İmamoğlu koronavirüse yakalandı: Teması azaltalım

Ekrem İmamoğlu

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Covid-19 testinin pozitif çıktığını ve hastanede tedavi altına alındığını duyurdu.

İlk açıklama, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun'dan geldi. Ongun, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "İBB Başkanımız Ekrem İmamoğlu'nun Covid-19 testi pozitif çıkmıştır. Hastanede tedavi süreci başlayan Başkanımızın sağlık durumu iyidir. Kamuoyunun bilgisine sunarız" dedi.

Daha sonra hastane odasından video mesaj paylaşan İmamoğlu, cuma akşamı ateşinin 38 dereceye çıkması üzerine hastaneye gittiğini, geceyi hastanede geçirdiğini ve yapılan test sonucunun bugün pozitif geldiğini söyledi.

İmamoğlu, "Vatandaşlarımızın bu süreçte dikkat etmesini istiyorum. Teması mümkün olduğu kadar azaltalım. Herkesin bu anlamda duyarlılık göstermesi şarttır. En büyük dileğim bu. Hepinizi çok seviyorum. İstanbul'da her şey çok güzel olmaya devam edecek, hiç endişeniz olmasın" dedi.

İmamoğlu'nun ardından CHP'li Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat da koronavirüse yakalandığını açıkladı.

İmamoğlu'na 'geçmiş olsun' mesajları

Türkiye'de son durum ne?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün Bursa'da düzenlediği basın toplantısında, "Salgın Anadolu'da ikinci zirve döneminde, riskli bir tırmanışla karşılaşıyoruz" demişti.

Bakan Koca, bir önceki gün ise Türkiye'deki vakaların yüzde 40'a yakınının İstanbul'da olduğu uyarısını yapmıştı ve İstanbul'daki vaka sayısının Ankara'nın 5 katına ulaştığını söylemişti.

İstanbul'da İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, bakan yardımcıları, il sağlık müdürü, saha koordinatörleri ve başhekimlerin katılımıyla birlikte Perşembe günü bir pandemi toplantısı düzenleyen Bakan Koca'ya İmamoğlu davet edilmemesi üzerine tepki göstermişti.

Kendisine herhangi bir davetin gelmediğini belirten İmamoğlu, yapılanın asgari tarifle bir nezaketsizlik olduğunu söylemiş, "İBB Başkanı olarak ilk ulaşılması gereken kişi benim. Ne demek istiyorsunuz siz, ani gelişti diye? 50 kişi toplanacak; İBB Başkanı masada yok…" demişti.

Bakan Koca daha sonra hafta sonundan başlayarak 5 gün boyunca İstanbul'da çalışmalar yürüteceğini ve bu süreçte İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'yla da görüşmeyi planladığını söylemişti.

Türkiye'de son 24 saatte koronavirüsün neden olduğu Covid-19 hastalığı sonucu yaşamını yitirenlerin sayısı 74 kişi daha artarak toplamda 9 bin 658'e, hasta sayısı da 2165 artarak 357 bin 693'e yükseldi.