Soylu, Sedat Peker hakkında 'hakaret ve iftira' gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu

Süleyman Soylu

Kaynak, Getty Images

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, organize suç örgütü lideri olduğu gerekçesiyle hakkında iddianame hazırlanan ve Türkiye'nin kırmızı bülten talep ettiği Sedat Peker hakkında suç duyurusunda bulundu.

Soylu, sosyal medya hesaplarından videolar yayımlayan Peker'in kendisiyle ilgili tüm iddialarının araştırılmasını istedi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılğı'na verilen başvuru dilekçesinde, "Sedat Peker'in, FETÖ üyelerinin kullandığı ve yalanlanan bazı iddiaları dile getirmesi, videonun operasyonel amaçlarla yayımlatıldığını ortaya çıkaran önemli bir durumdur" denildi.

Dilekçede, "Uydurma senaryolara dayalı tüm hakaret ve iftiraları ile ilgili Sayın Başsavcılığınızca kapsamlı araştırma ve soruşturma yapılmasını talep etme zorunluluğu hasıl olmuştur" ifadeleri yer aldı.

Sedat Peker 16 Mayıs'ta yayımladığı beşinci videosunda İçişleri Bakanı Soylu'ya hitaben, "Her hafta canını bir kere yakacağım" demişti.

Peker, 13 Mayıs'ta yayımladığı dördüncü videoda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun kendisiyle ilgili olarak, "Ben onu severim" dediğini ve kendisine koruma polisi verdiğini iddia etmişti.

Peker'e yanıt veren Soylu ise "Aylardır bu senaryonun bu noktaya geleceğini bekliyordum" demiş ve Peker'in iddialarını yargıya taşıyacağını söylemişti.

Kaynak, YOUTUBE

Sedat Peker, Süleyman Soylu için ne dedi?

Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Dubai kentinde bulunan Sedat Peker, internet üzerinden yayımladığı dördüncü videosunda İçişleri Bakanı Soylu hakkında bazı iddialar ortaya attı.

Sedat Peker, Soylu'nun kendisi hakkında "Ben onu severim" dediğini öne sürdü.

Peker, "Bu kadar kısa sürede ne değişti? Benim koruma polisimi sen vermedin mi?" ifadelerini kullandı.

Peker ayrıca Soylu'nun 12 Nisan 2020'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kabul etmediği istifasına ilişkin ise "Bir gün evvel robot hesaplardan tweetler hazırladı" iddiasını ortaya attı.

Soylu: Ülkene gel, adalete teslim ol

Sedat Peker'in videosunun ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sosyal medya üzerinden bir açıklama yaptı. Soylu, şu ifadeleri kullandı:

"Aylardır bu senaryonun bu noktaya geleceğini bekliyordum. Birilerinin elinde operasyon elemanı olan mafya pisliği, yıllarca bu ülkede tehdit ve şantajla pek çok insanın canını acıttı. Devlet ve millet gibi kutsal kavramların ardına sığınarak kan emici oldu, her türlü pisliğe bulaştı.

"İddianı, iftiranı, her şeyin açığa çıkması için yargıya taşıyorum. Ben adalete teslimim. Sen de operasyon faresi gibi kaçma, ülkene gel adalete teslim ol."

Hükümetin en başarılı olduğu alanın, "mafyadan bu ülkeyi kurtarmak" olduğunu söyleyen Soylu, "Hükümetlerimiz ve partimiz terörden uyuşturucuya kadar pek çok suç kaynağında Cumhuriyet tarihimizin en başarılı sonuçlarını üretti" ifadelerini kullandı.

Soylu'dan Ağar'a yanıt: Türkiye eski Türkiye değil

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, açıklamalarında eski İçişleri Bakanı ve Emniyet Müdürü Mehmet Ağar'ın Bodrum'daki Yalıkavak Marina için kullandığı "Bugün eğer mafya buraya giremiyorsa bizim burada olmamızdandır" ifadesine de yanıt verdi.

Soylu, "Benim devletim Libya'ya ve Karabağ'a çökülmesine fırsat vermedi. Kıytırık bir marinaya mafya bozuntularının çökmesine fırsat vermez. Türkiye eski Türkiye değil" dedi.

Mehmet Ağar, Soylu'dan özür diledi

Sözcü TV'den Erdoğan Aktaş'ın sorularını yanıtlayan Ağar ise sözleri nedeniyle Emniyet teşkilatından ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan özür diledi.

Ağar, "Bütün eleştirilere hak veriyorum. Olayın kızgınlığından dil sürçmesi söz konusu. Benim bu tabiri kullanmam fevkalade yanlıştır. Bütün meslektaşlarımı incittiğimi düşünüyorum, özür diliyorum" dedi.

Kaynak, Getty Images

Fotoğraf altı yazısı,

Eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar

Ağar şu ifadeleri kullandı:

"Özellikle Sayın İçişleri Bakanı'nı gerçekten çok takdirle takip ediyorum. Gerek terörle mücadelede gerek organize suçlarla mücadelede, gerekse teşkilata verdiği güven dolayısıyla fevkalade başarılı görev sürecini devam ettiriyor. O bir kızgınlıkla herhalde ağzımızdan çıkan bir söz oldu. Bütün meslektaşlarımdan özür diliyorum."

