Kürşat Ayvatoğlu nasıl Türkiye'de en çok konuşulan kişi oldu, hakkında kim ne dedi?

Kürşat Ayvatoğlu

Kaynak, DHA

Lüks bir araçta uyuşturucu kullanırken çekilen görüntüleri sosyal medyada yer alan ve AKP Genel Merkezi'nde büro çalışanı olduğu duyurulan Kürşat Ayvatoğlu, adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasının ardından savcılık talimatıyla tekrar gözaltına alındı. Ardından Ayvatoğlu'nun sosyal medya hesabından "Siyasi büyüklere yakın olursam daha güçlü olurum düşüncesiyle AKP'de işe girdiğini" belirttiği bir açıklama paylaşıldı.

Pazartesi akşamı tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen Kürşat Ayvatoğlu hakkında ev hapsi kararı verildi. Ayvatoğlu ile birlikte adliyeye sevk edilen diğer 5 kişi ise serbest bırakıldı.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, uyuşturucu temin etme suçlamasıyla gözaltına alınan Kürşat Ayvatoğlu'nun genel merkezde çalıştığını, yakın ekibinin içinde çalışan biri olmadığını söyledi. Dağ, "İfadelere bakılırsa kendi içlerindeki mesele, arkadaşları ile ilgili konu. Orada bir takım şantajlar elimizde görüntüler var gibi bir takım şeyler söylenmiş'' dedi. HDP ise Ayvatoğlu hakkında Meclis araştırması açılmasını istedi.

CNN Türk yayınına katılan Dağ, "10 senedir vekiliz. Benim danışmanım zaten belli. Genel merkeze gelince Özel Kalem Müdürüm de belli. Bu arkadaş yakın ekipte çalışan biri değil. Kastamonu Belediyesi'nde çalışan, babası yok. Bu anlamda genel merkezde çalışsın diye referans oldu Ar-Ge biriminde çalışan bir arkadaş. Devir teslim törenlerinde orada bulunması söz konusu oldu" diye konuştu.

'Partililerden helallik istiyorum'

"Yaşananlardan çıkaracakları dersler olduğunu" da vurgulayan Dağ, "Partiye alırken başka araştırmalar da yapması lazım partinin. Bundan sonra çok daha dikkat etmeyi gerektirecek bir durum var. Bu mevzudan haberdar olur olmaz sosyal medyadan değil, direkt bize gelmiş olsaydı bu kişinin işine yine son verirdik, bundan bir gram tereddüt edecek durum partimizde siyaset yapan insanda söz konusu olamaz" ifadelerini kullandı.

Ortaya çıkan görüntülerin AKP'ye samimi olarak oy veren insanların bazılarını üzdüğünü vurgulayan Dağ, "Onlardan helallik istiyorum. Ama asıl mesele burada böyle bir konu gündeme geldiğinde hangi partinin nasıl bir reaksiyon gösterdiği. Perşembe akşamı sözleşmesini feshettik. Bu konuda siyasallaştırmak isteyenlerin kendi partilerindeki taciz, tecavüz konularını 126 gündür konuşmayanları da not etmek gerekiyor" dedi.

Kaynak, DHA

Ayvatoğlu'nun nasıl zenginleştiğinin tartışıldığını da vurgulayan Dağ şöyle devam etti:

"Bir seneki süre zarfında bir şey olduğunu düşünmüyorum. Yargının bu konuda eli açık. Elinde delil, belge olanlar, iddiasını ortaya koyanlar, ticaret yaparak değil de nüfus ticareti yaparak, belediye, kamu hizmetleri noktasında çalışma yaparak durum varsa yargının önü açık."

Ayvatoğlu: Partinin gücü için orada olmak istedim

Lüks bir araçta uyuşturucu kullanırken çekilen görüntüleri sosyal medyada yer alan ve AKP Genel Merkezi'nde büro çalışanı olduğu duyurulan Kürşat Ayvatoğlu, adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasının ardından savcılık talimatıyla tekrar gözaltına alınmıştı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da Ayvatoğlu'nun dönem dönem uyuşturucu kullandığını tespit ettiklerini duyurmuştu.

Ayvatoğlu'nun yeniden gözaltına alınmasının ardından kendisine ait olduğu belirtilen Twitter hesabından "Ailesi aracılığı ile kaleme aldığı açıklamadır" başlığıyla bir açıklama paylaşıldı.

