Nasıl gelişti?
Antakya: 'Gösterilerde 22 yaşındaki genç yaşamını yitirdi'

Son güncelleme: 4 HAZİRAN 2013 - TSİ 02:49
Son güncellemeleri görmek için sayfayı yenileyin ya da javascript yazılımını yükleyin
 1. Türkiye'de hükümetin İstanbul'da Gezi Parkı'nın yerine alışveriş merkezi inşaası planlarının tetiklediği gösteriler altıncı gününde girdi. BBC Türkçe'nin gelişmeleri aktardığı canlı anlatımına hoş geldiniz.

   

 2. Olaylar dünya basınında yoğun şekilde irdeleniyor. Alman basını, haftasonu yaşananları yeni bir dönemin başlangıcı olarak görüyor.

 3. Suriye basınında ise, Erdoğan Baas partisinin yayın organının hedefinde.

 4. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun randevu talebine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den olumlu cevap geldi. Kılıçdaroğlu saat TSİ 18.00’da Çankaya Köşkü’nde Gül’le bir araya gelecek.

 5. Bünyesinde çeşitli demokratik kitle örgütlerini ve meslek odalarını barından Taksim Dayanışması saat 19.00'da Taksim meydanında eylem yapılacağını duyurdu. Platform'un açıklamasında şöyle denildi:

  "Taksim Dayanışması olarak devletin uyguladığı bu şiddeti teşhir etmek ve altı gündür süren direnişimizin talep ve şartlarını yeniden ilan etmek için bugün saat 19:00’da Taksim Meydanı’nda buluşuyoruz."

 6. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün açıklamalarında, Başbakan Erdoğan'dan daha farklı bir üslup ve dikkat çekici örtülü bir 'demokrasi tanımı' uyarısı var.

   

 7. Ankara Üniversitesi öğretim üyeleri ve öğrencileri Cebeci Kampüsü'ndan Kızılay meydanına doğru yürüyüşe geçti. Ankara'da Kızılay Meydanı çevresindeki sokaklarda polisle göstericiler arasında yer yer çatışmalar yaşanıyor.

  Fotoğraf: Twitter kullanıcısı @601sokak


 8. Ankara'daki çatışmalarda polis tazyikli su kullanıyor.

 9. DİSK (Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu) tarafından son yaşanan olaylarla ilgili yapılan açıklamada konfederasyonun yaşananlar karşısında eylemlere başlayacağı belirtildi. DİSK Başkanlar Kurulu alınan kararların hayata geçirilmesi doğrultusunda eylem programını oluşturacak. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Eylemlerin ilk aşamasında, AKP faşizmine ihtar amacıyla yarın (4 Haziran 2013, Salı) saat 12:00-14:00 arasında tüm işyerlerinde ve alanlarda bildiriler okunacak. Çarşamba gününden itibaren AKP faşizmine karşı ihtar eylemleri yaygınlaştırılarak sürdürülecektir."

 10. Borsa İstanbul, Pazartesi gününü büyük düşüşle kapattı. Borsa bir günde %10,47 oranında değer kaybetti. Pazartesi günü ayrıca Lira, hem Dolar, hem de Euro karşısında değer kaybetti. Euro karşısında Cuma günü değeri 2,35 olan Türk Lirası günü 2,46 seviyesinde kapattı. Lira Dolar karşısındaysa 1,89 seviyesine geriledi.

 11. İstanbul'un birçok semtinde bu akşam eylemler düzenlenecek.

 12. Gezi Parkı ve Taksim meydanında bulunan göstericilerin sayısı artmaya başladı.

 13. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Barack Obama hükümetinin Türkiye’de protestoculara uygulanan baskıdan çok endişeli olduğunu söyledi. Kerry, yetkililere itidal çağrısında bulunurken, tarafların şiddete başvurmaktan kaçınmasını istedi.

