Erdoğan 'kirli operasyon' dedi; emniyette görevden almalar yaşandı

Başlıca gelişmeler

  • İstanbul'da dün sabah saatlerinde başlatılan yolsuzluk operasyonunda aralarında üç bakan çocuğu, yerel yöneticiler, bürokratlar ve ünlü işadamlarının da bulunduğu onlarca kişi gözaltına alındı.
  • Üç ayaklı olduğu belirtilen operasyonun bir boyutu İran asıllı İşadamı Rıza Zarrab'la ilgili. Zarrab'ın üç bakanla geliştirdiği ilişkiler ve rüşvet sayesinde Halkbank üzerinden İran'a yüksek miktarda para sevkiyatı ve altın kaçakçılığı yapıldığı iddia ediliyor.
  • Operasyonun diğer boyutunda Toplu Konut İdaresi (TOKİ) bulunuyor. Şüphelilerin 'İmar Yasası'na muhalefet, devlet malına zarar verme, rüşvet, kurul kararları ve belediye meclis kararlarına uymama' ithamlarıyla sorgulandıkları iddia ediliyor.
  • Operasyonun üçüncü ayağı ise Fatih Belediyesi ile ilgili. Rüşvet karşılığında İstanbul'daki tarihi yarımadada sit alanı arsalar için inşaat şirketlerine izin verildiği ve uzmanların uyarılarına karşın Marmaray'ın çökme tehlikesi pahasına bölgeye inşaat yapılmasına göz yumulduğu ileri sürülüyor.
  • 'AKP hükümeti ve Fettullah Gülen Cemaati arasındaki kavganın yansıması' olduğu şeklinde yorumlanan operasyonun ardından bugün İstanbul Emniyeti'nde bazıları operasyonu yönettiği belirtilen şube müdürleri görevden alındı. Müdürlerin 'operasyondan haberleri olmadığı için görevden alındığı' yönünde iddialar da var.

Canlı

Son güncelleme 18 Aralık 2013

Bu canlı yayın sayfasında güncellemeler şu anda durdurulmuştur.