Afgan seçimlerinde Karzai önde

Afganistan'da geçen hafta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminden gelen ilk rakamlar, Hamid Karzai'nin az farkla önde gittiğini gösteriyor.

Afganistan'da seçim görevlisi
Fotoğraf altı yazısı,

Afganistan'da kesin sonuçlar birkaç haftaya belli olacak.

Seçim Kurulu'na göre oyların %10'u sayılmışken, Karzai 212 bin, eski Dışişleri Bakanı Abdullah Abdullah ise 202 bin oy topladı.

Üstelik Karzai'nin başarılı olması beklenen eyaletlerden Kandehar ve Helmand'da sayım işlemleri hemen hemen hiç başlamadı.

Üçüncü ve dördüncü sıralarda 53 bin oyla Ramazan Beşerdost ve 15 bin oyla Eşref Gani Ahmedzay yer alıyor.

Kabil'deki bir BBC muhabiri sonuçların %35 civarında bir katılım oranına işaret ettiğini, bunun da 2004'teki ilk cumhurbaşkanlığı seçimlerine göre oldukça düşük olduğunu söylüyor.

Kurulun kesin sonuçları belirlemesi ise haftalar sürecek.

Resmi hakem olan Seçim Şikayet Kurulu, Seçim Kurulu'na soruşturması tamamlanıncaya kadar bekleme tavsiyesinde bulunmuştu.

Afganistan'daki cumhurbaşkanlığı ve vilayet seçimleri hakkında 800'e yakın hile ve usülsüzlük şikayeti yapıldı; bunlardan 54'ü çok ciddi olarak niteleniyor.

Adaylardan Abdullah Abdullah, oylamada Karzai lehine büyük usülsüzlük yapıldığını ve iddiaların Seçim Şikayet Kurulu'na aktarıldığını belirtmişti.

Ancak Abdullah bugün ilk sonuçların açıklanmasından önce halka sükunet telkininde bulundu.

"Afganları sabırlı olmaya ve sorumlu davranmaya çağırıyorum" diyen Abdullah, "İnsanların şiddete başvurmak istediklerini sanmıyorum." dedi.