  Dışişleri Bakanı, Amerika’nın durumu yakından takip ettiğini; polis tarafından “aşırı şiddet uygulanmasından rahatsız olduğunu”, yaralananların miktarından da “endişe duyduğunu” söyledi. Kerry son olarak ifade özgürlüğünün demokrasilerin vazgeçilmez bir parçası olduğunu belirtti.

 14. İstiklal caddesinde bir grup avukat, Taksim meydanına doğru yürürken üzerinde 'Gaz bombası kimyasal silahtır yasaklansın' yazılı pankart taşıdı.

 15. Gezi Parkı ve Taksim meydanındakiler şu dakikalarda park ve alanda kutlama havasının hakim olduğunu aktarıyor.

  Fotoğraf: Twitter kullanıcısı @sivilalan

 16. KILIÇDAROĞLU: GÜL'E YETKİLERİNİ HATIRLATTIM

  Türkiye'de Taksim merkezli sokak gösterileri devam ederken, ana muhalefet partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüştü.

  CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Çankaya Köşkü'nden ayrılırken yaptığı açıklamada, Gül'ün bugün yaptığı açıklamanın "önemli" olduğunu söyledi.

  Gül'ün, iki kez kamuoyuna çağrı yaptığını hatırlattığını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Sayın Cumhurbaşkanı'na yetkileri olduğunu söyledim" dedi.

  Polisin orantısız güç kullandığını belirten CHP lideri, "Taksim'de Gezi Parkı'nda ağaçları korumak isteyen gençlerin üzerine biber gazıyla gitmek hangi demokraside var" dedi.

  Kılıçdaroğlu, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Fas'a hareket etmeden önceki açıklamalarına da değinerek şöyle konuştu: "Eğer siz 'toplumun yüzde 50'si de benim kontrolümde, ben onları istediğim zaman sahaya sürerim, bir meydan savaşı çıkar ortaya' diye tehdit ediyorsanız bunun adı demokrasi değildir. Bu ancak diktatörlerin kullanacağı bir dildir."

 17. Gazeteci-akademisyen Altuğ Akın:

  ''İzmir, Gündoğdu meydanı dünden daha kalabalık. Dün gece 24'ten sonra yasanan polis siddetine karşı öfke var, bu akşam da benzer olayların yaşanmaması için uyarılar yapılıyor.''

   

 18. Sosyal medyada tepki alan firmalardan biri olan Starbucks kamuoyu açıklaması yaptı.

  Şirket, "Taksim Gezi Parkı’nda yaşanan olayların başladığı ilk anlardan itibaren sosyal medyada oluşan bilgi kirliliğinin aksine, Starbucks mağazalarının kapılarının herkese açık tutulduğunu" söyledi. Starbucks ayrıca açıklamasında, "mağazalarımıza yapılan ve can güvenliğini tehdit eden fiziki saldırıların tekrar yaşanmamasını temenni ediyoruz" dedi.

 19. Ankara'dan gazeteci Sinan Onuş:

  ''Öğlen 12'den beri çatışmalar sürüyor. Kolej, Sıhhıye Demirtepe'den yaklaşık 3 bin kişi meydana girmeye çalışıyor. Polis aralıksız gaz ve su sıkıyor. Bir noktada Kızılay'a 300 kişi girdi, ancak ''hükümet istifa'' diye slogan atmaya başlayınca polis tarafından dağıtıldılar. Çankaya'yı Kızılay'a bağlayan Atatürk Bulvarı açık. Çatışma başladığında çok sayıda ambulans çıkıyor ara sokaklardan.'

 20. DHA'nın görüntülerine göre, Dolmabahçe'deki İnönü Stadı'nın önünde polis, stadın bir başka köşesinde bulunan göstericilere "dağılın" uyarısı yaptı. Yapılan anonsta "Taksim'e gidebilirsiniz, böyle bir yasak yok" dendi.

