Ömer Faruk Gergerlioğlu: Anayasa Mahkemesi, HDP'li siyasetçinin, milletvekilliğinin düşürülmesinin iptali istemiyle yaptığı başvuruyu reddetti

Ömer Faruk Gergerlioğlu

Kaynak, Getty Images

Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu, HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun, milletvekilliğinin düşürülmesinin iptali istemiyle yaptığı başvuruyu reddetti.

Başvuruyu, HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu yapmıştı.

AYM Genel Kurulu bugün ele aldığı başvuruyu oy birliğiyle reddettiğini açıkladı.

Mahkemeden yapılan açıklamada, Anayasa'nın 84. maddesinin, "kesin hüküm giyme veya kısıtlanma sebebiyle milletvekilliğinin düşmesini" düzenleyen ikinci fıkrası yönünden Anayasa Mahkemesi'ne müracaat imkanı tanınmadığı, bu nedenle başvurunun yetkisizlik nedeniyle reddedildiği duyuruldu.

Gergerlioğlu: AİHM'e gideceğiz

HDP'li Gergerlioğlu, kararla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvuracağını açıkladı:

Bu açıklamasının ardından HDP Genel Merkezi'nde bir basın toplantısı düzenleyen Gergerlioğlu, Anayasa Mahkemesi'ne iki başvuru yaptıklarını, ceza dosyasıyla ilgili başvurunun sonucunu hâlâ beklediklerini söyledi:

"Bizim Anayasa Mahkemesi'ne iki başvurumuz var. Bir 3 Mart'ta yaptığımız ceza dosyasıyla ilgili başvuru. Bu konuda henüz karar verilmiş değil. Vekilliğimizin düşürülmesiyle ilgili geçen hafta yaptığımız başvuru konusunda ise AİHM'e gidiyoruz."

'Dördüncü darbe olmasın'

Gergerlioğlu, yargı kararıyla mahkum edilmesini, milletvekilliğinin düşürülmesini ve TBMM'den gözaltına alınmasını "darbe" olarak tanımladı, tutuklanmasının yeni bir darbe olacağını belirterek, "dördüncü darbe olmasın" dedi:

"Birincisi yargı darbesi yapıldı, bir haberi retweet ettiğimiz için Yargıtay hakiminin itirazına rağmen karar onandı. İkincisi Meclis Başkanı'nın eliyle milletvekillerine yönelik haklara bir darbe yapıldı. Meclis Başkanı orada milleti, milletvekillerinin hakkını hukukunu korumak için vardır ama belli ki bir takım talimatlarla bu karar alındı. Dönem sonuna kadar bekletilebilirdi ya da Anayasa Mahkemesi'nin sonucu beklenebilirdi. Tercih etmediler ve karar hemen okutuldu. Bu da Meclis Başkanlığı eliyle Meclis'e bir darbe idi. Üçüncüsü de sivil bir direniş sergileyen bir kişiye yönelik, milletin meclisinden zorbalıkla, darp ederek çıkarma girişimi de millete bir darbeydi. Biz bu üç darbeden sonra, dördüncü darbe olmasın diyoruz."

'Kürt meselesini Kürtlere bırakmayın'

Başka HDP'li siyasetçilerin de cezaevinde olduğunu hatırlatan Gergerlioğlu, Türk halkına Kürt meselesinin çözümü için çalışma çağrısı yaptı:

"Bunlar Kürt meselesini halledemedi arkadaşlar. Burada devlet eliyle oluşturulmuş, iktidarlar eli büyük bir insan hakları ihlâli var. Kürt halkının kimliğini, örfünü, yaşayış tarzını tanımalısınız. Biz barış arzumuzu söylediğimizde kafamıza kafamıza demir yumruklar, balyozlar indirerek çözemezsiniz. Bir halkı nereye kovalayacaksınız? Bir halkın istekleriniz ne zamana kadar gözardı edeceksiniz?

"Şunu da Türk halkına, Türkiye toplumuna söylemek isterim. Kürt meselesi vardır. Bunu Kürt halkı çıkarmadı. Kürt meselesini Kürtlere bırakmayın. Kürt meselesini çözecek olan Kürtler dışındaki halklardır. Zaten bu kadar acılar çekmiş bir halk, çözümün zorluklarını da mi onlara bırakacaksınız? Hepimiz bunu birlikte çözmek zorundayız. Hepimizin çocukları ölüyor, hepimizin anaları ağlıyor."

Ne olmuştu?

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Gergerlioğlu'nun sosyal medyadan yaptığı bir haber paylaşımı nedeniyle "terör örgütü propagandası" suçlamasıyla 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmasını öngören yerel mahkeme kararını 19 Şubat'ta onayladı.

Yargıtay'ın onama kararı Meclis'e ulaştı ve karar Meclis'te okunarak Gergerlioğlu'nun vekilliği düşürüldü.

Kaynak, Reuters

Kararla ilgili Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulunan Gergerlioğlu, aynı zamanda da "tedbir" kararı alınması talebinde bulundu.

Gergerlioğlu'nun tedbir kararı başvurusu da reddedildi.

Milletvekilliği düşürüldükten sonra TBMM'de "adalet nöbeti" başlatan Gergerlioğlu, 21 Mart'ta Meclis'teki HDP grup toplantı odasında gözaltına alındı.

Gergerlioğlu, ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.