Nasıl gelişti?
Taksim Gezi Parkı protestoları

Son güncelleme: 2 HAZİRAN 2013 - TSİ 10:17
Son güncellemeleri görmek için sayfayı yenileyin ya da javascript yazılımını yükleyin
 1. BBC Türkçe'nin Gezi Parkı protestosuyla ilgili canlı anlatımına hoşgeldiniz.

 2. İstanbul'da Gezi Parkı'nda ağaçların kesilerek yerine alışveriş merkezi inşaasına karşı başlayan bir eylemdi. Türkiye'nin büyük bölümüne yayıldı.

 3. Son ayrıntılar haberimizde...

 4. Uluslararası ajansların kameralarından İstanbul'da bugün yapılan Gezi Parkı protestoları..

 5. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül protestolarla ilgili, "Güvenlik güçlerimiz, görevlerini yerine getirirken her zamankinden daha fazla ihtimam göstermeli, müdahalelerinde ölçülü olmaya dikkat etmeli, üzücü görüntülerin ortaya çıkmasına izin vermemelidir" dedi.

  Gül açıklamasında, "Taksim'de bir kaç günden bu yana devam eden ve maalesef dün itibarıyla kaygı verici bir noktaya gelen olayların yatışması için hepimize düşen, daha fazla olgunluktur" ifadelerine yer verdi.

 6. SON DAKİKA

  SON DAKİKA: POLİS TAKSİM MEYDANI VE GEZİ PARKI'NDAN ÇEKİLİYOR

 7. İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Türkiye'deki yetkililere itidal çağrısında bulundu ve 'ayrım gözetmeksizin biber gazı kullanılmasından kaçınılmasını' istedi.

 8. Polis Taksim meydanından çekilirken, göstericiler tarafından yuhalanıyor.

 9. Taksim meydanındaki eylemcilerin sayısı artıyor. Yer yer polisle gerginlik yaşanıyor.

 10. SON DAKİKA

  Taksim'de kargaşa görüntüleri... Polis, Taksim meydanında toplanan protestoculara bir kez daha biber gazıyla müdahalede bulundu. Eylemciler İstiklal caddesi tarafına doğru yöneldi.

 11. Müdahale sonrası geri çekilen göstericiler İstiklal caddesi tarafından yeniden Atatürk Kültür Merkezi tarafına doğru ilerliyor.

 12. Bazı polis panzerlerinden göstericilere su sıkılırken bazı göstericiler de panzerlere taş atıyor.

 13. İstanbul'daki protesoculara destek verenler bugün Londra Hyde Park'ta toplandı.

 14. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İlim Yayma Cemiyeti Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada bir kez daha protestolara değindi.

  Cumhuriyet Halk Partisi’ne yüklenen Erdoğan, ''CHP'ye diyorumki bu tür provakasyonların içine girme. Beşiktaş'tan itibaren doğabilecek her türlü olayın faturası senindir'' dedi.

  ''CHP'nin çok dikkatli olması gerekir'' görüşünü dile getiren Erdoğan şöyle devam etti:

  ''Çözüm süreci içinde bu tür adımın atılması düşündürücüdür. Sabahtan akşama kadar uydurulan haberlerin haddi hesabı yok. Aynı CHP bu yayalaştırma projesine imza koydu.” “Böyle cümbüş olur da MHP bunun gerisinde kalır mı? Meşrebinin, ideolojisinin hiç uyuşmayacağı kişilerin yanında duruyor'' sözleriyle MHP’yi de eleştiren Erdoğan medyayı da hedef aldı:

  ''Malum medyada kışkırtmalar dizboyu. Dünya medyalarını örnek gösteriyorlar. Onlar önce kendilerine baksın.''

 15. İçişleri Bakanlığı'ndan açıklama: "Orantısız güç kullandığı belirlenen personel hakkında gerekli yasal işlemler yapılacaktır."

 16. Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de, Türkiye'deki Gezi Parkı protestolarına destek için gösteri yapıldı.

 17. Lahey'deki göstericiler polisin Taksim'deki müdahalesini protesto ediyor. Konuşmalarda, polisin halka yönelik tutumunun "kabul edilemez" olduğu vurgulanıyor. "Hükümet istifa", "Taksim yalnız değildir" sloganları atılıyor.


