Meral Akşener tek aday olduğu İYİ Parti kurultayında Genel Başkan seçildi: 'Türkiye'yi yeniden ayağa kaldıracağız'

  • Ayşe Sayın
  • BBC Türkçe, Ankara

İYİ Parti'nin 2. Olağan Kurultayı'nda, genel başkanlığa tek aday olan Meral Akşener, kayıtlı 1379 delegeden, oy kullanan 1289'unun tamamının oyunu alarak yeniden genel başkan seçildi.

"Millet bizi çağırıyor" ana teması ile gerçekleştirilen kurultayda, gerek Akşener'in konuşması, gerekse alana asılan afişlerde, İstanbul Sözleşmesi, doğa hakları ve emeklilikte yaşa takılanlar başta olmak üzere dezavantajlı gruplara yönelik destek mesajları ön plana çıktı.

Akşener kurultay konuşmasında, ittifaklara değinmedi ancak , iktidar hedefi koyarak, "İyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistemle Türkiye'yi yeniden ayağa kaldıracağız" dedi.

Parkta toplandı

CHP'nin ardından İYİ Parti'nin 2. Olağan Kurultayı, koronavirüs salgını nedeniyle, başkentin en büyük parklarından Altınpark'ta açık havada yapıldı. Kurultay alanına delegeler, görevliler ve gazeteciler dışında davetli ya da partili alınmadı.

Diğer siyasi partilere de yine pandemi nedeniyle davet yapılmadı. Doğa haklarına vurgu yapmak için kurultayın gerçekleştirildiği alan ve kürsünün bulunduğu platformda yeşil renk egemen oldu. Kürsünün arkasındaki platform ve çeşitli yerlere "Kadına şiddete son", "İstanbul sözleşmesi yaşatır" "Emeklilik yaşa takılanlar unutulmamalı" mesajları yer aldı.

Genel Başkan Akşener'in kurultay alanına gelmesinin ardından Genel Başkan Yardımcısı İsmail Tatlıoğlu,kurultay divan başkanlığına seçildi. Kurultayda, İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından, yaşamını yitiren askerler için dua okundu.

Fotoğraf altı yazısı,

Partililer kurultaya 'Kadına şiddete son' yazılı tişörtlerle katıldı.

'Cefakar tabiplere de, sarayda sefa sürenlere selam olsun'

Genel Başkan Akşener, kurultay konuşmasına, farklı toplum kesimlerini selamlayarak başladı. Pandemi koşulları nedeniyle kurultaya konuk davet edemediklerini belirten Akşener, MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin "kapatılsın" dediği Türk Tabipleri Birliği'ni de selamladı:

"Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün çocuklarına selam olsun! Biz rahat uyuyalım diye, teröre göğsünü siper eden Mehmetçiğe selam olsun! Biz hastalanmayalım diye, pandemiyle gece gündüz mücadele eden sağlık çalışanlarımıza selam olsun! Kendine, sözüm ona milliyetçi diyenlerin hor gördüğü, Atamın bize emaneti, cefakâr Türk tabiplerine selam olsun. 21 yıldır hakkını arayan, ama haksızlığın alasıyla muhatap olan EYT'lilere selam olsun! Cennet vatanımız, cennet kalsın diye, Kazdağları'nda, Salda'da, Cerattepe'de, zalime kafa tutan o koca yüreklere selam olsun! E tabi bir de kendini Saraya kapatıp, millete sırtını dönenler var…Milleti değil, eşi dostu zengin edenler var. İYİ Parti'nin yükselişini hasetle, kıskançlıkla izleyenler var. Milletin parasıyla sarayda sefa sürenler; size de selam olsun!"

"İYİ Parti'yi vatanımın has evladı Kürtler, Zazalar kurdu'

Akşener, konuşmasında İYİ Parti'nin kuruluş sürecini anlatırken, Kürt seçmene de tek cümle içinde mesaj gönderdi:

"Bundan 3 yıl önce, İYİ Parti'yi bu aziz millet kurdu. İYİ Parti'yi, çocuğunun okul derdine düşmüş anneler, borç batağında kaybolan babalar kurdu. İYİ Parti'yi, eve ekmek götüremeyen emekliler, geçinemeyen asgari ücretliler kurdu.İYİ Parti'yi, Ak Partili dayısı olmadığı için mülakattan elenenler, üniversite mezunu işsizler kurdu. İYİ Parti'yi hayatın her alanında horlanan, şiddet gören, öldürülen kadınlar,

oyun çağında gelin edilen, tacize, tecavüze uğrayan çocuklarımız kurdu. İYİ Parti'yi, iki yumruk arasına sıkıştırılan, bu vatanın has evladı Kürt'ler kurdu, Zaza'lar kurdu."

