Sinan Aygün-Mansur Yavaş polemiği: İnşaatı mühürlenen Aygün rüşvet iddiasını neye dayandırdı, Yavaş'ın yanıtı ne oldu?

  • Fundanur Öztürk
  • Ankara
Togo Kuleleri

Kaynak, arkiv.com.tr

Fotoğraf altı yazısı,

Togo Kuleleri

Eski CHP Ankara Milletvekili Sinan Aygün, Eskişehir yolundaki "Togo Kuleleri" olarak adlandırılan inşaatının mühürlenmesinin ardından, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve ekibinin kendisinden 25 milyon lira rüşvet istediğini iddia etti. İddiaları reddeden ve "Parsel parsel Ankara'yı satanların hepsinden hesap soracağım" diyen Yavaş, Aygün hakkında suç duyurusunda bulundu.

Sinan Aygün'ün imar planını yaptırdığı ve inşaat ruhsatını aldığı TOGO ikiz kuleleriyle ilgili tartışmalar 2016 yılında başladı.

Hukuki süreçte neler yaşandı?

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mimarlar Odası Ankara Şubesi, 3 yıl önce Togo ikiz kulelerinin inşasına ilişkin imar planı değişikliğine karşı "kamu yararına aykırı olduğu" gerekçesiyle dava açtı.

İmar planı değişikliği, Melih Gökçek'in Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde onaylanmıştı. Gökçek'in 2017'de istifası sonrası göreve gelen Mustafa Tuna döneminde, inşaatın imar değişikliği mahkeme tarafından iptal edildi. Ancak inşaat mühürlenmedi.

Mansur Yavaş, 31 Mart'ta Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Belediye söz konusu mahkeme kararına bir üst mahkemede itiraz etmedi, 16 Aralık 2019'da inşaat mühürlendi.

Kaynak, SERDAR ARSEVEN YOUTUBE

Fotoğraf altı yazısı,

Eski Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün

Sinan Aygün'ün iddiası ne?

Sinan Aygün, Mansur Yavaş ve ekibinin, TMMOB lehine çıkan mahkeme kararını bir üst mahkemeye taşımak karşılığında kendisinden 25 milyon TL rüşvet istediğini iddia etti. Aygün, Çarşamba günü Mansur Yavaş ve Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nin üç üyesi hakkında suç duyurusunda bulundu.

Aygün Cuma günü BEYAZ TV'de katıldığı Dinamit adlı televizyon programında, rüşvet teklifinin Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nin iki üyesinden geldiğini öne sürdü:

"Kız kardeşimi iki tane meclis üyesi aradı, abinle görüşmek istiyoruz dedi. Ofisime geldiler, 'Abi sen bize bir şey söyle de biz bunu bağlayalım' dediler. 'Neyi bağlayacaksınız, siz ne istiyorsunuz' dedim. '25 Milyon' dediler. Ben de ayağa kalktım, 'Ben hayatımda kimseye haraç vermedim, benden bu parayı isteyemezsiniz' dedim, çıkıp gittiler. 20-25 dakika kaldılar, gittiler. Bunların hepsinin kaydı var."

Aygün daha sonra gazeteci Serdar Arseven'e yaptığı açıklamada, Pazartesi günü bir basın toplantısı düzenleyeceğini ve çok önemli belgelerle önemli açıklamalar yapacağını beliterek, "Mansur Yavaş'ı insan içine çıkamaz duruma getireceğim" dedi.

Kaynak, DHA

Fotoğraf altı yazısı,

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş

Mansur Yavaş'ın yanıtı ne oldu?

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ise Sinan Aygün'ün iddialarına Cuma akşamı TELE 1 televizyonunda katıldığı ve gazeteci Uğur Dündar'ın moderatörlüğünü yaptığı Demokrasi Arenası adlı programda yanıt verdi.

Mansur Yavaş, "Sinan Aygün'e verilen inşaat izninin değişmesiyle yeni ekler yapmasına, yeni kazanımlar yapmasına olanak sağlanıyor. 30 bin metrekare olması gereken yer 120 bin metrekareye çıkıyor. 95 bin fazlayı 7 bin ila 10 bin arası çarparsanız kazanılan rant ortaya çıkar" dedi.

Yavaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bir konuşmada 'okul ne kadara olur' diyorlar. 1-2 milyon mu diye soruyorlar. Karşıdaki kişi 'Olur mu 25 milyon falandır' diyor. 25 milyon işi oradan çıkıyor. Savcıya verilen dilekçede benden para istediler demiş. Rüşvet dememiş. Okul yap demek para istemek midir? Üstelik beni de görmemiş. Olayla alakam bile yok. Bir kumpasın peşindeler, seçim öncesi yaşadık bunları. Parsel parsel Ankara'yı satanların hepsinden hesap soracağım."

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden, Aygün'ün suç duyurusu sonrası yapılan açıklamada da, "Mahkeme kararının gereğinin Ankara Büyükşehir Belediyesince yerine getirilmesi bir suç olarak gösterilmek istenmektedir" denilmişti.

Açıklamada şu ifadeler de yer almıştı:

"Sinan Aygün, ısrarla irtibata geçmek istediği bazı CHP'li Belediye Meclis üyelerine "Siz bu kararı istinafa götürün, AKP ve MHP Grubunu bana bırakın, ben onları hallederim" ifadelerini birçok şahidin önünde kullanmıştır.

