İngiltere'den Çin'e iklim suçlaması

İngiltere'nin iklimden sorumlu bakanı Ed Miliband, Çin'i Kopenhag'da hazırlanan iki önemli anlaşmayı veto etmekle suçladı.

Fotoğraf altı yazısı,

Miliband bazı Latin Amerika ülkelerini de eleştirdi

Guardian gazetesinde yer alan makalesinde Miliband küresel salımların yüzde 50 azalması ve kalkınmış ülkelerin yüzde 80 oranında kesintiler yapması konusunda çoğu gelişmekte olan ülkenin olur verdiğini ancak anlaşmanın engellendiğini savundu.

İngiliz bakan görüşmelerin yürütülme biçiminin de reforma tabi tutulması gerektiğini söyledi.

Miliband görüşmeleri "usul oyunlarına saplanan kaos içinde bir süreç" olarak niteledi.

İngiltere Başbakanı Gordon Brown da az sayıda ülkeyi zirvedeki görüşmeleri 'rehin almakla' suçluyor.

Başbakanın podcast olarak hazırlanan bir açıklamada, görüşmeler sırasında zaman zaman hiç bir anlaşmaya varılamayacağı korkusuna kapıldığını söyleyeceği anlaşılıyor.

Brown da görüşmelerin yürütülme biçiminin değişmesi çağrılarına destek veriyor.

Ancak her iki siyasetçi de 'sulandırılmış bir anlaşmanın hiç anlaşma olmamasından iyi' olduğunu belirtiyor.

Çin memnundu

Asya'nın önde gelen ülkeleri Çin ve Endonezya Kopenhag'da varılan iklim anlaşmasını övgüyle karşılarken, zirvenin sonucunda gelinen nokta yardım örgütleri ve çevrecilerin tepkisine hedef oldu.

Çin Dışişleri Bakanı, anlaşmayı yeni bir başlangıç olarak nitelerken, Endonezya lideri de anlaşmadan memnuniyet duyduğunu söyledi. ABD Başkanı Barack Obama da Çin ve diğer ülkelerin yardımıyla varılan anlaşmayı savunmuştu. Yasal bağlayıcılığı olmayan anlaşma Danimarka'daki zirvede katılımcıların tamamının onayını almadı.

193 ülkenin 2 hafta boyunca kıran kırana süren pazarlıklarına sahne olan zirve, heyetlerin ''anlaşmanın varlığını not etmeleriyle'' cumartesi günü sabah saatlerinde sona ermişti. Anlaşma, ısınmanın 2 derecenin altında tutulmasının gerekliliğini kabul ediyor ve önümüzdeki üç yıl içinde kalkınmakta olan ülkelere 30 milyar dolarlık yardım yapılmasını öngörüyor. Anlaşma ayrıca 2020 yılına kadar yoksul ülkelere iklim değişikliğinin etkileriyle mücadele edebilmelerine yardımcı olmak amacıyla 100 milyar dolar sağlanması hedefini içeriyor. Bir sonraki iklim zirvesi altı ay sonra Bonn'da. Burada Kopenhag zirvesinin sonuçları irdelenecek. Ancak nihai iklim anlaşmasi için şimdi 2010'un sonunda Meksika'da yapılacak zirve adres gösteriliyor.