Anadolu Ajansı'nın Mısır'da gözaltına alınan Türk çalışanı Hilmi Balcı İstanbul'da

Anadolu Ajansı çalışanı Hilmi Balcı, Mısır polisinin 14 Ocak'ta AA'nın Kahire bürosuna düzenlediği baskında gözaltına alınmıştı. Serbest bırakılan Balcı, 17 Ocak'ta İstanbul'a döndü. Telif hakkı Getty Images
Image caption Anadolu Ajansı çalışanı Hilmi Balcı, Mısır polisinin 14 Ocak'ta AA'nın Kahire bürosuna düzenlediği baskında gözaltına alınmıştı. Serbest bırakılan Balcı, 17 Ocak'ta İstanbul'a döndü.

Mısır polisinin 14 Ocak Salı günü Anadolu Ajansı'nın (AA) Kahire ofisine yaptığı baskında gözaltına alınan dört AA çalışanı serbest bırakıldı.

AA'nın Türk vatandaşı çalışanı Hilmi Balcı, serbest bırakıldıktan sonra Türkiye'ye döndü. İstanbul'a ulaştıktan sonra konuşan Balcı, "Yoğun bir 3-4 gün geçirdim. Kısa zamanda, en güzel şekilde sonuçlandı bu iş" dedi.

AA çalışanlarının kefaletle serbest bırakıldıkları açıklandı.

Anadolu Ajansı çalışanları Mısır tarafından yalan haber yapmak ve Mısır'ın çıkarları aleyhine çalışmakla suçlanmıştı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan kınama

Mısır polisinin, AA Kahire ofisine baskını Türkiye'den ve uluslararası camiadan tepki gördü.

Türk Dışişleri Bakanlığı konuyla ilgili bir kınama mesajı yayımladı.

Yapılan açıklamada, biri Türk vatandaşı iki büro çalışanının gerekçe gösterilmeden gözaltına alındığı kaydedildi.

Konuyla ilgili olarak Mısır'ın Ankara'daki maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

Siyasilerden geçmiş olsun mesajı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun da aralarında olduğu çok sayıda siyasi, AA Genel Müdür Şenol Kazancı'ya geçmiş olsun dileklerini iletti.

TBMM Genel Kurulunda uluslararası sözleşmelere ilişkin görüşmeler sürerken CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, yerinden söz isteyerek, Mısır polisinin tutumunu "Türkiye'ye yapılan bir sataşma" olarak niteledi.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan da konunun yakın takipçisi olduklarını belirtti.

MHP Genel Başkanı devlet Bahçeli de Ajans çalışanlarının gözaltına almasının hiçbir hukuki, vicdani ve insani temelinin olmadığını açıkladı.

Basın örgütlerinden tepki

Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) Hukuk Birimi Müdürü Ravi R. Prasad, "AA ve kurum mensubu gazetecilere yönelik Mısır emniyet güçleri tarafından yapılan küstah saldırıyı şiddetle kınadığını" bildirdi.

Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) Orta Doğu ve Kuzey Afrika Koordinatörü Sherif Mansour ise yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

"Mısır'da faaliyet gösteren gazeteciler, ülkeler arasında siyasi hesaplaşmalarda kullanılma korkusuyla çalışmak zorunda kalmamalı. Yetkililer, göz altına alınan Anadolu Ajansı çalışanlarını derhal serbest bırakmalı, medyayı taciz etme ve susturmaya yönelik asılsız suçlamalara son vermeli."

Telif hakkı TWIITER/ANADOLUAJANSI
Image caption Anadolu Ajansı Kahire Bürosu

BM: Konuyu soruşturacağız

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Mısır polisinin Anadolu Ajansı (AA) Kahire ofisine baskın yaparak 4 çalışanı gözaltına almasına ilişkin olarak "Gazetecilerin tutuklanması ve gözaltına alınmasına ilişkin haberlerden her zaman endişe duyuyoruz. Konuyu soruşturacağız" dedi.

Günlük basın brifinginde, AA muhabirinin sorusuna, "(Gözaltı) haberlerini henüz görmedim ama gazetecilerin tutuklanması ve gözaltına alınmasına ilişkin haberlerden her zaman endişe duyuyoruz. Konuyu soruşturacağız" yanıtını verdi.

Ne olmuştu?

AA, dün akşam TSİ 18.00 sularında ofise gelen polis ekiplerinin, güvenlik kameralarını kapatıp internet bağlantısını keserek sabaha kadar ofiste arama yaptıklarını, çalışanların pasaport, cep telefonu ve bilgisayarlarına el koyarak, dışarıyla irtibat kurmalarının engellendiğini yazdı.

AA muhabirinin aktardığına göre, arama yapan ekipler, olayın ardından ofise gelen ajans avukatına baskının nedeniyle ilgili bilgi vermeyi reddetti.

Ofisteki AA çalışanı Mısırlı bir kadın gazetecinin, gece yarısı serbest bırakıldığı, ancak 1'i Türk vatandaşı 4 kişinin sabah saatlerinde polis tarafından bilinmeyen bir yere götürüldüğü ifade edildi.

AA Kahire Ofisi Mali ve İdari İşler Sorumlusu Hilmi Balcı'nın yanı sıra Mısır vatandaşı Hüseyin el Kabbani, Hüseyin el Abbas ile Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) çalışanı Abdelselam Muhammed gözaltına alınanlar arasında bulunuyor.

AA, ajansın ve Türkiye'nin Kahire Büyükelçiliği avukatlarının, gazetecilerin neden gözaltına alındığı ve nereye götürüldüğüne dair Mısır makamlarından bilgi talep ettiklerini ancak herhangi bir yanıt alamadıklarını kaydetti.

İlgili Konular