Reuters: Libya, Türkiye'den resmen askeri destek istedi

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti İçişleri Bakanı Fethi Başağa (ortada)

Kaynak, Reuters

Fotoğraf altı yazısı,

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti İçişleri Bakanı Fethi Başağa (ortada)

Libyalı bir yetkili Türkiye'den resmi olarak askeri destek talebinde bulunduklarını açıkladı. Reuters'a konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen yetkili, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti İçişleri Bakanı Fethi Başağa'nın "başkent Trablus'ta çatışmaların yoğunlaşması halinde Türkiye'den askeri destek isteyecekleri" yönündeki açıklamasının ardından, Türkiye'den resmen hava, kara ve deniz desteği istendiğini kaydetti.

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti İçişleri Bakanı Fethi Başağa, Tunus'ta gazetecilere açıklama yaparak, "Eğer çatışmalar yoğunlaşırsa, Trablus'u ve Trablus'ta yaşayanları koruma hakkımız var" demişti.

Libya'da General Halife Hafter'e bağlı güçler Nisan ayından bu yana, uluslararası toplumun tanıdığı Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin kontrolündeki başkent Trablus'u ele geçirmeye çalışıyor.

Beyaz Saray'dan Libya açıklaması

Reuters haber ajansı, ABD Başkanı Donald Trump ile Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah el Sisi'nin Perşembe günü bir telefon görüşmesi yaptıklarını, Libya'da "dış istismarı" reddetme ve çatışmalara son vermek için taraflara "acil adım atmaları" çağrısı yapma konusunda anlaştıklarını duyurdu.

Kaynak, DHA

Fotoğraf altı yazısı,

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Erdoğan: Davete icabet edeceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Türkiye'nin Libya'ya asker gönderme davetine icabet edeceğini söyledi. Erdoğan, Libya tezkeresinin Meclis açılınca gündeme getirileceğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara'daki AKP il başkanları toplantısında yaptığı konuşmada, "İnşallah Ocak ayının 8'inde, 9'unda Meclisimizden bunu da geçireceğiz ve böylece davete icabet edeceğiz" dedi.

Erdoğan, "Türkiye ve Libya arasındaki mutabakat imzalanmış. Yürürlüğe girmiştir. Biz bu işi bitirdik. Davet edildiğimiz yere icabet ederiz. Bu kadar açık net" diye konuştu ve ekledi:

"Kardeş Libya halkının yaşadıklarını yakından takip ediyoruz. Türkiye'yi kara sahillerine hapsedecek bir durum yaratılıyordu. Bizi adeta denize olta atamaz hale getirecek bu oyunlara elbette seyirci kalamazdık. Kalmadık. İnşaallah meclis açılır açılmaz asker gönderme konusunu sunacağız."

Libya'da herkesin savaş baronlarına yardım ettiğini söyleyen Erdoğan, Türkiye'nin ise Libya'nın resmi hükümetinin yanında olduğunu vurguladı.

"Zamanında da darbecileri desteklemişlerdi hatırlayın" diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Libya'da ülkemizle yakın bağları bulunan milyonlarca kardeşimiz bulunuyor. Yönetimler nasıl olursa olsun halklarımız birbirine derin bir muhabbet beslemiştir. Ülkenin meşru hükümetine karşı darbeci bir general tarafından başlatılan saldırılara en başından beri karşı çıktık. Trablus yönetimine her türlü desteği verdik veriyoruz vereceğiz."

"İnşallah Libya'da aynı demokrasi düşmanlığını tekrarlamalarına izin vermeyeceğiz. Dün bir Tunus ziyaretim oldu. Libya meselesini de enine boyuna konuştuk. Libya'nın istikrarı konusunda hemfikir olduğumuz Tunus ile işbirliği yapma kararını aldık. 1 Ocak 2020 itibarıyla BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğini üstlenecek Tunus'un tavrı bizim için çok önemlidir."

Türkiye ve Libya'da uluslararası toplumun tanıdığı Ulusal Mutabakat Hükümeti arasında 27 Kasım'da deniz yetki alanları sınırlandırmasına dair mutabakat muhtırası imzalanmış, bu anlaşma Doğu Akdeniz'deki diğer ülkelerin tepkisini çekmişti.

Ankara anlaşmayla, Yunanistan- Kıbrıs ve Mısır arasında bir kalkan oluşturduğunu, münhasır ekonomik bölgesinin batı sınırını oluşturduğunu vurguluyor.

Kaynak, Getty Images

Fotoğraf altı yazısı,

Libya Başbakanı Fayez al-Sarraj ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Türkiye ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti arasında yine 27 Kasım'da askeri ve güvenlik işbirliği anlaşması da imzalanmıştı. 3 yıl süreyle geçerli olacağı, sonrasında da birer yıllık sürelerle uzatılacağı ancak sona ermesi halinde devam eden programların etkilenmeyeceği belirtilen anlaşmaya göre;

  • Libya'da Ani Müdahale Kuvveti kurulmasına Türkiye eğitim, danışmanlık, malzeme ve planlama desteği verilecek
  • Türkiye'de ve Libya'da ortak "Savunma ve Güvenlik İşbirliği Ofisi" kurulabilecek
  • Kara, deniz ve hava araçları, silahları, eğitim üsleri tahsis edilebilecek. Bu durumda mülkiyet, tahsis edilen ülkeye ait olacak
  • Ortak askeri planlama, eğitim, silahların kullanılmasına yönelik danışmanlık verilebilecek
  • Ortak tatbikatlar, istihbarat paylaşımı, "barışı koruma" operasyonları yapılabilecek
  • Libya'ya "Misafir Personel" olarak adlandırılan "savunma ve güvenlik kuruluşu mensubu siviller'"ve birlikler gönderilebilecek.
  • Askeri gereçler hibe edilebilecek, satılabilecek ya da kiralanabilecek.

Anlaşma, teknoloji transferi için Libya'ya lisans verilmesinin de önünü açıyor.

2014 yılından bu yana Libya'nın doğusundaki Bingazi kentinde kendi hükümetini oluşturan Mısır, Suudi Arabistan, BAE ve Rusya destekli General Halife Hafter, ülkenin yaklaşık yüzde 80'ini kontrol ediyor.

Birleşmiş Milletler ise Trablus'ta kurulan, Fayez al-Sarraj liderliğindeki Ulusal Mutabakat Hükümeti'ni meşru kabul ediyor.

Türkiye, General Hafter'e bağlı silahlı güçlere karşı savaşan Libya silahlı kuvvetlerine destek veriyor.

Hafter ise "terörizme destek verdiği" gerekçesiyle Türkiye ve Katar'ı "düşman" ilan etmişti.