'Hayvanlara işkence hala kabahat sayılıyor'

İktidarın hayvan ve doğa haklarına duyarsız olduğuna işaret eden Akşener, Tunceli'de yurttaşların kutsal saydığı dağ keçilerinin "yabancılar avlattırılmaya çalıştığına" dikkat çekti. Hayvan haklarına ilişkin yasal düzenleme yapılmamasını eleştiren Akşener, ". Şiddet gören, tecavüze uğrayan sevimli dostlarımızla ilgili hala kıllarını kıpırdatıp, kanun bile çıkarmadılar. Hayvanların işkenceye uğraması, katledilmesi, hala sadece kabahat sayılıyor. Allah'ın emanetine bu kadar kayıtsız kalıp, üstüne de 'Müslümanım' diyebilmek, her beşere nasip olmaz. Bu arkadaşlara nasip oldu" dedi.

'Ucube sistem uçuruma sürüklüyor'

Akşener konuşmasının önemli bir bölümünü ise uygulamadaki cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi eleştirisi ve "parlamenter sistem" vaadine ayırdı. İktidar partisinin partili cumhurbaşkanlığı sistemine geçilince "Türkiye'nin prangalarından kurtulup, ekonominin uçacağı" vaadlerinde bulunulduğunu anımsatan Akşener, tersine, sistemin ülkeyi uçuruma sürüklediğini söyledi:

"Partili Cumhurbaşkanlığı sistemi dedikleri bu ucube sistemi bırakın Türkiye'yi uçurmayı, her geçen gün uçuruma sürüklüyor. Bu sistem yüzünden; Mutfakta tencere kaynamıyor, Pazarda fileler dolmuyor. Bu sistem yüzünden;Türkiye'nin borcu büyüyor, geliri azalıyor, Çalışanların maaşları kuşa dönüyor. Bu sistem yüzünden; Anaların evlatları iş bulamıyor,Her gün daha fazla genç, ülkesinden umudu kesiyor. Bu sistem yüzünden; Yüzler artık gülmüyor,Dertler her geçen gün daha da büyüyor… Bu millet, bu ucube sistemi hak etmiyor!"

'Eskiye dönmeyeceğiz'

Milletin partilerine güvendiğini ve Türkiye'nin dört bir yanından kendilerini çağırdığını belirten Akşener, ülkede yaşanan keşmekeşin ve çilenin sona ermesi için çözümünün "İyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistem" olduğunu, adresin de İYİ Parti olduğunu söyledi:

"İYİ Parti iktidarında ilk iş olarak, ülkemizi uçurumun kıyısına sürükleyen, Milletimizi yokluğa mahkum eden, bu düzeni değiştireceğiz. Kimse merak etmesin, eskiye dönmeyeceğiz. Eskinin yanlışlarının tekrar edilmediği, vesayetin olmadığı, hakimiyetin gerçekten milletin olduğu, demokrasinin tam ve kamil olarak uygulandığı, 21'inci yüzyıl Türkiye'sine yakışır bir sistemle, milletimizi buluşturacağız. İyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistemle Türkiye'yi yeniden ayağa kaldıracağız."

Partisinin iktidarında, ranta, kaynakların çarçur edilmesine son vererek, Türkiye'yi "düze çıkaracaklarını" belirten Akşener, "Deli Dumrul vergilerini kaldıracağız. Türk Milleti artık, geçmediği köprünün, uçmadığı havalimanlarının, gitmediği yolların parasını ödemeyecek" ifadelerini kullandı.

Pandemi nedeniyle "sosyal mesafenin korunması" uyarısında bulunan Akşener, "Ama iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistemde, iktidarla millet arasında mesafe olmayacak" dedi.

'İstanbul sözleşmesi yaşatacak'

Kadına yönelik şiddete karşı dayanışma çağrısı yapan Akşener, "Kadına el kaldırmaya kalkanlar, ellerinin tereddütsüz kırılacağını bilecek. Türkiye, 21. yüzyılda, kadınlarımızın sokağa çıkmaktan korktuğu bir ülke olma utancından, kurtulacak. Bakın burası çok önemli İYİ Parti iktidarında İstanbul Sözleşmesi yaşatacak" diye konuştu. "Millet bizi çağırıyor" diyerek delegeleri ayağa kaldıran Akşener, partililere, "sokak sokak dolaşıp, vatandaşların dertlerini dinlemesini" istedi. Akşener, sözlerini, "Ateş olarak gideceksiniz güneş olarak döneceksiniz. Sonra Türkiye'nin üzerine doğacaksınız. Başaracağız" diye bitirdi.

