Almanya'da İslam Konferansı

Alman Aile Bakanı Kristina Schröder ve Müslüman Kadınlar Eylem Grubu'ndan Tuba Işık Yiğit toplantının başlamasını bekliyor
Image caption Toplantının temalarından biri kadın-erkek eşitliği ve aile olacak

Alman hükümetinin girişimiyle 2006 yılında kurulan İslam Konferansı'nın ikinci serisi bugün Berlin'de yapılan bir toplantıyla başladı.

Konferans, Almanya'da yaşayan Müslümanların topluma uyumunun ve katılımının sağlanmasını hedefliyor.

Toplantıyı yöneten Almanya İçişleri Bakanı Thhomas de Maiziere, bu konferansın birçok yeni proje, uygulama ve girişim doğurmasını arzu ettiğini anlattı ve "İslam Konferansı'nın ancak o zaman pratik bir etkisi olabilir" dedi.

Fakat 2. İslam Konferansı pek parlak başlamadı.

Günler öncesinden iki büyük Müslüman kuruluşu, toplantıya artık katılmayacaklarını açıkladı.

Milli Görüş tartışması

Önce de Maiziere'in, bazı yöneticileri hakkında yolsuzluk soruşturması yapıldığı gerekçesiyle konferansa katılımını dondurması çağrısı yaptığı Milli Görüş'ün de içinde bulunduğu çatı örgütü İslam Konseyi girişimden çekildi.

Örgüt yöneticileri, sadece bir kişi hakkında yürüyen bir soruşturma nedeniyle bu kuruluşa bağlı tüm Müslümanların cezalandırıldığını öne sürdü.

Aynı zamanda, Alman hükümetinin Milli Görüş'ü "yasal çalıştığı halde düzen karşıtı olan aşırı bir örgüt" olarak tanımladığını ve bu nedenle de dışlamak istediğini savundular.

Bu olayla birlikte rahatsızlığı artan ve ağırlıklı olarak Arap kökenli Müslümanları biraraya getiren diğer bir Müslüman çatı kuruluşu, Müslümanlar Merkez Konseyi de geçtiğimiz hafta içinde konferansı boykot edeceğini açıkladı.

Bu kuruluşun başkanı Ayman Mazyek, konferansın somut bir hedefi olmadığını iddia etti.

Örgütün bir diğer eleştirisi de, Alman toplumundaki İslam düşmanlığının ele alınmaması.

Bugün bu eleştiriye Alman yetkililer yanıt verdi.

İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, İslamofobinin konferansın konuları arasında olduğuna işaret etti.

Ancak Almanya'daki Müslümanların başlıca sorunu olan bu konunun çok geri planda kalmasına herhangi bir açıklama getirmedi.

De Maiziere'in verdiği bilgilere göre, 2. İslam Konferansı, Almanya'da din dersleri ve imam yetiştirilmesi ve kadın-erkek eşitliği konusuna yoğunlaşacak.

Almanya'daki İslam düşmanlığı ise ancak üçüncü ana başlık olan, "İslam ve İslamcılık" bölümünün bir alt konusu olarak gündeme gelecek.

İki büyük Müslüman kuruluşunun çekilmesiyle 2. İslam Konferansı sadece Türkiye hükümetinin desteklediği Diyanet İşleri Türk İslam Birliği ve daha küçük bir kuruluş olan İslam Kültür Merkezleri'nin katılımıyla yapılacak.

Bu ortamda başlayan konferansın temsil yeteneği de tartışmaya açıldı.

Konferansı eleştirenler, artık bu toplantıya Almanya'daki Müslüman cami derneklerinin yaklaşık yarısının katıldığını vurguluyor.

İlgili haberler