Peker: Sen benim dönüş biletimdin

Sedat Peker 16 Mayıs günü yayımladığı beşinci videosunda İçişleri Bakanı Soylu'nun ifadelerine yanıt verdi.

Peker, Soylu'ya hitap ederek, "Şimdi diyor ya, 'kanıtlasınlar'. Bak büyük konuşma, yavaş yavaş, parça parça yapacağım. Her hafta canını bir kere yakacağım" dedi.

Peker, Soylu'nun Mehmet Ağar'a yanıt verirken sarf ettiği "Benim devletim Libya'ya ve Karabağ'a çökülmesine fırsat vermedi. Kıytırık bir marinaya mafya bozuntularının çökmesine fırsat vermez" cümlelerine de şu sözlerle yanıt verdi:

"Marina'ya çökmekmiş, 'Biz Libya'ya, Karabağ'a çökülmesine izin vermedik' diyor. Öyle mi? Hani Nahcivan'dan Türkiye'ye açılacak yol? Ermenilerden aldı Azerbaycanlı Türk kardeşlerimiz, çöktü Ruslar."

Muhalefetten tepkiler

Sedat Peker'in son dönemde yaptığı açıklamalar siyasetin de gündeminde. Muhalefet partilerinden geçen hafta konuyla ilgili çeşitli açıklamalar yapıldı.

BBC Türkçe dahil bazı yayın kuruluşlarının sorularını yanıtlayan HDP Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Saruhan Oluç, Sedat Peker'in yaptığı açıklamaların, "Susurluk döneminden kötü" bir duruma işaret ettiğini söyledi, "İçişleri Bakanı, bu organize suç örgütlerinin çalışmaları üzerine ağzını açmıyor, sesini çıkarmıyor" dedi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, T24 sitesine verdiği röportajda, son gelişmeleri "Devleti yönetememe. Bazı çevrelere teslim olma" ifadeleriyle değerlendirdi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise Karar TV YouTube kanalının yayınında, "İddialar çok vahim. Ortaya çıkanlar tam bir rezalet. Bu iç içe geçmişlik, hele kokain meselesi. Bir devletin derini, sığı olmaz" değerlendirmesini yaptı.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan da, Halk TV'de yaptığı açıklamada, yaşananların 90'lı yılları hatırlattığını söyleyerek "Bunların tekrar tezahür etmesi ülkemiz adına çok üzücü bir durum" dedi.

AKP Sözcüsü Çelik'ten muhalefete tepki

AKP Sözcüsü Ömer Çelik ise Sedat Peker'in sözleri sonrası muhalefetten gelen eleştirilere tepki göstererek, "İçişleri Bakanımızı, kabinemizi ve partimizi bir suç örgütü üyesinin laflarıyla hedef alanları şiddetle kınıyoruz. Suç örgütü üyelerini siyaset ve muhalefet yapmanın referansı kabul edenleri kınıyoruz" dedi.

9 Nisan'da İstanbul merkezli birçok ilde, Sedat Peker'in de aralarında bulunduğu 63 kişiye yönelik "organize suç örgütü" operasyonu başlatıldı ve operasyonda 52 kişi gözaltına alındı.

Peker'in liderlik ettiği iddia edilen 63 kişinin; "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak", "nitelikli yağma", "gasp", "rüşvet", "yaralama", "tehdit" ve "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" gibi birçok suça karıştığı belirlendi.

Peker'in Beykoz'daki villasında da arama yapıldı ancak iddialara göre Peker yurt dışında olduğundan yakalanamadı.

Kuzey Makedonya sınır dışı etmişti

Sedat Peker, 2019'da yerleştiği Kuzey Makedonya Cumhuriyeti'nde 18 Ocak'ta gözaltına alınıp, sınır dışı edilmiş ve Kosova'ya gitmişti.

Balkan Insight adlı internet sitesine konuşan Kosova yetkilileri, Peker'in Kosova pasaportu olmadığını, kendisine geçici oturum izni verildiğini söylemişlerdi.

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti'nde 7 Nisan'da Sedat Peker dahil yabancı suç örgütü lider ve üyelerine sahte evrak düzenlediği belirtilen 9 polis tutuklandı. Operasyondan bir gün önce muhalefet hükümeti suçlara ortak olmak ve yönetmekle suçlamıştı. Ana muhalefet partisi lideri Hristijan Mickoski, Sedat Peker adına da Djadin Ademovski adıyla sahte kimlik ve pasaport düzenlendiğini iddia etmişti.

Türkiye'de 2007 yılında "organize suç örgütü liderliğinden" hüküm giyen ve 2014'te cezaevinden tahliye edilen Peker, 2016 yılında sokağa çıkma yasaklarının ve şiddetin sona ermesi için "Bu Suça Ortak Olmayacağız" bildirisi yayımlayan Barış Akademisyenlerini "Oluk oluk kanlarınızı akıtacağız ve kanlarınızla duş alacağız" sözleriyle tehdit etmişti.

Peker hakkında İstanbul Anadolu Adliyesi 20'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açılmıştı. Davada sözleri "ifade özgürlüğü" kapsamında değerlendirilen Peker, beraat etmişti.