 18. Avustralya'nın en büyük şehri Sydney'de toplanan Türk toplumu üyeleri Gezi Parkı protestolarına desteklerini gösterdi.

 19. Taksim meydanındaki göstericilerin sayısı sürekli artıyor. Meydanda hükümet kadar medyaya da tepki var. Sık sık, 'Satılmış medya' sloganı atılıyor.

 20. İtalya'nın Milan şehri de Gezi Parkı protesolarına destek gösterisine sahne oldu.

 21. Sanatçılar alkışlarla Taksim meydanına girdi.

  Muhteşem Yüzyıl'ın Kanuni'si Halit Ergenç, Binbir Gece'nin Şehrazat'ı Bergüzar Korel, Mehmet Ali Alabora, Levent Üzümcü, Pınar Öğün sanatçılar arasında..

 22. Rusya'nın başkenti Moskova'da da dayanışma eylemi gerçekleştirildi.

 23. Ankara'dan binlerce göstericinin Kızılay meydanına girdiği, ancak polisin müdahalesi ve çatışmaların sürdüğü haberleri geliyor.

 24. Bir başka dayanışma eylemi de Avusturya'nın başkenti Viyana'da gerçekleşti. (Fotoğraf: Alper Kalaycıoğlu)

 25. ANKARA'DA SON DURUM: Yüksel Caddesi'nde bulunan Hürriyet Daily News Gazetesi Ankara Temsilcisi Serkan Demirtaş BBC Türkçe'ye şunları aktardı:

  ''Gençler Kızılay'da toplandıkça polis havadan ve karadan biber gazıyla müdahale ederek eylemcileri uzaklaştırdı. Gençlerin bazıları polis müdahalesine taşla karşılık verdi. Yüksel Caddesi'nde ve ara sokaklarda barikatlar kuruldu. ''Hükümet istifa, haklıyız, direneceğiz, kazanacağız'' sloganları duyuluyor sıklıkla.

  ''Ankaragücü, Gençlerbirliği başta olmak üzere spor takımlarının destekçileri, üniversite öğrencileri ve devlet tiyatrosu sanatçıları da göstericiler arasında. Dikkat çekici bir yardımlaşma görülüyor. Gönüllü sağlık ekipleri, gazdan etkilenenlere yardım ediyorlar, tıp fakültesi öğrencileri burada. Eylemcilere, biber gazına karşı su, limon desteği sağlanıyor. Meclis'in önünde, Akay kavşağında da olaylar var. ''

 26. Ankara'da Kızılay meydanı başta olmak üzere gösteriler sürüyor. Polisin göstericilere müdahalesi sonucu yaralananlar var.

 27. Samsun'da gösteri düzenleyen binlerce kişi Samsun-Sinop yolunu trafiğe kapattı.

  Fotoğraf: Twitter kullanıcısı Kübra Bayrak


 28. Gaziantep'te de dayanışma gösterileri düzenleniyor. (Fotoğraf: Çetin K. / Twitter)

 29. Antalya'da Cumhuriyet meydanında gerçekleştirilen dayanışma eylemine onbinlerce kişi katılıyor.

 30. İnsan Hakları İzleme Örgütü Human Rights Watch'dan açıklama: " Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın hükümeti polis şiddetini ve protestolara karşı orantısız güç kullanılmasını sona erdirmeli. Yetkililer barışçıl protestoların ve ifade özgürlüğünü koruma altına almalı."

 31. SON DAKİKA: Beşiktaş'ta polisin eylemcilere müdahale ettiği haberleri geliyor. İstanbul'dan Rengin Arslan, binden fazla göstericinin, destek amacıyla Taksim Meydanı'ndan ayrılıp Beşiktaş'a yöneldiklerini aktarıyor.

 32. Adana'da polisin göstericilere müdahalesi ardından çatışma başladı. Çatışmaların kent merkezinde Gazipaşa bulvarı çevresinde yoğunlaştığı bildiriliyor.

  Fotoğraf: @artıkbenvarım adlı twitter kullanıcısı

 33. Cenk Başlamış, Gezi Parkı Protestosu'na katılan protestocuların geçirdiği Cumartesi günü üzerine izlenimlerini aktarıyor.

