlattı.

35 yaşındaki zanlı, Özdemir'i çantasını çalmak üzere 4 kilometre takip ettiğini ve bina girişinde başkalarını görmesi üzerine panikleyerek çantayı alamadan bıçakladığını söyledi.

Özgür Arduç, Anadolu Ajansı'nın aktardığı ifadesinde cinayeti bir iş yerinden çaldığı bıçakla gerçekleştirdiğini belirtiyor.

Zanlının açık cezaevinden nasıl çıktığı da tartışma konusu oldu. Şüpheli polis ifadesinde cezaevinden izinli olarak çıktığını ve geri dönmediğini iddia etti. Ancak Ordu Başsavcılğı ise zanlının 01/12/2019 günü saat 00.15 sularında kurumdan firar ettiğini açıkladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da konu ile ilgili yaptığı açıklamada, "İki günlük firarinin bulunamamasındaki sorumluluk nedir, değerlendiriyoruz" dedi.

Ceren Özdemir'in öldürülmesi sonrası bazı sosyal medya kullanıcılarının, genç kadını fotoğrafları ve paylaşımları üzerinden karalaması nedeniyle de soruşturma başlatıldı.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler, "Ceren Özdemir'in canice öldürülme eylemini ve şiddeti meşrulaştıran, suçu ve suçluyu öven, suça teşvik eden sosyal medya paylaşımları hakkında hukuki süreç başlatacak ve ilgililerin gerekli cezayı alması için sürecin takipçisi olacağız" açıklaması yaptı.

Olay nasıl gelişti?

Salı akşamı 19.30 sıralarında gerçekleşen olay, verilen ifadelere göre şöyle gelişti.

20 yaşındaki üniversite öğrencisi Ceren Özdemir, bale dersi verdiği özel sanat evinden yürüyerek geri dönüyordu. Bu yol üzerinden elde edilen güvenlik kamerası kayıtlarında zanlının, Özdemir'i bu sırada takip ettiği belirlendi.

Telif hakkı DHA
Image caption Katil zanlısı gözaltına alındığı sırada çevredekilerin fiziki tepkisi ile karşılaştı.

Özdemir, evinin bulunduğu binanın giriş kapısı otomatiği çalışmadığı için telefonla ulaştığı ablasından kendisine anahtar atmasını istedi.

35 yaşındaki zanlı bu sırada kendi ifadesiyle, çantasını almak üzere 20 yaşındaki Özdemir'e saldırdı. Ancak yine kendi ifadesiyle çevredekilerin fark etmesi nedeniyle çantasını alamadan genç kadını bıçakladı.

Baba Yılmaz Özdemir, büyük kızının cinayet zanlısını arkadan kaçarken de gördüğünü, kafasında kep olduğunu aktardığını söyledi.

Ceren Özdemir'e ilk müdahaleyi de hemşire olan annesi yaptı.

Ordu Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan Ceren Özdemir, yapılan müdahalelere karşın kurtarılamadı.

Image caption Cinayetin işlendiği Altınordu ilçesi Zaferi Milli Mahallesi

Zanlı tutuklandı

Emniyet sorgusunun ardından zanlı Özgür Arduç, çıkarıldığı 'canavarca hisle kasten adam öldürme' suçundan tutuklandı.

Sağlık kontrolünden de geçirilen zanlıya, Emniyet Müdürlüğü'nden çıkışı sırasında, bir grup fiziki tepki göstermek istedi.

İlgili Konular