Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri rektör atamasını protesto etti: 'Gözaltındaki öğrencilerimizi serbest bırakın'

Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri rektör atamasını protesto etti: 'Gözaltındaki öğrencilerimizi serbest bırakın'

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü görevine Prof. Dr. Melih Bulu'nun atanmasını protesto eden akademisyenler bugün 12:00'de üniversite kampüsünde yapılan devir-teslim törenini protesto etti.

Törene cübbeleriyle katılan akademisyenler rektörlük binasına arkalarını döndüler.

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyeleri imzasıyla yapılan basın açıklamasında "Rektöre, dekan ve enstitü müdürü gibi yöneticilerin atamayla değil seçimle belirlenmesi" gerektiği, bunun üniversitelerin "anayasal özerkliği için şart olduğu" vurgulandı.

Açıklamanın ardından öğretim üyeleri dünkü gösterilerde gözaltına alınan öğrencileri serbest bırakılması çağrısı yaptı.

Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsü'nde akademisyenlerin eylemi sürüyor.

Üniversite dışında da polisler bekliyor.

Boğaziçi Üniversitesi'ne öğrenci kartı olanlar dışında kimse alınmıyor.

Bu arada Boğaziçi Üniversitesi'ne Rektör olarak atanan Prof. Dr. Melih Bulu, üniversiteye rektör olmak için kendisinin başvuru yaptığını, 9 adayın başvurduğunu, mülakatın ardından YÖK'ün yaptığı değerlendirmeyle Cumhurbaşkanı tarafından atandığını söyledi.

Habertürk'e konuşan Bulu, Boğaziçi'nin üniversite içinden rektör atama gibi bir geleneği olduğu iddiaları konusunda, üniversiteye daha önce de Boğaziçi dışından rektör ataması yapıldığını belirterek "Ama daha da önemlisi ben Boğaziçiliyim. Doktoramı Boğaziçi'nde yaptım" dedi.

'Her yerde atanıyor'

Bulu, atama sistemine ilişkin ise "Hocalar oy verecek rektör seçilecek diye birşey yok, her yerde atanıyor. Bir kurumu yönetecek kişinin seçimle gelmesi pek kullanılan yöntem değil, demokrasi çok doğru bir yöntem ama ama herkese bir oy vererek rektör seçemezsiniz" dedi.

Boğaziçi öğrencilerinin protesto hakkının olduğunu belirten Bulu, tepkileri beklediğini, ancak gözaltına alınan 17 kişiden sadece ikisinin Boğaziçi öğrencisi olduğunu belirterek, dünkü protestolarda "olay olmasının nedeni provokasyonlar" diye konuştu.

Üniversitenin kapısının polis kelepçesiyle niye kapatıldığı sorusuna ise, "kapı kırık olduğu için polisin öyle pratik bir çözüm bulduğunu" belirterek "Polis kampüsün önünde öğrenci olmayanların girişini durdurmak için oradaydı" dedi.

'Siyasete CHP'de başladım'

AKP'den adaylığının, siyasetle ilişkisi ile rektör olarak atanması arasında bağlantı kurularak eleştirilmesi konusunda ise Bulu, "Pek bilinmiyor ama ben siyasete CHP'de başladım", "siyasete hep akademisyen gözlüğüyle bakan birisiyim" dedi.

Bulu, AKP'den adaylığı konusunda "Aday oldum, ama çok çalışamadığım için seçilemedim" dedi.

İntihal iddiaları

Doktora tezi ve sonraki diğer tezlerinde intihal olduğu iddialarının gündeme gelmesi ve ardından tezlere ulaşımı kaldırdığı iddialarına ise Bulu, "Bu tezlerin ilk kısmında literatür yazar ve buradaki her şey alıntıdır. Kaynaklarımı yazmışım. Benim hatam tırnak içine almamış olmak" dedi ve bu kurallarla ilgili çok fazla değişiklikler olduğunu ifade etti.

Üniversitede kendisine yönelik tepkinin "çok az" olduğunu belirten Bulu, "işler yerine oturdukça bunun da azalacağını" söyledi.

'Boğaziçi kendisini fildişi kuleye koymuş'

Bulu ayrıca, "Boğaziçi kendisini fildişi kuleye koymuş, Ankara'da YÖK'te daha fazla yer alması lazım" diye konuştu.

Bulu, dünya çapında üniversiteler sıralamasında şu anda 600'lerde olan Boğaziçi Üniversitesi'ni dört yılda ilk 100'e çıkarmayı hedeflediğini söyledi.

Emniyet: 17 kişiden sadece ikisi Boğaziçi Öğrencisi

İstanbul Emniyet Müdürlüğü dün Boğaziçi Üniversitesi önünde protestolara katılan 28 kişi hakkında gözaltı kararı alındığını açıkladı.

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı, "Gözaltına alınan 17 kişiden sadece ikisi Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi" dedi.