 34. Muğla'nın Bodrum ilçesine bağlı Gümüşlük beldesinde tatilde olduğu belirtilen Nejat İşler, Gezi Parkı protestolarına destek için eylem yaptı. İşler, üzerinde "Her yer Taksim", "Her yer direniş" yazılı kartonlarla sahildeki meydanda yürüdü.


 35. Ankara'da protestolar Kızılay meydanında devam ediyor.

 36. İndir


  İngiltere'nin başkenti Londra da bir Gezi Parkı dayanışma gösterisine sahne oldu. Hyde Park'ta başlayan gösteriye gelenler tezahüratlarda bulunup daha sonra halay çekti. Bu video gösterilerin başladığı saatlerde Hyde Park'ta çekildi.
 37. İçişleri Muammer Güler, Gezi Parkı protestolarında 79 kişinin yaralandığını, 939 kişinin de gözaltına alındığını açıkladı.

 38. İstanbul'un Bakırköy ilçesinde dün gece ve sabah erken saatlerinde gerçekleştirilen protestolara bugün de devam ediliyor. Özgürlük Meydanı'nda düzenlenen eylemde Taksim meydanına gitme çağrıları yapılıyor.

 39. Eskişehir'de yayınlanan Sakarya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ali Baş, BBC Türkçe'ye kentte yaşanan olaylarla ilgili bilgi verirken, en şiddetli çatışmaların dün gece yaşandığını, Anadolu Üniversitesi yakınlarındaki Bağlar Caddesi'nde caddeyi trafiğe kapatan polisin çoğu öğrenci olan eylemcilere biber gazıyla müdahale ettiğini, yaklaşık 100 kişinin gözaltına alındığını söyledi.

  Baş şöyle devam etti:

  ''Bugün saat 18 civarında üniversite caddesindeki bir alışveriş merkezinin önünde bir araya geldiler, toplanmaya başladılar, 19 civarında AKP il binasına doğru yürüyüşü geçti, 10 bini aşıyor, 20 bine yakın olduğunu söyleyenler var. AKP binasına 400 metre kala polis barikat kurdu. Göstericilerin geçmesine izin vermedi. Göstericiler basın açıklaması yapıp dağılacaklarını söylediler, yapılan pazarlık sonucu polis barikatı geriye çekti, basın açıklamasından sonra dağılmaya başladı.''

  Daha sonra dağılmak istemeyen bir grupla polis arasında çıkan gerilimin çatışmaya döndüğü, polisin biber gazlı tazyikli su sıktığı, göstericilerin ara caddelerde barikat kurdukları anlaşılıyor.

  BBC Türkçe'nin görüştüğü bir eylemci ise, şu anda 10 civarında kişinin toplandığı ve gösterinin sürdüğünü söylüyor.

 40. Suriye Enformasyon Bakanı Ümran el-Zu'bi: "Erdoğan, Türk halkının sahip olduğu medeniyeti yok ediyor. Türk halkının istekleri bu şiddeti hak etmiyor. Erdoğan şiddet içermeyen yöntemler kullanamayacaksa istifa etmeli."


 41. Ankara'da protestolar Kızılay Meydanı'nda devam ediyor.

 42. İçişleri Bakanı Muammer Güler, Cumartesi gününde ülke çapında 90 farklı protestonun patlak verdiğini açıkladı.

 43. Adana’da gün boyunca yaşanan çatışmalardan göstericiler eylemlerini sürdürüyor. Kentin bazı noktalarında göstericiler sokakları trafiğe kapatmış durumda. Kenan Evren Bulvarı, Ordu Caddesi, Yeşilyurt Mahallesi, İller Bankası civarı, Turgut Özal Bulvarı, Gazi Paşa Bulvarı, Ordu Caddesi, Vali yolu, Kasım Gülek Köprüsü, Hastaneler Kavşağı gibi merkezlerde eylemlerin devam ettiği bildiriliyor. Bazı mahallelerde de insanların balkonlardan tencere, tavaları birbirine vurarak eylem yaptığı aktarılıyor. Fotoğraf: Twitter kullanıcısı @dumperellas

 44. Ankara Tabip Odası basın açıklamasında "Ankara'da gün geceye dönmeden 15'i ağır toplam en az 414 kişinin yaralı olduğunu" söyledi.