"Mahkeme kararının geçmiş dönemde uygulanmaması nedeniyle yaklaşık 570 milyon TL civarında haksız menfaat elde eden Sinan Aygün'ün, Belediyemizi mahkeme kararlarının gereğini yerine getirmesi nedeniyle suçlayarak attığı iftiralara karşı yine mahkeme yoluyla cevap verilecektir."

Belediye meclis üyeleri rüşvet iddialarına ne dedi?

Sinan Aygün'ün 'rüşvet istemekle' suçladığı Ankara Büyükşehir Belediyesi CHP Meclis üyeleri Berkay Gökçınar ve Haydar Demir yazılı açıklama yaparak iddialara yanıt verdi. Meclis üyeleri, "bazı kesimlerce köpürtüldüğü gözlenen bu mesnetsiz açıklama yalan ve iftiradan ibarettir" dedi.

Gökçınar ve Demir, Sinan Aygün'ün kız kardeşi ve başka bir CHP'li belediye meclisi üyesi Sibel Aygün'ün daveti üzerine Togo kulesindeki ofise gittiklerini ve Aygün'ün kendilerine 'FETÖ taktiklerini kullanarak' iftira attığını savundu:

"Sinan Aygün, 'Ben babam adına 32 derslikli okul yaptıracağım. Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne geçmişte söz vermiştim. Büyükşehir'den 7 milyon alacağım var. Bir okul dediğin nedir ki, 2 milyon, 3 milyondur' ifadelerini kullanmış, bu ifadeler üzerine Sayın Berkay Gökçınar '3 milyona okul mu yaptırılır? Bunun ederi 20-25 milyon civarıdır' demiştir."

"Kendisi ısrarla, 'Kaça olur, kaça olur, bir şey söyle' diyerek Berkay Gökçınar'a bu rakamı tekrar ettirmiştir. Bu sohbette tarafımızca bir şahıs ya da Büyükşehir Belediyesi adına kesinlikle bir talepte bulunulmamış, Sinan Aygün'ün sorusu üzerine istinaf konusundan bahsedilmiş ve Büyükşehir Belediye Başkanı'nın istinafa gidilmemesi yönünde fikrinin kesin olduğu ve bundan dönmeyeceği Sinan Aygün'e ifade edilmiştir."

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ise hafta içinde yaptığı basın açıklamasında, "Yoğunluk artışına, trafik sorununa neden olacak, kamu yararına aykırı plan değişikliğinde yargı son sözü söylemiştir" demişti.

Tezcan Karakuş Candan, eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna'ya "Plan iptali ile birlikte ruhsatı da iptal et ve inşaatı mühürle" dediklerini, inşaat mühürlenmeyince, konuyu yargıya taşıdıklarını söylemişti.

Aygün: Büyükşehir Belediyesi davayı istinafa taşırsa biz kazanacağız

Bugün yaptığı basın açıklamasında Togo ikiz kulelerinin imar değişikliği hakkında mahkemenin verdiği iptal kararını istinafa götürmeyen Ankara Büyükşehir Belediyesi'ni "hukuksuz işlem yapmakla" suçlayan Aygün, istinafa taşınması halinde mahkemenin iptal kararının bozulacağını söyledi:

"Mimarlar Odası'ndan daha önce Şehir Plancıları Odası bize dava açıyor 2018'de. Şehir Plancıları Odası diyor ki, buranın ruhsatını iptal et, inşaatını mühürle. 7'inci İdare mahkemesi diyor ki, 'Senin bunları isteme hakkın yok, ehliyetin yok.' Böyle bir karar veriyor, reddediyor, burayı mühürleyemem diyor."

"Akabinde Şehir Plancıları Odası burayı üst mahkemeye götürüyor. İstinaf da diyor ki, Şehir Plancıları Odası'na 'Evet burada senin böyle bir hakkın yok' diyor. Ama akabinde Mimarlar Odası Ankara Şubesi ruhsatın iptali için dava açıyor. Böyle bir karar çıkıyor ve bu inşaat mühürlenebilir diyor. Biz de diyoruz ki, "Biz daha önce istinafa götürdük ve davayı kazandık. Bunu da istinafa götür diyoruz."

Aygün ayrıca Mansur Yavaş'ın katıldığı bir televizyon programındaki, "Ankara'da son 10 yıl içinde imar değişikliğinde 30 milyar lira birilerinin cebine gitti. Ben bunu Meclis'te de gündeme getirdim. Okul yapılması karşılığında hukuksuz olarak verilen 80 dosya var" sözlerine de yanıt verdi:

"Sayın Yavaş bu 79 proje ve 79 rantçıyı açıklamak durumunda. Köylünün arsasını alıyorlar, 100 dairelik yeri 1000 daire yapıyorlar diyor Mansur. Böyle bir şey varsa bunu çıkarsın ortaya. Bütün Ankara'daki müteahhitler şu anda zan altında. Yavaş, 79 inşaatı ne zaman mühürleyecek? Acaba okul pazarlığı var mı?"

'Rüşvet iddiasının ses kaydı var mı' sorusu üzerine Aygün, "Ben (para talebinin) ses kaydı var demedim, ofisime geldiklerinin görüntüleri var dedim" ifadelerini kullandı.