Paylaşımda "Daha fazla güçlü görünürsem her kapının açılacağını düşündüm. Daha fazla nüfuz sahibi olma, olduğundan farklı görünme çabasıyla gücün yanında görünme, hükümetteki güçlü insanlarla fotoğraf vererek kendime yeni kapılar açma düşüncesi beni her gün başka bir yanlışa sürükledi" ifadeleri yer aldı:

"Ardından uyuşturucu batağına sürüklendim" denilen açıklamada "arkadaşlarıyla beraber araba alıp satarak hayatını kazandığını" belirten Ayvatoğlu, "AK Parti Genel Merkez'de bir işim olursa siyasi büyüklere daha yakın olursam daha güçlü olurum düşüncesiyle orada işe girmek için bütün koşulları zorladım. Maddi olarak ihtiyaç duymama rağmen partinin gücü için orada olmak istedim. Bu düşünce tarzı beni daha büyük yanlışların içine sürükledi" ifadelerini kullandı.

Ayvatoğlu'nun savcılıkta verdiği ifadede uyuşturucu kullandığı iddialarını reddettiği ve adli kontrolle serbest bırakıldığı bildirilmişti.

Kaynak, DHA

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da yazılı açıklama yaparak, son durum hakkında bilgi verdi:

"Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımızca şüpheli Hamza Kürşat Ayvatoğlu hakkında yürütülen soruşturma kapsamında sosyal medyada paylaşılan videoda yanında bulunduğu tespit edilen diğer şüpheliler M.D., M.Y.M., D.O. ve U.K. hakkında başsavcılığımızca gözaltı talimatı verilmiş, şüphelilerden elde edilen bilgi ve yeni deliller çerçevesinde ise Hamza Kürşat Ayvatoğlu bugün sabah saatlerinde yeniden gözaltına alınarak hakkında TCK 188 ve devamı maddeleri kapsamında soruşturma genişletilmiştir.

"Başsavcılığımızca tüm şüpheliler hakkında gerekli dijital incelemelerin tamamlanması ve diğer şüphelilerin yakalanması için ayrıca kolluğa ek gözaltı talimatı verilmiştir. Soruşturma titizlikle devam etmektedir."

Başsavcılığın açıklamasında geçen TCK 188 maddesi, uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri ruhsatsız veya ruhsata aykırı olarak imal, ithal veya ihraç etme suçunu içeriyor.

İçişleri Bakanı Soylu: Satın alıp temin ettiği yönünde bulgulara eriştik

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sözcü gazetesinde İsmail Saymaz'a yaptığı açıklamada, Kürşat Ayvatoğlu'nun dönem dönem kokain kullandığı, arkadaşlarına satın alıp temin ettiği yönünde bulgulara eriştiklerini söyledi. Soylu, yayınlanan görüntülerdeki olayın 2018 yılına ait olduğunu söyledi:

"Satıcılığı ile ilgili henüz bir bulgumuz yok. Dönem dönem kullanıyormuş. Arkadaşlarının ifadelerine göre bu bir yerden satın almış ve temin etmiş. Bu ifade yüzde yüz doğru olmayabilir. Arkadaşları da pudra şekeri gibi kendilerini aklamak istiyor."

Soylu, görüntülerin nasıl ortaya çıktığıyla ilgili olarak, "Birlikte kullandığı arkadaşlarıyla alacak verecek meseleleri var. Meselenin içerisine şantaj girince kamuoyuna veriliyor. Dört mesele var burada: Bir, kullanıcılık var. İki, özendirme mi yapılıyor? Üç, yoksa şantaj olarak mı piyasaya sürdüler? Dördüncüsü de temin. Dördünden biri veya birkaçı" dedi.

AKP'ye nasıl girdi?

Soylu, Ayvatoğlu'nun AKP'ye nasıl girdiğiyle ilgili soruya şu yanıtları verdi:

"Sizin yanınızda çalışan birisi eroin kullanırsa suçlu siz mi olacaksınız? Peki, gazetenizde kullanan biri olsa suçlu siz mi olacaksınız? Mesele belli olur olmaz devlet gereğini yerine getirdi mi? Getirdi. Gözaltına alındı. Mahkemeye çıktı. Mahkeme adli kontrol kararı verdi. Sonra diğerleri gözaltına alındı.

"O, 'Ben kulanmadım' dedi. Bu başka bir şey dedi. Şeker diyebilir, pudra şekeri diyebilir, isterse kahve ve kolonya diyebilir, ne derse desin, umurumuzda değil. Bizim görevimiz ne? İşin doğrusunu bulmak. Diğer dört kişiyi de gözaltına aldı arkadaşlarımız."

'Fotoğraf çekilmeden önce GBT mi alacağız?'