 45. ''Kızılay'dayız. Gazdan gözümüzü açamıyoruz, apartmanlara sığındık. Eylemcilerin Kızılay meydanında işgali devam ederken, polis, biber gazı attı. Dağıldılar ama eylemcilerin birazdan yeniden toplanması beklenebilir.''

  Serkan Demirtaş, Hürriyet Daily News Ankara Temsilcisi

 46. Polis, Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi önünde toplanmak isteyen gruba biber gazı ile müdahale ediyor. Eylemciler Barbaros Bulvarı, Çırağan Caddesi ve Dolmabahçe yönünde ara sokaklara kaçıyor.

 47. Barbaros Bulvarı, İnönü Stadı Civarı, Fındıklı, Dolmabahçe ve Kabataş'ta olaylar devam ediyor.

 48. ABD Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Laura Lucas barışçıl halk gösterilerinin demokratik ifadenin bir parçası olduğunu söyledi ve "kamu yetkililerinin sorumlu ve soğukkanlı davranmalarını bekliyoruz." dedi.

 49. Ankara'da Olgunlar Sokak ve Sakarya Caddesi'nde protestocular ve polis arasında çatışmalar sürüyor. Kızılay Meydanı tüm yönlerden trafiğe kapatılmış durumda.

 50. Twitter sosyal paylaşım sitesinde #Tayipİstifa hashtag'i dünya çapında bir numaralı en çok konuşulan konu (trending topic) oldu.

 51. Dolmabahçe'de trafiğin kontrollü bir şekilde akmasına izin veriliyor.

 52. Beşiktaş'ta halk evlerinin camlarından alkışlarla ve tencere tava çalarak eylemlere destek veriyor. Bazı sokaklarda "hükümet istifa" sloganları atılıyor.

 53. Ankara'da Tunus Caddesi'nde bulunan bir grup Kızılay'a doğru yürüyüşe geçerken Atatürk Bulvarı'nda çatışmalar devam ediyor.

 54. Geceyi Gezi Parkı'nda geçirmek isteyen protestocular, parkın çevresinde barikat kurdu.

 55. İsminin açıklanmasını istemeyen bir okuyucumuz "Polis Beşiktaş'ta zar zor kaçıp içeri sığındığımız apartmanların kapılarını tekmeliyor. Neredeyse 72 saattir ordayım
  apartman kapısını kıramadılar." diyor.

 56. Antalya'da eylemciler AKP binasının etrafında kalmakta direniyor.

 57. Ankara'da Tunus Caddesi'nde polisle eylemciler arasında çatışmalar devam ediyor. "Her yer Taksim her yer direniş", "Faşizme karşı omuz omuza" sloganları atılıyor.


 58. Eylemciler, Başbakanlık ofisinin de bulunduğu Dolmabahçe yakınlarında polisle çatışıyor.

 59. Ankara'da eylemciler Amerikan Büyükelçiliği yakınlarında polisle çatışıyor.

 60. Antalya'da eylemcilerin büyük çoğunluğu dağılırken bir grup Cumhuriyet Meydanı'na gidiyor.

 61. İsminin açıklanmasını istemeyen bir okuyucumuz "[Evim] birinci katta ve evimde sığınan insanlar da var, ışıkları kapattık, sessizce bekliyoruz. Beşiktaş'ta başıma gelenler korkunç ötesiydi; nasıl hayatımı kurtardım bilmiyorum." diyor.


 62. Amerika Birleşik Devletleri'nin Boston şehrinde de bugün Gezi Parkı protestolarıyla dayanışma gösterisi yapıldı. (Fotoğraf: Iraz Topaloğlu)

 63. İstanbul'da güneşin doğmasına az vakit kala Taksim Meydanı hâlâ dolu. Gezi Parkı çevresinde yakılan ateşlerse söndürülüyor.

 64. Mersin'de çatışmalar sonlandı. İzmir'de ise genel olarak durgun bir hava var.

 65. Taksim anıtı çevresinde pek çok kişinin geceyi çimlere veya yere yatarak geçirdiği görülüyor. Taksim Meydanı'na sakin bir hava hâkim.