 21. Beşiktaş'da polis megafonlarından eylemcilere "dağılın" açıklaması yapıldı. Associated Press'in DHA üzerinden geçtiği görüntülerde yapılan açıklamada ''Beşiktaş'ta toplanan grup size sesleniyorum, günlerdir yapılan şiddet eylemleri size ve İstanbul'umuza zarar vermektedir... Bulunduğumuz alanı terkedin. Yapmış olduğunuz eylem kanunsuz bir eylemdir. Dağılmadığınız takdirde zor kullanılarak, tazyikli su ve gaz kullanılarak dağıtılacaksınız. Lütfen Taksim istikametine doğru dağılın" dendi...

 22. Regent Üniversitesi'nden Prof. İbrahim Sirkeci, Türkiye'de yaşanan olaylara ekonominin penceresinden baktı...

 23. Yunanistan’ın başkenti Atina’da Türk konsolosluğu yakınlarında Türkiye’deki eylemlerle destek amacıyla bir gösteri düzenlendi. Yaklaşık 2000 kişinini katıldığı gösteride yapılan açıklamada ‘Türkiye’deki direnişi destekliyoruz’ dendi. Eylemin video haberi birazdan BBC Türkçe sayfasında yayınlanacak.

 24. İndir


  Yunanistan’ın başkenti Atina’da Türk konsolosluğu yakınlarında Türkiye’deki eylemlerle destek amacıyla bir gösteri düzenlendi. Yaklaşık yüzlerce kişinin katıldığı gösteride yapılan açıklamada ‘Türkiye’deki direnişi destekliyoruz’ dendi.
 25. Londra'nın merkezindeki Trafalgar Meydanı'nda birkaç yüz kişi, "AKP istifa", "Faşizme karşı omuz omuza" sloganları atıyor.


 26. Ankara'dan isminin açıklanmasını istemeyen bir okuyucumuz: "Bir grup [eylemci] var (…) aşağı gidene malzeme veriyor, yukarı çıkana çöp poşeti veriyor 'çöpleri toplayın' diye"

 27. Adana’da göstericiler Sular Meydanı ve baraj tarafından kentin göbeğindeki Atatürk Parkı’na yürüyor. Binlerce kişinin toplandığı alanda polisin bulunmadığı belirtiliyor. Alanda sık sık ‘hükümet istifa’ sloganları atılıyor.

  Fotoğraf: Twitter kullanıcısı @BurdayiK

 28. İzmir'deki eylemde taşınan pankartlardan biri...

  Fotoğraf: Twitter kullanıcısı @msinancam


 29. Türkiye'deki protestolara destek vermek isteyen birkaç yüz kişi Londra'daki Trafalgar Meydanı'nda bugün bir kez daha bir araya geldi. (Fotoğraf: Ayşegül Şahin)

 30. Sosyal medya uzmanı Emrah Güler, BBC Türkçe'den Emre Azizlerli'nin sorularını yanıtladı.

 31. Beşiktaş Çarşısı'ndaki birkaç yüz kişilik grubun temsilcileriyle polis arasında görüşmeler yapılıyor.

 32. İndir


  İstanbul Taksim'de Gezi Parkı'nda başlayan eylemlerde gecenin çökmesi ile tansiyon yeniden yükselirken, Reuters'ın gezi parkından akşam saatlerinde geçtiği görüntülere sakin bir tatil günü havası hakim.

  Çoğunluğu genç eylemciler çimlere oturup sohbet eder, şarkı söylerken görülüyor.

  Bayrak altında toplanan bir grup 'faşizme karşı omuz omuza' sloganı atarken Marmara Güzel Sanatlar Fakültesi imzasıyla açılan bir pankartta 'SAĞIRKEN beste, KÖRKEN resim, ÇAPULCUYKEN eylem' yazıyor.

  Meydana yakın kesimde barikatlarda çıkan bir yangın ise yine eylemcilerin müdahalesi ile söndürülüyor.