Bakan Soylu, Ayvatoğlu'nun kendisiyle birlikte çekilmiş fotoğrafının hatırlatılması üzerine şunları söyledi:

"Allah'ınızı severseniz kaçıncı yüzyılda yaşıyoruz? Partiye gitmişim, genel merkeze, genel merkezde benimle fotoğraf çektirmiş. Herkes çektirebilir. Siz çektirmiyor musunuz? Kimle çektirdiğinizi biliyor musunuz? Adam bugün sizinle fotoğraf çektirir, yarın cinnet geçirir, adam öldürür, sorumlusu siz misiniz? Veya adam geçmişte bir iş yapmıştır, GBT (Genişletilmiş Bilgi Taraması) mi alacağız fotoğraf çektirmeden önce?

"Netice itibariyle insanlar ne istiyor? Para pul istemiyor. Bir tane foroğraf çektirmek istiyorlar, çektiriyoruz. Çektirdiğimiz fotoğrafa bakmasınlar. Ya da fotoğraf çektirenlere bakmasınlar. Yaptığımız işe baksınlar. Biz ne yapmışız? Cumhuriyet tarihinde uyuşturucu ile ilgili en büyük operasyonların yapıldığı dönemdeyiz."

'Pudra şekeri' gündeme oturdu

Gazeteci Alican Uludağ'ın, sitesi ankaragazetecisi.com'da yer alan haberine göre Ayvatoğlu savcılık ifadesinde burnuna iddia edildiği gibi kokain değil, pudra çekeri çektiğini öne sürdü.

Habere göre Ayvatoğlu, "Görüntülerdeki sürücü koltuğunda oturan beyaz gömlekli kişi benim. Bu video, yaklaşık 2 yıl önce Kastamonu'da benim haberim olmadan çekilmiş. Yanımda bulunan ve sesi gelen şahıslardan ön koltukta oturan kişi, benim çocukluk arkadaşım D.O. isimli şahıstır. Yine arka koltukta videoyu çeken kişi ise arkadaşım U.K.'dir. Bu iki arkadaşım da Kastamonu'da ikamet eder. Görüntülerdeki benim burnuma çekmiş olduğum madde kesinlikle uyuşturucu madde değildir" dedi.

'Madde pudra şekeri'

"Bu madde pudra şekeridir. Biz zaten arkadaş ortamında yabanca müzik dinlerken şaka, taklit amaçlı sanki uyuşturucu madde kullanıyormuşuz gibi yaparak eğleniyorduk" diyen Ayvatoğlu şöyle devam etti;

"Bazen burundan sanki kokain çeker gibi bazen de esrarlı sigara içer gibi yapmış olduğumuz şakalar vardır. Ancak bugüne kadar yapmış olduğum bu şekildeki şakaları kesinlikle videoya çekmedik. Zaten bu görüntünün de benim haberim olmadan çekildiği aşikârdır. Benim kesinlikle hayatım boyunca kokain maddesi kullanmadım."

Ayvatoğlu'nun ifadesinin ortaya çıkmasının ardından "#pudraşekeri" Twitter'da en çok paylaşılan etiket oldu.

Ayvatoğlu savcılık sorgusunda Ayvatoğlu'na "Bu görüntüler, neden kim tarafından ne amaçla sosyal medya üzerinden paylaşılmıştır?" sorusuna ise "kendisine, elindeki bir senedi işlemden kaldırması için görüntülerle şantaj yapıldığını" iddia ederek yanıt verdi.

'Partime zarar vermemek için istifa ettim'

İddialara göre Ayvatoğlu, AKP'nin kongre süreci nedeniyle, avukatına görüntülerin paylaşılması konusunda daha sonra suç duyurusunda bulunmasını söylediğini savunarak, "Görüntüleri sosyal medyada görür görmez görev yaptığım partiye zarar gelmemesi için istifa dilekçemi hazırlayıp parti merkezine ilettim" dedi.

Kaynak, HDP

HDP Ayvatoğlu için Meclis araştırması istedi

Öte yandan HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, partisinin, uyuşturucu madde kullanırken çekilen görüntüleri sosyal medyada yayımlanan Kürşat Ayvatoğlu hakkında Meclis araştırması açılmasına ilişkin önergeyi TBMM Başkanlığına sunacağını açıkladı.

Paylan, HDP Batman Milletvekili Necdet İpekyüz ile Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, "AK Parti'nin yolsuzluk çarkının, büro çalışanı Kürşat Ayvatoğlu üzerinden ifşa olduğunu" iddia etti.