AKP - Cemaat geriliminin arkasında ne var?

Başlıca gelişmeler

  • 7 Şubat 2012 günü, İstanbul’da özel yetkili savcı Sadrettin Sarıkaya'nın, KCK soruşturması kapsamında MİT Müsteşarı Hakan Fidan, eski müsteşar Emre Taner, eski müsteşar yardımcısı Afet Güneş'i ifade vermeye çağırmasıyla AKP hükümeti ve Gülen cemaati arasında o zamana dek yaşanan en açık ve sert kriz başladı.
  • Savcının MİT yetkililerine Oslo’da PKK ile süren görüşmeleri soracağının anlaşılmasıyla olay büyüdü. Hükümet müdahale etti, savcı Sarıkaya'yı soruşturmadan aldı. Yeni bir yasa ile MİT görevlileri koruma altına alındı.
  • 13 Ağustos 2013 tarihinde, Fethullah Gülen hareketinin görüşlerini yansıtan Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı bir açıklama yaparak Cemaat hakkında öne sürülen başta "Gezi hareketinin arkasında Cemaat'in bulunduğu" olmak üzere 11 iddiaya cevap verdi. Bu iddiaların her biri hükümet ile Cemaat arasındaki gerilimin ana hatlarını sergiliyordu. Cemaat bu açıklamada siyasette hiç bir partiye angaje olmadığının altını çiziyordu.
  • Zaman gazetesi Kasım ayı ortasında bir manşet haberinde, Milli Eğitim Bakanlığı'nın dershaneler, etüt merkezleri ve tüm kursların bir an önce kapatılmasını öngören bir yasa taslağı üzerinde çalıştığını öne sürdü.
  • Bakanlık çalışmayı yalanlamadı ancak "Habere kamuoyunu yanlış yönlendirecek yalan unsurların monte edildiği görülmektedir." açıklamasını yaptı.
  • Dershanelerin kapatılması çalışmalarına ilişkin ilk değerlendirmesinde darbe dönemleri ile paralellikler kuran ve "Firavun aleyhinizdeyse doğru yoldasınız demektir" gibi sert ifadeler kullanan Fethullah Gülen dünkü son açıklamasında yumuşatıcı bir ton kullandı ve sabır çağrısı yaptı.
  • Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın dünkü kabine toplantısından sonra, dershaneler konusunun taraflarıyla görüşmeler yapılarak durumun yeniden değerlendirileceğini söylemesi, Cemaat'e yakın bazı yazarlar tarafından "yumuşama" olarak değerlendirildi.

Canlı

Son güncelleme 19 Kasım 2013

Bu canlı yayın sayfasında güncellemeler şu anda durdurulmuştur.