 33. Polis, Beşiktaş Çarşısı'ndan çekildi. Yüzlerce gösterici de Başbakanlık Ofisi'nden uzak durarak çarşı içinde tezahüratlarda bulunuyor.

 34. Fas'ı ziyaret eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'deki durumun sakinleştiğini söyledi.

  Rabat'ta yaptığı basın toplantısında aklıselimin ortama hakim olduğu kanaatini taşıdığını belirten Erdoğan, "Öyle zannediyorum ki birkaç gün içerisinde de tamamıyla bu normale dönecektir" dedi.

  "Zaten ülkenin genelinde başta İstanbul olmak üzere de böyle adeta her yer terörize edilmiş gibi bir hava da söz konusu değil" diyen başbakan "Ama birkaç gün içerisinde, ben dönene kadar herhalde tamamıyla bu iş bir çözüme kavuşmuş olacaktır" dedi.

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 'mesaj alınmıştır' açıklaması hakkında Erdoğan "Sayın cumhurbaşkanımız 'mesaj alınmıştır' derken neyi kastetti ben bilemem. Ben de bu sabah [basın mensubu] arkadaşlara sordum, 'Siz hangi mesajı aldınız' dedim, cevap veremediler." dedi.


 35. "Çayyolu'nda 20 dakkadır yürüyoruz kuyruğun sonunu görmedik." – Ankara'dan isminin açıklanmasını istemeyen bir okuyucu.

 36. Ankara’da çatışmalar devam ediyor. Gazeteci Sinan Onuş BBC Türkçe için Ankara’daki son durumu aktarıyor:

  ''Sıhhiye ve Kurtuluş’tan gelip öğleden beri Kızılay meydanını zorlayan grup an itibariyle hala Kızılay’a girmek için uğraşıyor. Polis, gaz bombası ve tazyikli suyla göstericileri dağıtmaya çalışıyor.''

  ''Farklı mahallelerde eylemler yapılıyor. Yaklaşık yarım saat önce Kuğulu Park’ta bulunan üç bin kişilik grup Kızılay’a gitmek isteyince polisle gazla müdahalede bulundu.''

  ''Bu arada Amerikan Konsolosluğu’nun bulunduğu sokakta bir bahçede bulunan sivil polislerin bilgi vermesi üzerine çevik kuvvet ekipleri yakınlardaki göstericileri gözaltına alıyor.''

 37. Antakya'da binlerce kişinin katıldığı eyleme polis Armutlu Mahallesi'nde müdahale etti.

 38. Guardian: "Türk protestocular New York Times'a tam sayfa reklam verebilmek için 55 bin dolar topladı."

  İngiltere'de yayınlanan Guardian gazetesi, 'Türk halkını temsil ettiklerini' öne süren üç kişinin Indiegogo kitle fonlaması internet sitesini kullanarak 1.300 kişinin bağışıyla New York Times gazetesine tam sayfa reklam verebilmek için 55 bin dolar topladığını yazıyor.

  Gazete, kampanyayı başlatan Murat Aktihanoğlu, Oltaç Ünsal ve Duygu Atacan'ın "hiçbir kurum, kuruluş veya partiyle" bağı olmadıklarını söylediklerini yazıyor.

  Guardian ayrıca kampanya sayfasında yazılan hedef tanımında üçlünün "Dünyanın Türkiye'de olanları Türklerin ağzından duymasını istiyoruz. (…) Ülkemize gerçek demokrasi gelmesi için biz baskı uygularken dünyanın bize destek vermesini istiyoruz." dediğini aktarıyor.

  Bu haber yazıldığında sitede toplanan para 65 bin doları geçmişti.

 39. BBC'nin önde gelen programlarından Newsnight'ın editörlerinden Paul Mason, Türkiye'de son bir kaç gündür devam eden gerilimi ve çatışmaları değerlendirdi.

 40. SON DAKİKA

  Antakya'da salı günü düzenlenen gösteriler sırasında bir kişi hayatını kaybetti.

  CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Abdullah Cömert adlı 22 yaşındaki bir gencin hayatını kaybettiğini duyurdu.

  Diğer bir Hatay milletvekili Refik Eryılmaz da, Antakya’daki çatışmalarda yaralanan bir gencin öldüğünü açıkladı.

  BBC Türkçe kendisine ulaştığı sırada, Antakya Devlet Hastanesi’nin Acil Servisi’nde bulunduğunu söyleyen Hatay Tabip Odası Başkanı Selim Matkap, ''Ölüm olayı doğru'' dedi.

 41. Hatay Valiliği, Abdullah Cömert adlı gencin 'kimliği henüz belirlenemeyen bir kişinin açtığı ateş sonucu' hayatını kaybettiğini doğruladı.

  Valilik açıklamasında, Cömert'in ağır yaralandıktan sonra getirildiği hastanede yaşamını yitirdiği belirtildi.

  Hatay Valiliği, olayın TSİ 23.35 sıralarında, merkeze bağlı Armutlu Mahallesi'nde meydana geldiğini, olayla ilgili güvenlik güçleri tarafından geniş çaplı inceleme başlatıldığını duyurdu.

 42. Gazeteci Sinan Onuş, gece 01.00 itibariyle Ankara'da son durumu şöyle özetliyor:

  "Tunalı Hilmi Caddesi, Kuğulu Park bölgesinde kalabalık sloganlarıyla eylemlerine devam ediyorlar. Gruplar zaman zaman Bestekar Sokak taraflarına inerek kurulan barikatlardaki arkadaşlarına destek veriyor. Polisin Tunalı Hilmi Caddesi bölgesindeki göstericilere herhangi bir müdahalesi yok. Ancak Bestekar Sokak'ta polis zaman zaman gaz bombası atarak göstericileri taciz ediyor."

  "Kurtuluş bölgesinde çatışmaların şiddeti azaldı. Göstericiler kurdukları barikatlarla birlikte lastik yakmaya devam ediyor."

  "Ankara-Eskişehir Yolu bugün üçüncü kez trafiğe kapatıldı. Saat 00.30-01.15 arasında yol küçük bir grup tarafından gidiş ve dönüşlü bir kez daha trafiğe kapatıldı. Kızılay'da herhangi bir gösteri olmamakla birlikte Ankara'nın neredeyse her semtinde eylemler devam ediyor."

 43. Polisin, Antakya'da saatlerce çatışmaların yaşandığı Armutlu mahallesinden geri çekildiği bildiriliyor.

 44. Canlı anlatımımızı şimdilik kapatıyoruz, katkılarınızla gelişmelerin okurlarımıza ulaşmasına yardımcı olduğunuz ve bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

  Türkiye'deki gösteriler ve polisin müdahalesiyle ilgili diğer gelişmelerin ayrıntılarına ve yeni canlı anlatım sayfalarımıza www.bbcturkce.com'un yanısıra sosyal medyada da ulaşabilirsiniz.

  Twitter adresimiz: @bbcturkce
  Facebook adresimiz: facebook.com/bbcturkceservisi

   

TÜRKİYE SOKAKLARI

Son güncelleme:3 HAZİRAN 2013
 • Antakya'da Abdullah Cömert adlı 22 yaşındaki genç silahla vurularak hayatını kaybetti.
 • İstanbul'da Mustafa Kemal Mahallesi'nde kalabalığın içine giren bir aracın çarptığı Mehmet Ayvalıtaş adlı genç pazar gecesi hayatını kaybetmişti.
 • KESK grev kararı aldı. Grev Salı günü 12.00'de başlayacak.
 • Başbakan Erdoğan, Fas'a gitmeden önce yaptığı açıklamada, 'Arap baharı benzetmesi afaki' dedi.
 • Cumhurbaşkanı Gül, 'Demokrasi sadece seçimle olmaz' uyarısında bulundu.

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.