Enis Berberoğlu, Leyla Güven ve Musa Farisoğulları'nın milletvekillikleri düşürüldü

TBMM Genel Kurulu
Image caption TBMM Genel Kurulu

Haklarında kesinleşmiş yargı kararları olduğu gerekçesiyle CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven, HDP İstanbul Milletvekili Musa Farisoğulları'nın milletvekillikleri düşürüldü. Üç milletvekilinin TBMM üyelikleri, haklarında kesinleşmiş yargı kararı bulunduğuna ilişkin Cumhurbaşkanlığı Tezkeresinin TBMM Genel Kurulu'nda okunmasıyla sona erdi.

Milletvekilliği düşürülen HDPli Musa Farisoğulları ve Leyla Güven akşam saatlerinde tutuklandı. Enis Berberoğlu ise gözaltına alınıp Çağlayan Adliyesi'ne götürüldü.

Üç milletvekilinin üyeliğinin düşürülmesinin ardından, parlamentoda gerilim yükseldi.

Genel Kurul çalışmalarına sık sık ara verilirken, CHP milletvekilleri TBMM Başkanlığı makamına yürüyerek, anayasa kitapçığı bıraktı.

CHP Grup Başkanvekilleri ve partili milletvekilleri, topluca Genel Kurul'dan çıkarak, TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un makamına yürüdü.

Ancak Şentop, bundan 1 dakika önce TBMM'den ayrılmıştı.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Meclis Başkanlığı'nın makamının bulunduğu binanın giriş kapısına anayasa kitapçığını koyarken, "Hala var olduğunu , yürürlükte olduğunu hatırlatmaktan büyük üzüntü duyuyorum" dedi.

Milletvekilleri uzun süre alkışlı protesto yaptıktan sonra, Meclis Başkanlığı kapısının önünden ayrıldı.

Berberoğlu: Bedel ödenecekse önce CHP'liler öder

Milletvekilliğinin düşürülmesinin ardından, Enis Berberoğlu CHP Genel Merkezi'ne giderek, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü. Berberoğlu, burada yaptığı açıklamada, kalan 18 aylık cezası nedeniyle önümüzdeki günlerde teslim olacağını söyledi.

Berberoğlu, ,"Demokrasi için bir bedel ödenecekse bu bedeli önce CHP'liler öder" dedi.

Berberoğlu, Farisoğulları ve Güven'in, Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yaparak, "hak ihlali" olduğu gerekçesiyle haklarındaki mahkumiyet kararının kaldırılmasını talep etmişlerdi.

Anayasa Mahkemesi, "hak ihlali" kararı verse de, bu isimlerin tekrar milletvekilliğine dönmesi mümkün olmayacak.

Geceyarısı gözaltılar

Milletvekillikleri düşürülen Berberoğlu, Farisoğulları ve Leyla Güven hakkında önce yakalama kararı çıkarıldı daha sonra Farisoğulları ile Güven gece geç saatte tutuklandı.

Milletvekilliğinin düşürülmesinin ardından Ankara'da, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşen ve kalan cezasını tamamlamak üzere teslim olacağını açıklayan Enis Berberoğlu ise geceyarısı gözaltına alındı. Daha sonra Çağlayan Adliyesi'ne götürüldü.

Üç milletvekili hakkında uzun süredir TBMM Başkanlığı'nda bekletilen Cumhurbaşkanlığı Tezkereleri sürpriz bir kararla Perşembe günü işleme konuldu ve Genel Kurul'da okundu.

Meclis Başkanlığı, haklarındaki yargı kararı çok önce kesinleşmesine karşın şimdiye kadar üç milletvekili hakkında herhangi bir işlem yapmamıştı.

Mecliste gerilim

Anayasa'nın 84. maddesine göre hakkında kesinleşmiş yargı kararı bulunan milletvekilinin üyeliği, söz konusu kararların TBMM'ye bildirilerek Genel Kurul'da okunmasıyla sona eriyor.

Milletvekilliklerinin düşürülmesine ilişkin olarak muhalefete son dakikada bilgi verildiği öğrenildi.

Uzun süredir Meclis Başkanlığı'nın işlem yapmadığı tezkerelerin, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin geçtiğimiz günlerde dokunulmazlık ile ilgili yaptığı açıklamanın ardından işleme konulması dikkat çekti.

Bahçeli, Seçim ve Siyasi Partiler Yasalarında değişiklik yapılmasını istemiş, "Milletvekilleri dokunulmazlığı ile ilgili beklentiler karşılanmalıdır" demişti.

CHP ve HDP'den itiraz

Meclis Genel Kurulu'ndak görüşmeler sırasında CHP ve HDP, usul tartışması açtırarak tezkerelerin okunmasını engellenmek istedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, yapılanın parlamentoya bir darbe olduğunu söyledi.

Altay, "Enis Berberoğlu'nun Yargıtay'da onaylanan cezası ile ilgili AYM'ye başvurusu var. AYM daha üç gün önce Enis Berberoğlu'ndan belge istedi. Daha süreç bitmedi. Geçmişte sayın Binali Yıldırım Meclis Başkanı iken bu konuda ülkedeki herkesin üstatlığını kabul ettiği üç anayasa hukukçusundan mütaala istemişti. Burada da yargılamanın bitmediği belirtildi. Yapılan şey hukuksuzdur" dedi.

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan ise tezkerelerin okunmasını usulüne uygun olduğunu belirterek, "AYM, Meclis'in bu kararı almasını engelleyemez. Meclis Başkanı bu kararları okumazsa İçtüzüğü çiğner" diye konuştu.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş da tezkerelerin okunmasına tepki gösterdi.

Meral Danış Beştaş, "Bu iktidar darbecidir. Bu iktidarın halk iradesi ile hiçbir işi kalmamıştır. O davada karar veren hakim ve savcılar FETÖ davasında içerdeler. FETÖ'den ceza verilen hakimlerin ceza verdiği vekillerimizi düşürmeye çalışıyorsunuz. Onlar sizin kıblenizi gösteriyor" dedi.

Beştaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biraz FETÖ ile mücadeleye inansaydınız, kabul ederdiniz. Mahkeme başkanı, mahkeme heyeti FETÖ'den içerde. Nasıl kabul edersiniz?"

Image caption Meclis'te yaşanan tartışma

Milletvekillerinden 'darbeci' sloganları

Tüm tepkilere rağmen Meclis Başkanvekili Sadi Süreyya Bilgiç tezkereleri okuttu.

CHP ve HDP milletvekilleri sıra kapaklarına vurarak ve slogan atarak engelleme yaptı. CHP ve HDP'liler, "Kahrolsun faşizm", "Direne direne kazanacağız", "Faşizme karşı omuz omuza" ve "Gün gelecek, devran dönecek, AKP halka hesap verecek", "Darbeci AKP" şeklinde sloganlar attı.

Kılıçdaroğlu: Millet iradesi yok sayıldı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Enis Berberoğlu'nun milletvekilliğinin düşürülmesine tepki gösterdi.

Enis Berberoğlu da kararın ardından CHP Genel Merkezi'nde yaptığı açıklamada "Demokrasi için bir bedel ödenecekse önce CHP'liler öder" dedi.

Berberoğlu, her zaman CHP'li olduğunu ve CHP'li kalacağını söyledi.

HDP: Halk iradesinin gaspına karşı çıkıyoruz

HDP'nin Twitter hesabından yapılan açıklamada ise "AKP'nin Kürt düşmanlığı, darbeci zihniyeti sürüyor. Halk iradesinin gaspına karşı çıkıyoruz" denildi.