 66. Bir başka Gezi Parkı dayanışma gösterisi de İspanya'nın Barselona şehrinde yapıldı. (Fotoğraf: Deniz Kızılırmak)

 67. Redhack (Kızıl Hackerlar) grubu, İzmir Polis Moral Eğitim Merkezi Müdürlüğü internet sitesine siber saldırı hazırlığı içinde olduğuna dair Twitter'da paylaşımlar yapıyor.

 68. Avustralya'da yayınlanan Green Left Weekly'de yazan Zekeriya Ayman: "Gezi Parkı direnişi, Türkiye halkı için bir dönüm noktası. On yıllardan sonra bir kez daha güçlerini hissediyorlar."

 69. Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve İsveç, Türkiye'de bulunan vatandaşlarını protestoların yapıldığı alanlara gitmemeleri yönünde uyardı.

 70. İstanbul Taksim Meydanı'nda bir grup eylemci Cumhuriyet Anıtı yanında ve meydanın çeşitli yerlerinde tahta parçalarını ateşe verip ateşin etrafında toplanarak slogan atıyor ve şarkılar söylüyor.


 71. Bir başka Gezi Parkı direnişine destek gösterisi Avustralya'nın Melbourne şehrinde yapılıyor. Destekçiler Victoria Eyalet Kütüphanesi'nin önünde toplandı. (Fotoğraf: Serpil Senelmiş)

 72. Avustralya'nın Brisbane şehrinde yapılan dayanışma gösterisi, Atatürk anıtının önünde gerçekleşiyor. (Fotoğraf: Ozan Tortop)

 73. İstanbul'un çeşitli yerlerinde; özellikle de Barbaros Bulvarı, Beşiktaş Meydanı, ve Dolmabahçe yakınlarında İstanbul Büyükşehir Belediyesi temizlik çalışmaları başlattı. Yollar yeniden trafiğe açılıyor.

 74. Bursa'da bir grup protestocu dün gece Valilik binasını taşladı. Çevik kuvvet eylemcilere biber gazı ile müdahale etti.

 75. Gezi Parkı'nda bulunan Evrensel Gazetesi muhabiri Erdal İmrek: "Yağmur başladı. Ateşler yakıldı. Bir yandan da halen Taksim'e gelenler var."

 76. Göstericiler sabah erken saatlerde Taksim meydanı ve İstiklal Caddesi'nde temizlik yaptı.


 77. Avustralya'nın Sydney şehrinde Gezi Parkı protestolarına desteklerini göstermek isteyenler ünlü Opera Binası önünde toplandı. (Fotoğraf: Can Yalçınkaya)


 78. Çin'in Şanghay şehrinde de Gezi Parkı protestolarına destek verenler toplandı. (Fotoğraf: Levent Uluçer)

 79. Taksim Gezi Parkı'nın yıkılarak yerine alışveriş merkezi yapılması girişimlerine protesto amacıyla başlayan, ancak polisin müdahalesinin ardından AKP karşıtı en büyük sokak hareketine dönüşen eylemlerle ilgili canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik.

  Eylemle ilgili diğer gelişmelerin ayrıntılarına ve yeni canlı anlatım sayfalarımıza www.bbcturkce.com'un yanısıra sosyal medyada da ulaşabilirsiniz.

  Twitter adresimiz: @bbcturkce
  Facebook adresimiz: facebook.com/bbcturkceservisi

Gezi Parkı protestosu

Son güncelleme:1 HAZİRAN 2013
 • Gezi Parkı'nda ağaçların kesilmesi girişiminin tetiklediği eylemler 5. gününde
 • Bir kaç bin kişiyle başlayan eylemler Türkiye'nin büyük bölümüne yayıldi.
 • İçişleri Bakanlığı'na göre, cumartesi günü 90 ayrı gösteri düzenlendi
 • Yüzlerce yaralı var, 900'den fazla gözaltı.
 • Avrupa ve ABD'de çok sayıda kentte destek eylemleri düzenlendi.
 • Başbakan Erdoğan, eylemlerin beşinci gününde geri adım atmayacakları mesajı verirken, eylemlere son verilmesini istedi, protestoların ideolojik olduğunu savundu.
 • Polis, TSİ 15:45 civarında Taksim Meydanı ve Gezi Parkı'ndan çekilmeye başladı. Çekilme 16:30'da tamamlandı, göstericiler meydana girdi.

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.