'KCK operasyonu'nda 28 tutuklama

11 ilde düzenlenen ve "PKK’nın sivil oluşumu" KCK (Kürdistan Halklar Topluluğu) üyelerini hedef aldığı belirtilen operasyonlarda gözaltına alınanların sekizi serbest bırakıldı.

Image caption Türk, gözaltına alınanların demokratik siyasetin içinde olduklarını söyledi

Kalan 28 kişi ise tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Anadolu ajansının haberine göre tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edilenler arasında Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, Batman Başkanı Nejdet Atalay, Şırnak'ın Cizre ilçesi Belediye Başkanı Aydın Budak, Diyarbakır Kayapınar Belediyesi Başkanı Zülküf Karatekin, Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Çınar Belediye Başkanı Ahmet Cengiz, Viranşehir Belediye Başkanı Leyla Güven, Suruç Belediye Başkanı Ethem Şahin, Kızıltepe Belediye Başkanı Ferhan Türk, eski Dicle Belediye Başkanı Abdullah Akengin, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali Şimşek, İHD Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı Muharrem Erbey de bulunuyor.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2 yıl süren teknik takibinden sonra KCK'yı hedef aldığı öne sürülen ilk operasyon 14 Nisan 2009'da düzenlenmişti.

Operasyonda örgütlenmenin üst yapılanmasında olduğu söylenen 52 kişi gözaltına alınarak tutuklandı.

Bu isimler arasında DTP'nin üç genel başkan yardımcısı Kamuran Yüksek, Bayram Altun ve Selma Irmak da vardı. Ardından 17 Haziran'da ikinci operasyon yapıldı.

Daha çok DTP'li yöneticiler ve il genel meclisi üyelerinden oluşan 18 kişi gözaltına alındı. Üçüncü operasyon 11 Eylül 2009 tarihinde yapıldı.

Sendikaların bünyesindeki KCK üyelerinden oluştuğu öne sürülen 35 kişi gözaltına alındı.

İddianamede neler var?

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı ve 28 Mayıs 2009 tarihinde 6. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen ilk iddianamede KCK'nın, Irak'ın kuzeyindeki Kandil Dağı'nda bulunan Murat Karayılan'dan talimat aldığı belirtiliyor.

İddianamede, Karayılan'ın "Kürt çocukları sokaklara dökerek haklarını talep etmesini sağlayın" talimatı verdiği iddia ediliyor.

İddianamedeki KCK örgütlenme şemasında yapının 'Amed' kod adlı Sabri Ok tarafından yönlendirildiği belirtiliyor. KCK'nın, kendi siyasal çizgisindeki bütün belediye başkanlarını yönlendirdiği ve belediye kaynaklarının terör örgütü için kullanıldığı savunuluyor.

İlgili haberler