Meral Akşener konuşmasının ardından, 81 il başkanı ve milletvekillerinden oluşan 100 delegenin imzasını alarak yeniden genel başkan adayı oldu.

Neden ittifak mesajı vermedi?

Meral Akşener konuşmasında , bir sonraki seçim hedefini iktidara gelip "güçlendirilmiş parlamenter sistem" geçiş olarak açıkladı. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, geçen temmuz ayında yapılan partisinin kongresinde "millet ittiakını genişletme" olarak yorumlanan "dostlarla iktidar" mesajı vermişti. Ancak Akşener, konuşmasında ittifaklara hiç değinmedi. Kurultayda, kimi partililer bunun nedenini "ittifak konusu çok konuşuldu" diye açıklasa da bir parti yöneticisine göre Akşener, "her siyasi partinin hedefi olan tek başına iktidar mesajı"vermeyi tercih etti, "tüm kozları erkenden kullanmak istemedi":

" Geleceği şimdiden bağlamamak lazım. Elinizin geniş olması lazım, kozlarını hemen erkenden kullanmamak lazımCHP ile birlikte ititfak olması doğaldır, ama yarın CHP farklı bir konuma giderse, o zaman biz de farklı bir yere gidebiliriz. O neden şimdiden ittifak deklare etmek doğru olmazdı. Bir siyasi partinin zaten hedefi tek başına iktidar olmalı."

Partili kaynaklar, Akşener'in önümüzdeki süreçte zaten ittifaklara ilişkin gelişmelere göre tutumunu net olarak ortaya koyacağına da dikkat çekti.

Akşener'in en rahat kurultayı

Kurulduğu Ekim 2017'den bu yana 4 olağanüstü kurultay yaşayan İYİ Parti, en sakin ve Akşener de en rahat kurultayını geçirdi. 2018 seçimlerinin ardından, CHP ittifakı ile İYİ Parti parlamentoya girmesine karşın, cumhurbaşkanı adayı olan Akşener, seçilemeyince ve parti içinde başlayan tartışmalar üzerine genel başkanlıktan istifa kararı almış, partililerin ısrarıyla kararından vazgeçmişti. Yeniden genel başkanlığa döndükten sonra partide gücünü artıran Akşener, iktidar kanadı ve MHP'den kendisine üstü açık ya da kapalı ittifak çağrıları alıyor. Bu durumun Akşener'i ittifaklarda kilit hale getidiğine dikkat çekiliyor. Ayrıca bir süredir adı "muhalefetin ortak cumhurbaşkanı adayları" arasında sayılıyor.

Böyle bir ortamda kurultaya giden Akşener, tek aday olarak girdiği genel başkanlık seçiminden, kurultayda oy kullanan 1289 delegenin tamamının oyuyla yeniden genel başkan oldu.

Sarızeybek GİK listesinde

Kurultayda genel başkanlık seçiminin ardından partinin yetkili organı olan 50 üyeli Genel İdare Kurulu (GİK) ve 11 üyeli Yüksek Disiplin Kurulu üyeliği için seçime geçildi.

Çarşaf liste ile yapılan GİK için Akşener 100 kişilik "anahtar liste" çıkardı. Akşener, listesinde 16 Başkanlık Divanı üyesinin tümü yer alırken, GİK üyelerinin büyük bölümünü de listesine aldı. Akşener'in anahtar listesinde bir süre önce partiye katılan emekli Albay Erdal Sarızeybek, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Bahattin Bahadır Erdem yeni yer alan isimler oldu.

Erhan Usta, grup başkanvekili olabilir

Meral Akşener, milletvekili olmadığı için grup başkanlığı görevini yürüten Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar'ı da GİK listesine aldı. Bu değişimin en önemli nedeni olarak, bir süre önce İYİ Parti'ye katılan Samsun Milletvekili Erhan Usta'nın grup başkanvekilliğine getirilecek olması gösteriliyor. MHP Grup Başkanvekili olduğu dönemde İYİ Parti'nin emeklilikte yaşa takılanlara ilgili yasa önerisinin TBMM Genel Kurulu'nda gündeme alınmasına destek verdiği için geçen yıl MHP'den ihraç edilen Usta, bir süre bağımsız kaldıktan sonra geçtiğimiz günlerde İYİ Parti'ye katılmıştı. Kurultayın ardından Meclis yönetiminde yapılacak değişiklikle, mevcut grup başkanvekillerinden birinin grup başkanlığına kaydırılabileceği, Usta'nın da grup başkanvekili olabileceği konuşuluyor.