AFAD: Merkez üssü İran'ın Hoy kenti olan 5,9 büyüklüğünde ikinci bir deprem daha oldu

VAN DEPREM

Kaynak, DHA

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), merkez üssü İran'ın Hoy kenti olan 5,9 büyüklüğünde bir depremin daha meydana geldiğini bildirdi. Van'dan da hissedildiği bildirilen depremin derinliği 6 kilometre olarak verildi.

Sabah saatlerinde de merkez üssü Hoy olan 5,9 büyüklüğünde bir deprem daha olmuştu. Bu deprem, Van'a bağlı sınır köylerinde can ve mal kaybına neden oldu.

Anadolu Ajansı, ikinci depremde sabah meydana gelen sarsıntıda çok sayıda evin yıkıldığı Başkale ilçesine bağlı mahallelerde, hasarlı bazı evlerin yıkıldığını, bazılarında da çatlaklar oluştuğunu bildirdi.

AFAD'dan yapılan açıklamada, "Bugün saat 19.00'da meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki ikinci deprem sonrası, an itibarıyla, can kaybı ve yaralanmaya yönelik olumsuz durum ihbarı olmadığı öğrenilmiştir" denildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sabah saatlerindeki ilk deprem nedeniyle Van'ın Başkale ilçesinde en az dokuz kişinin hayatını kaybettiğini, 37 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Koca, yaralılardan dokuzunun durumunun kritik olduğunu söyledi.

AFAD, ilk deprem sonrasında 254 konu ve 297 ahırın yıkıldığını, 694 yapının da ağır hasar aldığını belirtti.

60'tan fazla artçı sarsıntı oldu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da daha erken saatlerde CNNTürk televizyonuna yaptığı açıklamada, İran'daki depremin Van'ın Başkale ilçesine bağlı dört köyde hasara yol açtığını belirtti.

Soylu, depremin özellikle Özpınar köyünde büyük hasara çok altığını ifade etti. Soylu, hayatını kaybedenlerin en az üçünün çocuk olduğunu söylemişti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, arama kurtarma çalışmalarının sona erdiğini açıkladı. Van Valisi Mehmet Emin Bilmez de, şu an itibarıyla enkaz altında kimsenin bulunmadığını bildirdi.

AFAD'ın internet sitesinde yer alan bilgiye göre, İran'ın Hoy kentinde TSİ 08.53'te 5,9 büyüklüğünde, yerin 5,22 kilometre altında bir deprem meydana geldi.

AFAD'dan yapılan açıklamada, depremin ardından yedisinin büyüklüğü 4'ün üzerinde olmak üzere 66 artçı sarsıntının olduğu vurgulandı.

Açıklamada, "AFAD'dan 13 arama kurtarma ekibi ile Başkale ilçe jandarma, 112 acil ve UMKE ekipleri olay bölgesine sevk edilmiştir. Van il AFAD lojistik depodan ilk etapta 144 adet aile tipi çadır olay bölgesine gönderilmiştir. Türk Kızılay ekipleri olay bölgesine sevk edilmiştir" denildi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Soylu ile telefonda görüşerek, depremle ilgili bilgi aldığını açıkladı.

Map

İran resmi haber ajansı: En az 75 kişi yaralandı

İran devletine ait haber kuruluşları, depremin bazı bölgelerde hasara yol açtığını bildiriyor.

İran resmi haber ajansı, en az 75 kişinin deprem nedeniyle yaralandığını duyurdu.

İranlı yetkililer, bölgeye arama kurtarma ekiplerinin sevk edildiğini söyledi.

Devlet televizyonuna konuşan İranlı bir yetkili, depremden 43 köyün etkilenmiş olabileceğini altardı.

Yetkili, 43 köyün bazılarında yüzde 10 ile yüzde 100 arasında hasar oluştuğunun belirtildiğini ancak şu ana kadar can kaybı olmadığını ifade etti.