İzmir depreminde can kaybı 98'e yükseldi, 147 kişinin tedavisi sürüyor

İzmir deprem

Kaynak, Getty Images

İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarında Ege Denizi'nde Cuma günü saat 14.51'de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 100'e yükseldi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 147 kişinin tedavisinin devam ettiğini, 5'inin durumu ağır olmak üzere 12 kişinin yoğun bakımda olduğunu açıkladı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), depremde toplam 949 kişinin yaralandığını açıklamıştı.

AFAD, depreme dair yayımladığı ön değerlendirmede bölgede 1900 yılından bugüne kadar en büyüğü 6,8 olmak üzere 695 adet 4'ün üzerinde depremin meydana geldiği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 1238 binada hasar testpit çalışmalarının tamamlandığını, bunlardan 26'sının acil yıkılacak, ağır hasarlı ve yıkık bina olduğunu söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer, toplam hasarlı bina sayısının 415 olduğunu, yıkılan bütün binaların ise 1992-99 yılları arasında ruhsatlandırılmış olduğunu kaydetti.

Bölgede devam eden arama kurtarma çalışmalarına AFAD, JAK, STK'lar ve belediyelerden toplamda 6.396 personel, 21 arama kurtarma köpeği ile 1.045 araç görevlendirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün İzmir'e gitmiş, depremden etkilenen bölgede rezerv çalışmasının yapılıp en kısa sürede yeni bina inşasına başlanacağını belirten Erdoğan, depremzedelere kira ve eşya yardımı yapılacağını, ihtiyaçlar için 24 milyon TL ödenek gönderildiğini aktarmıştı.

AFAD, Pazar günü 15.00 itibariyle deprem sonrasında büyüklüğü 43'ünün büyüklüğü 4'ün üzerinde olmak üzere, toplam 987 artçı sarsıntının meydana geldiğini bildirdi.

Pazar öğleden sonra AFAD, toplam 1040 çadır kurulduğunu, 1430 çadırın kurulma aşamasında olduğunu açıklamıştı.

Sisam'da 2 çocuk hayatını kaybetti

Deprem Ege'de Yunanistan'a ait adalarda da hissedildi.

Yunanistan kamu yayıncısı ERT'nin haberine göre Sisam adasında ise yıkılan bir duvarın altında kalan iki çocuk hayatını kaybetti, sekiz kişi de yaralandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, depremin ardından telefonda görüştüler.

Miçotakis ayrıca, Türkiye'ye geçmiş olsun dileklerini ve yardım teklifini attığı Twitter mesajıyla da paylaştı

Erdoğan da Twitter'da, Türkiye'ye yardım teklifinde bulunan Yunanistan Lideri Miçokatis'in paylaşımını alıntılayarak Yunanistan'da yaşanan kayıplar için başsağlığı diledi ve "Dayanışma hayattaki birçok şeyden daha değerlidir" dedi.

Kaynak, Getty Images

Kandilli: Artçılar 15 gün sürebilir

AFAD, depremi en şiddetli hisseden bölgelere dair tahmini bir harita paylaştı.

Kaynak, AFAD

Kandilli Rasathanesi Müdürü Haluk Özener, düzenlediği basın toplantısında, artçıların bir hafta ile 15 gün sürebileceğini ve 6 büyüklüğüne kadar olabileceğini söyledi.

Sosyal medya kullanıcıları, depremin İzmir, Bursa, Balıkesir ve İstanbul gibi yerlerde de hissedildiğini duyurdu.

Emniyet Genel Müdürlüğü, İzmir'deki depremin ardından sosyal medyada bölge halkına yönelik aşağılayıcı paylaşımlarda bulunan 16 kişinin tespit edildiğini açıkladı.

EGM, bu kişilerden üçünün gözaltına alındığını duyurdu.