Türkiye'ye 'El-Beşir notası'

Avrupa Birliği'nin, Sudan Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir'in ziyareti ile ilgili olarak Ankara'ya nota ilettiği haber verildi. Cumhurbaşkanı Gül ise konunun AB'yi ilgilendirmediğini söyledi.

Image caption El Beşir'in Türkiye'yi ziyareti geçmişte de tartışma yaratmıştı

Notada Türkiye'nin katılım sürecinde Avrupa Birliği politikalarıyla uyumlu olmayı taahhüt ettiğinin hatırlatıldığı haber veriliyor.

Sudan yetkilileri dün El-Beşir'in İstanbul'da Pazartesi günü yapılacak İslam Konferansı Örgütü toplantısı için Türkiye'ye gideceğini duyurmuştu.

'AB'yi ilgilendirmez'

Ömer El Beşir, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin hakkında tutuklama emri çıkarması sonrası ilk kez Türkiye'yi ziyaret edecek.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül notanın ardından yaptığı açıklamada ziyaretin AB'yi ilgilendirmediğini söyledi ve "İslam Konferansı Teşkilatı çerçevesi içerisinde yapılan bir toplantı bu. İkili bir ziyaret değil. Bunlar çok taraflı ziyaretler" dedi.

Gül, gazetecilerin, Avrupa Birliği'nin El Beşir'in İstanbul'a gidecek olması nedeniyle verdiği notayla ilgili sorusuna, gülerek ''Onlar ne karışırmış ki. Kim kime nota veriyormuş'' karşılığını verdi.

Cumhurbaşkanı Gül, El Beşir'in katılacağı İSEDAK toplantısının bölgesel bir toplantı olduğunu belirterek, "Milletlerarası bir örgütün üyeleri olarak herkes ziyaret ediyor. Dolayısıyla da herkesin böyle görmesi, böyle anlayışla davranması gerekir.'' dedi.

Türkiye taraf değil

Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, dün İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband ile birlikte düzenlediği basın toplantısı sırasında El Beşir ile ilgili bir soruya da yanıt vermişti.

Davutoğlu bu soruya, "Şimdiden Türkiye'nin herhangi bir lideri sınırlayıcı tavır takınması İslam Konferansı Teşkilatı bünyesinde ve uluslararası bir organizasyonda söz konusu değildir. Ama katılımcılar netleşince kamuoyu da bunu görecektir." yanıtını vemişti.

Dün Associated Press haber ajansına konuşan Türkiye dışişleri bakanlığından bir yetkili ise hakkındaki tutuklama emrine karşın Ömer El Beşir'in İslam Konferansı Örgütü toplantısına serbestçe katılabileceğini söylemişti.

Adının açıklanmasını istemeyen yetkili, Türkiye'nin Uluslararası Ceza Mahkemesi'ni kuran anlaşmaya taraf olmadığını ve Ömer El Beşir'i gözaltına alma gibi bir yükümlüğü ya da niyeti olmadığını belirtmişti.

Mahkeme, hem savaş suçları, hem de insanlığa karşı suç işlediği iddiasıyla, El Beşir hakkında tutuklama emri çıkarmıştı.

İslam Konferansı Örgütü'nün Pazartesi günkü toplantısına İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ve Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai'nin de katılması bekleniyor.

İlgili haberler